Σκληροί δίσκοι

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
Geortsat
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Mon Jan 29, 2007 1:40 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Somewhere out in space

Σκληροί δίσκοι

Post by Geortsat » Wed Feb 28, 2007 5:32 pm

Επειδή είμαι χαμένος στον κόσμο μου, μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το παρακάτω θέμα;
S-ATA 2: Είναι αυτός ο νέος σκληρός, που θα στείλει τους άλλους δύο στη σύνταξη; Πού διαφέρει από τον κοινό S-ATA; Διαφέρουν και οι συνδεσμολογίες τους;

Τέλος μπορεί κάποιος να μου πεί τι χρειάζεται για να δημιουργήσει κανείς μια RAID διάταξη;
Do you feel a strange sadness as dusk falls?
This is the only time we can feel the lingering regrets of spirits who left our world.

-The legend of Zelda: Twillight Princess
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Wed Feb 28, 2007 5:39 pm

Ο SATA 2 (300 Mbyte/s) έχει απ' όσο ξέρω ίδια συνδεσμολογία με τον SATA 1 (150 Mbyte/s) και επιτρέπει διπλάσια τελική ταχύτητα μεταφοράς δεδεομένων σε σχέση με τον SATA 1 και τετραπλάσια σε σχέση με τον παλιό PATA (aka IDE/ATAPI) (133Mbyte/s). Προφανώς δεν θα πάρουν οι άλλοι δύο σύνταξη...Απλά θα λιγοστέψουν οι παλίοι PATA...Μην ξεχνάμε ότι μέχρι το τέλος του 2007 ακούγεται ότι έρχονται οι SATA III (600Mbyte/s).
Όσον αφορά τη RAID διάταξη εξαρτάται τι θες να κάνεις...Οι κοινές motherboard 100-150Ευρώ διαθέτουν υποστήριξη RAID 1 και RAID 0 (για δύο δίσκους), πιο ακριβές έχουν ικανότητα και για RAID 0+1, ενώ για RAID 5 αν θυμάμαι καλά χρειάζονται είτε πανάκριβες mobos είτε ξεχωριστά RAID controllers. Πολλά πρέπει να γίνονται και με software μόνο και αντί για δίσκους βάζεις και partitions, αλλά προτείνεται καλύτερα με hardware controllers...

Συνοπτικά:
Χρειάζονται δίσκοι ίδιας χωρητικότητας ειδικά για το RAID 1. Αν έχεις έναν 200Gb και 1 100Gb, σε RAID 1 αναγνωρίζονται σαν 100Gb.

RAID 0 (Striping) : Χωρίζεις τους (n>=2) δίσκους σε λουρίδες και σε κάθε μία λουρίδα ξεχωριστά τοποθετείται ένα μέρος του αρχείου...Συνεπώς το κάθε αρχείο είναι χωρισμένο στα 2 και έτσι έχουμε σχεδόν (θεωρητικά πάντα) 2x της κανονικής ταχύτητας... (Προορίζεται για απόδοση/Minimum 2 δίσκοι)


RAID 1 (Mirroring) : Απόλυτοι κλώνοι/καθρέπτες του ενός δίσκου - χάνεις όλους τους υπόλοιπους και έτσι αν έχεις (n>=2) δίσκους τότε η συνολική χωρητικότητα θα είναι ίδια με του ένος (Προορίζεται για ασφάλεια/Minimum 2 δίσκοι)

RAID 0+1: Συνδυάζει τα δύο παραπάνω. Δύο δίσκοι χωρίζονται σε λουρίδες(Raid 1) και οι άλλοι δύο είναι αντίγραφά τους. Με 4 δίσκους πχ των 250Gb έχουμε συνολική χωρητικότητα των 500Gb (Προορίζεται για απόδοση και ασφάλεια/Minimum 4 δίσκοι)

RAID 5: Για πιο επαγγελματικές εφαρμογές πολύ αποδοτικό/ ακριβό μεταφέρει (νομίζω) τα parities σε 4 δίσκους και κρατάει mirroring για τους 4 στον πέμπτο... Aν καεί ο πέμπτος ξαναφτιάχνεται με τι βοήθεια των άλλων τεσσάρων - αν καεί ένας από τους 4 επαναφέρεται με τη βοήθεια του 5ου δίσκου...(Προστατεύει μόνο στην περίπτωση που καεί μόνο ένας δίσκος κάθε φορά)

Υπάρχουν πολλά είδη RAID ανάλογα με τον αριθμό των δίσκων και τις εφαρμογές που διαθέτουμε...

http://en.wikipedia.org/wiki/Redundant_ ... dent_disks
Last edited by Zifnab on Wed Feb 28, 2007 9:26 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Wed Feb 28, 2007 7:52 pm

Zifnab ++
Πάρα πολύ ωραίο και κατατοπιστικό post.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Mar 03, 2007 12:31 am

Πάντως εν γένει οι on-board raid καταστάσεις είναι pseudo-raid. Δουλεύουν με συνδυασμό hardware & software και έχουν χαμηλότερες επιδόσεις από dedicated raid λύσεις (aka κάρτα raid)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sat Mar 03, 2007 1:14 am

Σωστά οι on-board λύσεις πάντα δεν είναι καλές όσο οι ξεχωριστές (Graphics/Sound/RAID)...
Για τί τιμές μιλάμε Einherjar?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Mar 03, 2007 1:15 am

δεν έχω υπ'όψιν μου αλλά φαντάζομαι ότι δε θα είναι κάτι τραγικό
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Mar 03, 2007 10:29 am

Zifnab wrote: Συνοπτικά...
Αυτά γενικά αναφέρονται σαν Standard RAID (μην ξεχνάς και τα):

RAID 3/4: Striped με αποκλειστικό parity (dedicated δίσκος γι' αυτό)
RAID 6: Striped με 2πλό parity (το ίδιο με το 5 είναι αλλά έχεις σε δύο μέρη τα parity bits - θεωρητικά καλύτερο data integrity και περισσότερο fault-tolerance απο το 5)

Αλλά υπάρχουν και τα Nested RAID:

(2-tier schemes)
RAID 01: mirror απο stripes
RAID 10: stripe απο mirrors
RAID 50: stripe σε RAID με κατανεμημένο parity
(3-tier schemes)
RAID 100: stripe απο stripes απο mirrors :) :)

Τέλος παίζουν και τα:
RAID 51 (ή 53) αλλά οι κατασκευαστές δεν πολυέχουν συμφωνήσει τι ακριβώς είναι :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sat Mar 03, 2007 1:14 pm

Thx HdkiLLeR... αν και κυρίως μίλησα για τα πολύ κοινά Raids που υποστηρίζουν οι mobos και καταλαβαίνω σχεδόν πλήρως τί κάνουν...

Έχω δύο απορίες:
> Οι mobos που κάνουν Raid controlling με τη βοήθεια software (όπως είπε ο Einherjar), εκτός από χαμηλότερες αποδόσεις έχουν π.χ και χαμηλότερη ασφάλεια (σε RAID 1) σε σχέση με έναν ξεχωριστό PCI SATA Raid controller?
>Σε RAID 1 μπορεί να πάει κάτι στραβά και να χαθεί και ο άλλος δίσκος μας?
Π.χ αν χαλάσει το file system ή γίνει inconsistent στον ένα δίσκο θα μεταφερθεί το πρόβλημα και στον άλλο δίσκο (με αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα δεδομένα μας)?
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Mar 03, 2007 7:24 pm

Zifnab wrote: > Οι mobos που κάνουν Raid controlling με τη βοήθεια software (όπως είπε ο Einherjar), εκτός από χαμηλότερες αποδόσεις έχουν π.χ και χαμηλότερη ασφάλεια (σε RAID 1) σε σχέση με έναν ξεχωριστό PCI SATA Raid controller?
Κοίταξε να δεις με software μπορείς να κάνεις και RAID ακόμη και εάν δεν έχεις raid controller. Πχ μπορείς να έχεις ένα απλό PIDE με 4 HDDs επάνω και να κάνεις RAID 0+1 ή ότι θέλεις. Μπορείς ακόμη να παίξεις και με partitions πχ ακόμη και με έναν δίσκο θα έχεις RAID 1. Χαμηλότερη ασφάλεια δεν έχουν απλά επειδή κατά ένα μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιούνται λάθος έχουν παρεξηγηθεί. Για παράδειγμα εάν βάλεις RAID 0 στα partitions ενός δίσκου είναι χειρτότερο σε απόδοση απο το να μην βάλεις καθόλου επειδή τελικά τα πάντα καταλήγουν σε ένα device και εκεί που θα γράφονταν σειριακά πάνω στο plate θα γίνουν split σε δύο σημεία (οπότε ++στον χρόνο περάτωσης απο το rotational/seek delay). Ομοίως εάν κάνεις RAID 1 σε ένα και μόνο device τότε εάν το device τα παίξει εντελώς τότε δεν έχεις ούτε mirror ούτε τπτ. Συνεπώς η διάταξη που θα ακολουθήσεις πρέπει να είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου υπολογίζοντας πάντα και την τοπολογία του hardware που έχεις απο κάτω. Τώρα όσον αφορά την ασφάλεια (με δεδομένο ότι τα πάντα τα χρησιμοποιείς σωστά το hardware solution δεν προσφέρει κάτι παραπάνω). Εάν το χάσεις το device το έχασες και στο hardware, software τρέχει για να κάνει access τα data σου.
Zifnab wrote: >Σε RAID 1 μπορεί να πάει κάτι στραβά και να χαθεί και ο άλλος δίσκος μας?
Π.χ αν χαλάσει το file system ή γίνει inconsistent στον ένα δίσκο θα μεταφερθεί το πρόβλημα και στον άλλο δίσκο (με αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα δεδομένα μας)?
Όχι βέβαια αυτός είναι ο σκοπός. Όταν πχ κάνεις κάτι copy αυτό θα γίνει concurent copy και στα δύο devices. Εάν στο ένα πάει στραβά (θα το βρεί απο το crc) και όταν το κάνεις access θα στο γυρίσει απο τον σωστό δίσκο. Βέβαια εάν απο την αρχή αυτό που πας να κάνεις copy είναι corrupted τότε δεν φταίει το RAID σε κάτι.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by emperormario » Fri Dec 04, 2009 1:44 pm

Κάνοντας άλλο ένα επικό ξεσκόνισμα σε thread, θα ήθελα να ρωτήσω: Έχει χρησιμοποιήσει κανείς sata --> ide (ή και το αντίστροφο) adaptor? Εχω ενα παλιο pc με παλιά mobo, και ο δίσκος έχει αρχίσει να τα φτύνει..Πολλά crc errors και random κολλήματα (είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι ο δίσκος γιατί απο παλιά μου τα έκανε, αν νομίζετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο πείτε το :!: )..Για να μην πάει λοιπόν για πέταμα, και επειδή ide δεν υπάρχουν πλέον, σκέφτομαι να πάρω 1 φθηνό sata..Eυπρόσδεκτες οι όποιες συμβουλες :smt006
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by ultimate_aektzis » Fri Dec 04, 2009 3:54 pm

Ide υπαρχουν στο cosmodata, αλλα με ενδιαφερει και μενα μιας και ειμαι σε φαση αλλαγης.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πως καταλαβαινεις τα crc errors? :???:
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Fri Dec 04, 2009 4:25 pm

emperormario wrote:Κάνοντας άλλο ένα επικό ξεσκόνισμα σε thread, θα ήθελα να ρωτήσω: Έχει χρησιμοποιήσει κανείς sata --> ide (ή και το αντίστροφο) adaptor? Εχω ενα παλιο pc με παλιά mobo, και ο δίσκος έχει αρχίσει να τα φτύνει..Πολλά crc errors και random κολλήματα (είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι ο δίσκος γιατί απο παλιά μου τα έκανε, αν νομίζετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο πείτε το :!: )..Για να μην πάει λοιπόν για πέταμα, και επειδή ide δεν υπάρχουν πλέον, σκέφτομαι να πάρω 1 φθηνό sata..Eυπρόσδεκτες οι όποιες συμβουλες :smt006
Μην πας σε adaptor, δεν ειναι λιγες οι φορες που παρουσιαζουν προβληματα ενω πολλες φορες δεν τα βλεπει καν η μητρικη.
Εφοσον θες να βαλεις sata δισκο παρε εναν απλο sata controller των 10-15 ευρω και ξενοιαζεις. :-p
ultimate_aektzis wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πως καταλαβαινεις τα crc errors? :???:
Ενας απλος τροπος ειναι να σκαναρεις με το διαγνωστικο του σκληρου.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Valkyrion
bit level
bit level
Posts: 18
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:02 am

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by Valkyrion » Tue Dec 08, 2009 10:17 am

cypher wrote: Εφόσον θες να βαλεις sata δισκο παρε εναν απλο sata controller των 10-15 ευρω και ξενοιάζεις.

Άπλά προσοχή με θέματα συμβατότητας με λειτουργικά. Δυστυχώς δεν είναι εύκολα αναγνωρίσιμοι ειδικά από linux. Με ένα γρήγορο googling δεν είδα κάτι ικανοποιητικό σε πλαίσιο και e-shop...Επίσης γενικά συμβαίνουν πολλά με sata-controllers. Για αυτό πρώτα εξασφάλισε την πλήρη συμβατότητα με το hardware σου και των λειτουργικών που χρησιμοποιείς....Είναι ριψοκίνδυνο πάντως... :???:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Εγώ στην θέση σου θα έγραφα στον Αϊ Βασίλη να μου πάρει μια καινούργια μητρική :-D :-D :-D

Και by the way καλώς σας βρήκα guys :smt023
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by emperormario » Tue Dec 08, 2009 10:52 am

Καλώς ήρθες valkyrion..H αλήθεια είναι πως ούτε εγώ βρήκα κατι αξιόλογο στα ελληνικά eshops.. Τωρα να πάω για καινούργια μητρική δε θέλω, γιατί τλκ θα καταλήξω να δώσω πολλά λεφτα για τόσο παλιό μηχάνημα (για το οποίο κάνω ελάχιστη χρήση)..Ο santa μπορεί να μου φέρει κάτι άλλο λοιπόν φέτος :)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
poly13
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Mon Jan 28, 2008 9:18 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by poly13 » Tue Dec 08, 2009 1:07 pm

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στους σκληρους δισκους 7.200rpm εναντι των 5.900rpm σε θέμα επιδόσεων (ταχύτητα εφαρμογών , παιχνιδιών , λειτουργικού) ???
Υ.Γ.:Δεν μιλαω για ταχύτητα μεταφορά δεδομένων (π.χ. αρχείων, ταινίες κλπ)
Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα.
All I know is that I know nothing
I know nothing except the fact of my ignorance
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Tue Dec 08, 2009 5:31 pm

poly13 wrote:Υπάρχει μεγάλη διαφορά στους σκληρους δισκους 7.200rpm εναντι των 5.900rpm σε θέμα επιδόσεων (ταχύτητα εφαρμογών , παιχνιδιών , λειτουργικού) ???
Υ.Γ.:Δεν μιλαω για ταχύτητα μεταφορά δεδομένων (π.χ. αρχείων, ταινίες κλπ)
Αν το σκεφτεσαι για λαπτοπ τοτε ναι η διαφορα ειναι αισθητη. Ειδικα αν πας και σε εναν WD scorpio ( στις 2,5" για να χωραει). Ολο το συστημα αποκτα αλλη πνοη. Αλλωστε ο σκληρος ειναι απο τα πιο αργα υποσυστηματα στο pc.

υ.γ. ειναι 5400rpm η αλλη κατηγορια

:-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
poly13
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Mon Jan 28, 2008 9:18 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by poly13 » Tue Dec 08, 2009 5:44 pm

cypher wrote: Αν το σκεφτεσαι για λαπτοπ τοτε ναι η διαφορα ειναι αισθητη. Ειδικα αν πας και σε εναν WD scorpio ( στις 2,5" για να χωραει). Ολο το συστημα αποκτα αλλη πνοη. Αλλωστε ο σκληρος ειναι απο τα πιο αργα υποσυστηματα στο pc.

υ.γ. ειναι 5400rpm η αλλη κατηγορια

:-)
Για σταθερό μιλάω.
Απλά παραγγειλα high-end pc με αυτο τον σκληρο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301687 και φοβαμαι μη με "ρίξει" .
Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα.
All I know is that I know nothing
I know nothing except the fact of my ignorance
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Tue Dec 08, 2009 6:08 pm

poly13 wrote:
Για σταθερό μιλάω.
Απλά παραγγειλα high-end pc με αυτο τον σκληρο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301687 και φοβαμαι μη με "ρίξει" .
Θα επιβραδυνει το συστημα σιγουρα. Αν ειναι παρε εναν WD 640GB AAKS η εναν ssd αν εχεις τα λεφτα για να βαλεις το λειτουργικο + προγραμματα μεσα και αυτον του 1,5TB κρατα τον για αποθηκη για να βαζεις ταινιες, μουσικη η οτι αλλο. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
poly13
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Mon Jan 28, 2008 9:18 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by poly13 » Tue Dec 08, 2009 6:43 pm

Πωωω... με ξενερωσες
Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα.
All I know is that I know nothing
I know nothing except the fact of my ignorance
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Tue Dec 08, 2009 6:56 pm

poly13 wrote:Πωωω... με ξενερωσες
Σορρυ. :-p :-p Αλλη λυση ειναι να παρεις εναν WD 640GB και τον αλλον δισκο να τον παρεις μονο αν χρειαστεις επιπλεον χωρητικοτητα για να μην τα δωσεις ολα τωρα. Αλλιως αν θες μια μεση λυση χωρητικοτητας + ταχυτητας πηγαινε στον παρα πολυ καλο samsung springpoint F1 του 1ΤΒ που ειναι απο τους καλυτερους hdd's. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Valkyrion
bit level
bit level
Posts: 18
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:02 am

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by Valkyrion » Tue Dec 08, 2009 7:38 pm

emperormario wrote:Καλώς ήρθες valkyrion..H αλήθεια είναι πως ούτε εγώ βρήκα κατι αξιόλογο στα ελληνικά eshops.. Τωρα να πάω για καινούργια μητρική δε θέλω, γιατί τλκ θα καταλήξω να δώσω πολλά λεφτα για τόσο παλιό μηχάνημα (για το οποίο κάνω ελάχιστη χρήση)..Ο santa μπορεί να μου φέρει κάτι άλλο λοιπόν φέτος :)
Βασικά όταν αναφερόμουν σε καινούργια μητρική, πίστευα πως το μηχάνημά σου είναι αρκετά παλιο...(ΠΧ sdram,pentium,AGP) και η προτροπή μου ήταν να πάς σε μια αναθμισούλα ανάλογα με την τσέπη σου βέβαια (όπως και όλοι μας εξάλλου θα κάναμε :-) εννοώ ανάλογα με την τσέπη μας :smt024 )

Τώρα αν το μηχάνημα σου έχει μόνο "μείον" τους IDE δίσκους ή όπως λες δεν θες να επενδύσεις στο συγκεκριμένο...ε ναι όντως μην αλλάξεις όλο το σύστημά σου...Βασικά αν είσαι τυχερός μπορείς να βρεις σε κάποιο συνοικιακό κατάστημα της περιοχή σου τέτοιους δίσκους...και σε καλή τιμούλα...
poly13 wrote:Πωωω... με ξενερωσες
Συνήθως και ειδικά όταν ρίχνουμε λεφτά πάνω σε ένα μηχάνημα, είτε για επαγγελματική χρήση( Server ) είτε για προσωπική, προσπαθούμε να "διαμερίζουμε" τα χαρακτηριστικά( η λέξη δεν στέκει αλλά δεν βρίσκω άλλη :-D :-D )...Εννοώ πχ αντί για ένα σκληρό 1,5 γιατί δεν έπαιρνες 2 των 500 και να του έκανες ενα raid όπως προαναφέρεται στο topic...και απόδοση ( ταχύτητα που την ψάχνεις ) και σταθερότητα. Και εναν εξωτερικό 1Τ να του πετάς ότι θες... Επίσης καλή λύση θα ήταν και οι solid state όπως ανέφερε ο cypher.Πλεόν πλησιάζονται οι τιμές τους...
User avatar
poly13
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Mon Jan 28, 2008 9:18 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by poly13 » Wed Dec 09, 2009 3:36 pm

τελικα ακουσα τις συμβουλες σας και προλαβα να τον αλλαξω με εναν wd με 7200. Μια ερωτηση γιατι σας βλεπω ψαγμενους, εαν χωρισω σε 3 partitions τον σκληρο (1ο λειτουργικο, 2ο λειτουργικο, data) θα εχω καλυτερα η΄ χειροτερα αποτελεσματα απο εναν ενιαιο δισκο.;
Και κατι ακομα αν εγκαθιστω τα προγραμματα στο partition που δεν εχω το λειτουργικο εχουμε χειροτερη αποδοση οταν εκτελουμε το συγκεκριμενο προγραμμα σε σχεση με την εγκατασταση του στο ιδιο partition με το λειτουργικο;
Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα.
All I know is that I know nothing
I know nothing except the fact of my ignorance
Post Reply

Return to “Hardware”