Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by P3 » Wed Aug 08, 2007 9:08 am

Although branded as an all-new iMac, the new aluminum model is a subtler evolution of the white all-in-one it replaces rather than the overhaul seen with the leap to the iMac G5 in 2004.

Beyond the metal enclosure, the most obvious changes are the glossy, glass-based LCD display with a black, plastic frame and the matte black plastic at the rear of the computer -- both of which are conspicuously designed to mimic cosmetic touches on the iPhone. The cabinet itself is exactly a third of an inch thick at its narrowest point, but tapers towards the back to help vent heat towards the back of the casing.

Image
Image
Image
Image
http://www.appleinsider.com/articles/07 ... oards.html
http://www.appleinsider.com/articles/07 ... imacs.html

Εντάααααααααααξει... αυτό θα πεί design!!!!!!! Άντε γεια! Apple Rulezzzzzzzzz!!!!!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Wed Aug 08, 2007 1:57 pm

Ένα τέτοιο με linux και τίποτα άλλο σ'αυτή τη γη :)
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Aug 08, 2007 2:02 pm

όχι ρε συ μη μου το χαλάς! Να πάρεις ένα τέτοιο κομψοτέχνημα και να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Leopard και πάλι Leopard!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Wed Aug 08, 2007 2:26 pm

Για να γίνει η ζωή σου ακόμη πιο εύκολη βάζεις Windows με boot camp κ ξεμπερδεύεις :-p
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Aug 08, 2007 2:47 pm

Επαναλαμβάνομαι αλλά σιγά μην κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη με τα Windows!
P3 wrote:όχι ρε συ μη μου το χαλάς! Να πάρεις ένα τέτοιο κομψοτέχνημα και να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Leopard και πάλι Leopard!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Wed Aug 08, 2007 3:21 pm

P3 wrote:Επαναλαμβάνομαι αλλά σιγά μην κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη με τα Windows!
P3 wrote:όχι ρε συ μη μου το χαλάς! Να πάρεις ένα τέτοιο κομψοτέχνημα και να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Leopard και πάλι Leopard!
Μήπως θα προτιμούσες ένα ...Hammer; :lol: :lol:

Δ. Γκρ.
User avatar
nantia_86
Venus Former Team Member
Posts: 696
Joined: Sat Jun 18, 2005 12:21 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Metamorfosi
Contact:

υπέρ-κατά iMacs

Post by nantia_86 » Tue Oct 07, 2008 1:20 am

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να επενδύσω σε ένα iMac.

Όσοι έχετε κάποια εμπειρία από αυτού του είδους τα desktops, μπορείτε να δώσετε υπέρ ή κατά?
Καλύτερα να κάνεις κάτι που τελικά μπορεί ν'αποδειχτεί ότι ήταν και λάθος, παρά να μετανιώσεις που δεν το έκανες...
Image
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: υπέρ-κατά iMacs

Post by shodanjr_gr » Tue Oct 07, 2008 1:47 am

nantia_86 wrote:Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να επενδύσω σε ένα iMac.

Όσοι έχετε κάποια εμπειρία από αυτού του είδους τα desktops, μπορείτε να δώσετε υπέρ ή κατά?

Υπέρ:

Plug and Play
Mac OS (για τους μη-linuxάδες και μη-Windowsάδες)
Design

Κατά:

Δεν αναβαθμίζεται (πέραν της ram απότι γνωρίζω δεν αλλάζει τίποτε άλλο)
Δεν είναι τίποτα φοβερό από hardware
Έρχεται με κακή κάρτα γραφικών, οπότε ξεχνάς σοβαρά παιχνίδια και 3d development
Είναι πολύ ακριβότερο σε σχέση με ένα αντίστοιχο desktop (στα 1000 ευρώ παίρνεις το 20άρι με 1 γίγα ram, C2D 2.4ghz και ATi 2400XT, ενώ σε ένα κοινό desktop με τα ίδια λεφτά θα έπαιρνες Quad Core CPU, 4 giga ram, 20άρα οθόνη, και ένα αξιοπρεπέστατο 3d accelerator).

Η αναβαθμισiμότητα λύνεται αν πάρεις ένα macpro, το οποίο όμως είναι πανάκριβο.

Αν δεν έχεις πρόβλημα χρηστικότητας με τα Windows, τότε δεν βλέπω λόγο να πας σε Mac OS. Πρέπει να μάθεις ένα λειτουργικό από την αρχή, το οποίο έχει σχεδιαστεί με αρκετά διαφορετική νοοτροπία (καλή ή κακή), και πλέον δεν θα μπορείς να κάνεις εύκολα πράγματα που στα Windows τα κάνεις μηχανικά.
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by PaP » Wed Oct 08, 2008 11:38 am

έχοντας αυτό το iMac έχω να πω ότι δε το άλλαζα για τίποτα
απλά λειτουργεί τέλεια, ξεχνάς το λειτουργικό, δεν κολλάει ποτέ, είναι γρήγορο κομψό, αθόρυβο, έχει unix console , φοβερές εφαρμογές, τρέχει virtualisation άψογα
τα Mhz είναι κάτι που πλέον δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί (κατά 90% ο επεξεργαστής δεν χρησιμοποιίεται πάνω από 15% για κανέναν), το productivity και η αισθητική μετράνε για μένα
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by Costantine » Wed Oct 08, 2008 2:10 pm

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:18 am, edited 1 time in total.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by The Punisher » Wed Oct 08, 2008 3:27 pm

P3 wrote:Εντάααααααααααξει... αυτό θα πεί design!!!!!!! Άντε γεια! Apple Rulezzzzzzzzz!!!!!!!
Αυτό όλο επειδή έκανε ένα πιο "flat" keyboard και το έκανε μεταλλικό? Ποια η διαφορά από το προηγούμενο design δηλαδή?
User avatar
gidi
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 161
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:24 am

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by gidi » Wed Oct 08, 2008 5:43 pm

ναι αλλά είναι πιο ακριβό. άρα είναι καλύτερο. άρα αφού αγοράζω τα ακριβότερα νιώθω και εγώ κάπως πιο πάνω από τους απλούς καθημερινούς ανθρώπους με τα άθλια πληκτρολόγια τους. επίσης αν έρθει καμιά κοπέλα σπίτι μου δεν θα πω τίποτα αλλά θα περιμένω πως και πως να πέσει το μάτι της πάνω στο mac μου και τότε θα την εντυπωσιάσω όπως έκανα με το ακριβό μου ρολόι..
Ο πανεπιστημιακός είναι ένας στοχαστής που δεν ονειρεύεται ποτέ. Μας κυβερνούν οι πλαστές ιδέες, που εμπορεύονται τα πανεπιστήμιά μας. Ο καθηγητής είναι σοβαρόν ζώον. Η σοβαροφάνεια κρύβει το καρδιοχτύπι της μηδαμινότητας
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by StormRider » Wed Oct 08, 2008 9:20 pm

gidi wrote:ναι αλλά είναι πιο ακριβό. άρα είναι καλύτερο. άρα αφού αγοράζω τα ακριβότερα νιώθω και εγώ κάπως πιο πάνω από τους απλούς καθημερινούς ανθρώπους με τα άθλια πληκτρολόγια τους. επίσης αν έρθει καμιά κοπέλα σπίτι μου δεν θα πω τίποτα αλλά θα περιμένω πως και πως να πέσει το μάτι της πάνω στο mac μου και τότε θα την εντυπωσιάσω όπως έκανα με το ακριβό μου ρολόι..
:lol: :lol: :lol:

-Μήπως είσαι ό,τι αγοράζεις;

Η apple και η sony την έχουν δει! Ό,τι πρέπει για τους wannabe-ΙΤ-manager guys!
Image
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by P@radox » Wed Oct 08, 2008 11:17 pm

PaP wrote:..κατά 90% ο επεξεργαστής δεν χρησιμοποιίεται πάνω από 15% για κανέναν..
..Σαφώς και διαφωνώ..αλλα έκαστος με τις απόψεις του..

Για να τοποθετηθώ όμως και στο θέμα.. ως λάτρης του design.. θα αγόραζα Mac με τα χίλια.. (η λέξη 'επένδυα' είναι αντιδιαμετρικά λάθος..).. αλλα ώς επαγγελματίας στον χώρο της πληροφορικής.. οι απαιτήσεις μου είναι αυξημένες.. και δεν μιλάμε τώρα για τα μαγικά του MacBook.. με τα παραθυρακια.. και τους πραγματι εντυπωσιακους χειρισμους του touchpad..

Αν ειχα εξτρα λεφτα και ήθελα ενα portable.. θα επαιρνα το Thin.. αλλα επι του παρόντος.. ας βολευτω με ενα Turbo-X.. που στα μισα λεφτά θα κάνει της παναγίας τα μάτια..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by AmmarkoV » Thu Oct 09, 2008 3:45 am

Από θέμα design user interface KDE+XGL πιστεύω είναι απλά ο,τι καλύτερο κυκλοφορεί .. :-p
Τόοοοοοοοσο ακριβά που είναι αγοράζεις πληκτρολόγιο με χρυσαφένια ελατήρια FFS αν αυτό είναι το θέμα σας..

Παλιά ο λόγος για να πάρει κανείς Mac ήταν ο RISC επεξεργαστής , τώρα είναι το "design" :-p :-p :smt025

Τελικά ο μόνος λόγος για τον οποίο υπάρχουν τα Mac στην αγορά ( τα οποία btw δεν έχουν καν μερίδιο στην server αγορά .. ) είναι γιατί κάνουν marketing πάνω στο συναίσθημα και όχι σε πραγματικά χαρακτηριστικά.. Είναι αξέσουαρ σαν τα παπούτσια Nike ξέρω γώ..

Και γίνεται ένα τεράστιο hype πάνω από Iphone/Ipod/Mac Air και πάει λέγοντας.. Ενώ και στις τρείς κατηγορίες υπάρχουν εναλλακτικές πολύ καλύτερης σχέσης κόστους/απόδοσης.. :-p

Είναι και καλά η επιλογή του διαφορετικού/καλλιτέχνη/λεφτά ανθρώπου.. :-p

Στην πραγματικότητα τεχνολογικά ο MacOS Kernel είναι πολύυυυυ πιο πίσω και από τον Windows και από τον αντίστοιχο Linux σε features, από συμβατότητα με συσκευές χειρότερα και από τα 2 και από Applications/Games νάναι καλά τα Flash Games.. :-p

Image
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by h4wk » Mon Sep 20, 2010 1:14 pm

http://www.getitnow.gr/prod/pliroforiki ... rod509455/

αξίζει; ο τώρα desktop μου είναι 8 χρονών..θηρίο :-p

edit:τώρα πάει..sold out
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by kwnccc » Mon Sep 20, 2010 3:01 pm

Βασικά αγοράζεις έναν υπολογιστή με καλύτερα χαρακτηριστικά από άποψη hardware και σου έρχεται πιο οικονομικό!
Άσε που δεν είναι εύκολο στην αναβάθμιση του... Δεν ξέρω! :roll:
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by Zifnab » Mon Sep 20, 2010 3:02 pm

kwnccc wrote:Άσε που δεν είναι εύκολο στην αναβάθμιση του... Δεν ξέρω! :roll:
++ Εδώ τα laptop δεν είναι - και μερικά ούτε ανεμιστηράκι δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα...
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by h4wk » Mon Sep 20, 2010 4:06 pm

ε το ξεπέρασα τώρα :-p βέβαια δεν ήταν και καλή προσφορά για περσυνό μοντέλο.αν ήταν στα 800 θα το είχα τσιμπήσει τώρα :)
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by kwnccc » Mon Sep 20, 2010 4:28 pm

h4wk wrote:ε το ξεπέρασα τώρα :-p βέβαια δεν ήταν και καλή προσφορά για περσυνό μοντέλο.αν ήταν στα 800 θα το είχα τσιμπήσει τώρα :)
Γενικότερα τους έχουν πανάκριβα τους iMac! Από ότι έψαξα λίγο βρήκα αυτό στην ίδια περίπου τιμή με intel i3! Αλλά πραγματικά με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις πυρηνικό αντιδραστήρα... :-p
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by chriskin » Mon Sep 20, 2010 5:20 pm

kwnccc wrote: με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις πυρηνικό αντιδραστήρα... :-p
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

δεν θα εχει σχεδιασει πασιγνωστος ειδικος τον αντιδραστηρα ομως, ετσι δεν ειναι;

αμα θελει κανεις υπολογιστη all-in-one καλυτερα να κοιταει προς hp πλευρα
μεγαλες οθονες αφης, λεπτα ασυρματα πληκτρολογια και ποντικια και σε τιμη μιση απο τις apple
(η να παρει μια σκετη οθονη και να κανει πως βλεπει ταινιες βαζοντας χαρτακια πανω, δεν ξερω. παλι καλυτερο ακουγεται απο το να παρει imac)
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Νέοι iMacs και ultra-thin keyboards από την Apple

Post by dexter » Mon Sep 20, 2010 8:40 pm

chriskin wrote:
kwnccc wrote: με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις πυρηνικό αντιδραστήρα... :-p
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

δεν θα εχει σχεδιασει πασιγνωστος ειδικος τον αντιδραστηρα ομως, ετσι δεν ειναι;

αμα θελει κανεις υπολογιστη all-in-one καλυτερα να κοιταει προς hp πλευρα
μεγαλες οθονες αφης, λεπτα ασυρματα πληκτρολογια και ποντικια και σε τιμη μιση απο τις apple
(η να παρει μια σκετη οθονη και να κανει πως βλεπει ταινιες βαζοντας χαρτακια πανω, δεν ξερω. παλι καλυτερο ακουγεται απο το να παρει imac)
εγώ πιστεύω ότι για εμάς(όχι κάποιον που δεν ξέρει την διαφορά μνήμης-επεξεργαστή) η καλύτερη λύση σε ότι υπολογιστή θες είναι οι custom made και όχι μόνο στο hardware..
τι να τον κάνω τον ωραίο σχεδιασμό αν έχουν άλλα τόσα εκατομμύρια πελάτες τον ίδιο υπολογιστή με εμένα..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Post Reply

Return to “Hardware”