Mac clone with 244 Euro

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Mac clone with 244 Euro

Post by rapadder » Sun Nov 08, 2009 1:20 pm

Καλησπέρα παιδιά (έπειτα από καιρό). Θα ήθελα να αποκτήσω έναν υπολογιστή που να τρέχει Snow Leopard OS X. Είχα ακούσει για το λογισμικό που έχει αναπτύξει η Psystar, το οποίο σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις το Leopard σε εναν hardware compatible υπολογιστή.
Με βάση την λίστα που παραθέτει, μπορεί κάποιος να κάνει την παρακάτω σύνθεση/ αναβάθμιση για να αποκτήσει ένα full compatible desktop, τουλάχιστον με όσα ισχυρίζεται η Psystar:

1. Motherboard: Gigabyte GA-G31M-ES2L - motherboard - micro ATX - iG31
Τιμή Multirama: 41 Ευρώ(web).

2. Processor: Intel Core 2 Quad Q8200 / 2,33 GHz
Τιμή Multirama: 119 Ευρώ(web).

3. Memory (2GB): Kingston HyperX Μνήμη - 2 GB - DIMM 240-pin - DDR2 - 1066MHz
Τιμή Multirama: 50 Ευρώ.

4. Λογισμικό Rebel EFI της Psystar
Τιμή 49.9$, δηλαδή λιγότερο από 34 Ευρώ.

Δεδομένου ότι όλα αυτά θα αποτελέσουν πακέτο αναβάθμισης του παλιού μου υπολογιστή, οπότε και δεν θα χρειαστώ κουτί, τροφοδοτικό κλπ, το συνολικό κόστος περιορίζεται στα 244 Ευρώ.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή για να αναβαθμίσει κάποιος το desktop του σε Mac clone. Θα δοκιμάσω να το κάνω και θα σας γράψω τις εντυπώσεις. Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by chriskin » Sun Nov 08, 2009 2:32 pm

η apple κινειται νομικα εδω και καιρο εναντια στη psystar , το λογικο ειναι οτι σε λιγοτερο απο μισο χρονο απο τωρα θα κλεισει το ολο κολπο.
ασε που η εγκατασταση δεν πιανει καντα, εμενα απετυχε πχ

(το pc π λες να φτιαξεις δεν θα εχει καρτα γραφικων και ποντικια/πληκτρολογια/οθονη/ηχεια; θα συνδεσεις στο καημενο το καινουριο pc καρτα γραφικων του παλιου; αμαρτια :))

παντως , αμα θελεις την αποψη μου, δεν θα ειναι ακριβως αναβαθμιση να βαλεις mac , ακομα και αμα χρησιμοποιεις windows τωρα
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by rapadder » Sun Nov 08, 2009 3:41 pm

Αφού θα αγοράσω hardware compatible, η εγκατάσταση (λογικά) θα πιάσει. Δεν νομίζω ότι θα κλείσει η psystar τόσο εύκολα, αλλά ακόμα και εάν αυτό συμβεί, εγώ θα έχω ήδη εγκαταστήσει το software.
Η μητρική παρέχει μια (ταπεινή) κάρτα γραφικών, ενώ τα πληκτρολόγια/ ποντίκια θα είναι τα ίδια. Κάποιος θα μπορούσε να προσθέσει κάρτα γραφικών ή/και περισσότερη μνήμη, ωστόσο έκανα τους υπολογισμούς για μια basic διαμόρφωση.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by chriskin » Sun Nov 08, 2009 4:07 pm

rapadder wrote:Αφού θα αγοράσω hardware compatible, η εγκατάσταση (λογικά) θα πιάσει. Δεν νομίζω ότι θα κλείσει η psystar τόσο εύκολα, αλλά ακόμα και εάν αυτό συμβεί, εγώ θα έχω ήδη εγκαταστήσει το software.
Η μητρική παρέχει μια (ταπεινή) κάρτα γραφικών, ενώ τα πληκτρολόγια/ ποντίκια θα είναι τα ίδια. Κάποιος θα μπορούσε να προσθέσει κάρτα γραφικών ή/και περισσότερη μνήμη, ωστόσο έκανα τους υπολογισμούς για μια basic διαμόρφωση.
τι να πω,καλη σου επιτυχια τοτε :)
αμα πιασει πες μας :smt023

για τιμες κοψε και μια βολτα στο e-shop.gr
απο εκει εχω κερδισει αρκετα λοφω χαμηλοτερων τιμων
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by cypher » Sun Nov 08, 2009 5:06 pm

rapadder wrote: Η μητρική παρέχει μια (ταπεινή) κάρτα γραφικών, ενώ τα πληκτρολόγια/ ποντίκια θα είναι τα ίδια. Κάποιος θα μπορούσε να προσθέσει κάρτα γραφικών ή/και περισσότερη μνήμη, ωστόσο έκανα τους υπολογισμούς για μια basic διαμόρφωση.
Μονο επιπλεον μνημη θα χρειαζοταν το μηχανημα οποτε και θα μπορουσες να βαλεις 4GB (2χ2GB) στα 800Mhz μιας και ειναι φθηνοτερα και η πρακτικη τους διαφορα με τα 1066αρια ειναι ελαχιστη και δεν θα την παρατηρησεις αμεσα. Δεν αξιζει δηλαδη.
http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ra ... se=4gb+800
(στον skroutz θα βρεις και τα μαγαζια με τις πιο φθηνες τιμες)
:-)
ImageImageImageImageImageImageImage
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Sun Nov 08, 2009 11:50 pm

rapadder wrote:Αφού θα αγοράσω hardware compatible, η εγκατάσταση (λογικά) θα πιάσει. Δεν νομίζω ότι θα κλείσει η psystar τόσο εύκολα, αλλά ακόμα και εάν αυτό συμβεί, εγώ θα έχω ήδη εγκαταστήσει το software.
Και άρα θα είσαι παράνομος... γιατί το licence του MacOS το λέει ξεκάθαρα ότι τρέχει μόνο σε υπολογιστές της Apple....

Επίσης πολλοί ισχυρίζονται ότι το λογισμικό της Psystar στην πραγματικότητα είναι ένα open source project και ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει χρήματα από αυτό....
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by chriskin » Mon Nov 09, 2009 12:50 am

Erevodifwntas wrote:
rapadder wrote:Αφού θα αγοράσω hardware compatible, η εγκατάσταση (λογικά) θα πιάσει. Δεν νομίζω ότι θα κλείσει η psystar τόσο εύκολα, αλλά ακόμα και εάν αυτό συμβεί, εγώ θα έχω ήδη εγκαταστήσει το software.
Και άρα θα είσαι παράνομος... γιατί το licence του MacOS το λέει ξεκάθαρα ότι τρέχει μόνο σε υπολογιστές της Apple....

Επίσης πολλοί ισχυρίζονται ότι το λογισμικό της Psystar στην πραγματικότητα είναι ένα open source project και ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει χρήματα από αυτό....
και τα macosx86 ειναι επισημα παρανομα αλλα συμφερουν τη ν apple

εγω πχ δεν θα επαιρνα ποτε macbook. αμα ομως λατρεψω τα mac (που σοβαρα αμφιβαλω) απο παρανομη εκδοση τους, μπορει και να παρω την επομενη φορα (πραγματικα αμφιβαλω, εκτος αμα κερδισω το joker και θελω να τα χαλασω ολα σε μια μερα)
οποτε κερδιζω κι εγω και η apple.
αμα η apple δεν εχει προβλημα, ειναι ηθικα σωστο και κανεις δεν με κυνηγαει νομικα, ειναι πραγματι παρανομο η μονο στα χαρτια;
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by rapadder » Mon Nov 09, 2009 10:05 am

Η όλη ιδέα της Psystar είναι παράνομη. Δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό. Ίσως μετά από χρόνια δικαστικών αντιπαραθέσεων καταλήξουν σε κάποιον συμβιβασμό με την Apple. Κανένας δεν μπορεί να ξέρει που θα καταλήξει η όλη υπόθεση.
Προσπαθώ να ικανοποιήσω 2 ανάγκες, την ανάγκη για αναβάθμιση και την απόκτηση ενός Mac υπολογιστή. Στην χειρότερη περίπτωση, θα έχω αποκτήσει ένα καλύτερο desktop από αυτόν που έχω (Pentium 4 @3.00 Ghz, 1 GB RAM, εξαιρετικά ενεργοβόρος και θορυβώδης).
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Mon Nov 09, 2009 1:29 pm

rapadder wrote:Η όλη ιδέα της Psystar είναι παράνομη. Δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό.
Κανονισμός wrote:Επίσης απαγορεύεται αυστηρά:
  • Οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης προστασίας (cracks, serials, key generators,exploits,,warez) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by The Punisher » Mon Nov 09, 2009 2:24 pm

Βασικά, επειδή δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται αυτή η Psystar, και επειδή δεν γίνεται να τα ξέρουμε κι όλα :-D , αν όντως είναι παράνομη, το topic πάει για κλείδωμα
:smt018
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by cyberpython » Mon Nov 09, 2009 3:00 pm

rapadder wrote:Η όλη ιδέα της Psystar είναι παράνομη. Δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό.
Βασικά το όλο ζήτημα που βρίσκεται υπό εξέταση στη συγκεκριμένη δίκη είναι εάν όντως είναι παράνομες οι κινήσεις της Psystar και αυτό επειδή μία EULA ΔΕΝ είναι νόμος (όπως π.χ. οι αντίστοιχη νόμοι για την πνευματική ιδιοκτησία) αλλά ένα "συμφωνητικό" ανάμεσα στην εταιρεία και το χρήστη και μάλιστα πολλοί αμφισβητούν την ισχύ και νομιμότητά του ...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Mon Nov 09, 2009 3:03 pm

Το θέμα έχει ωστόσο αρκετό ενδιαφέρον και ουσιαστικά γυρνά γύρω από το αν η πρακτική της apple να "κλειδώνει" το λειτουργικό της με τους υπολογιστές της είναι παράνομη (λόγω μονοπωλίου). Το λογισμικό της Psystar παραβαίνει ευθέως το license της apple. Ωστόσο ίσως το ίδιο το license να παραβαίνει τους (νομικούς) κανόνες της αγοράς, οπότε το λογισμικό της Psystar δεν είναι παράνομο. Μια συζήτηση πάνω σε αυτό δε νομίζω ότι θα παρέβαινε τους κανόνες.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by rapadder » Mon Nov 09, 2009 3:24 pm

Η Psystar, όπως έγραψα, αθετεί τους όρους χρήσης του Mac OS και έτσι είναι παράνομη (σε αυτό το σημείο). Από κει και πέρα, δεν είναι δυνατόν να μπει το θέμα στην ίδια μοίρα με το να "σπάσεις" ένα πρόγραμμα, να κατεβάσεις τραγούδια/ ταινίες ή να βλέπεις παράνομα Filmnet.
Επειδή η δικαστική διαμάχη με την Apple είναι σε εξέλιξη και μάλιστα ξεκίνησε πρόσφατα, νομίζω ότι το forum μπορεί να ανεχτεί το topic. Υπάρχει η περίπτωση να καταλήξουν οι εταιρίες σε συμβιβασμό και η όλη διαδικασία να είναι νόμιμη. Δεν μπορεί κανένας να προδικάσει το αποτέλεσμα της δικαστικής διαμάχης, καθώς και την πολιτική που θα ακολουθήσει η Apple με τα Mac clones.

Ένας φοιτητής δεν μπορεί να δώσει εύκολα 1.100+ Ευρώ για να αγοράσει Mac με εγκατεστημένο Leopard. Μπορεί όμως να διαθέσει 250 Ευρώ για να αναβαθμίσει το σύστημα του κατάλληλα. Δεν είναι κρίμα κάποιος να στερηθεί αυτής της δυνατότητας και μεθαύριο να θέλει να εγκαταστήσει το (νόμιμο) λογισμικό της Psystar και να μην μπορεί; Μόνο και μόνο επειδή δεν είχε ακούσει ποτέ για την εταιρία και για Mac clones, γιατί κάποιος admin του στέρησε την δυνατότητα; :)
Ας αφήσουμε λοιπόν το τοπίο να ξεκαθαρίσει και ας μην βιαζόμαστε να κλειδώσουμε ένα δυνητικά χρήσιμο topic.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by The Punisher » Mon Nov 09, 2009 3:57 pm

Φαίνεται και στο προηγούμενο post πως η αντίδραση δεν ήταν "απόλυτη"
The Punisher wrote:αν όντως είναι παράνομη, το topic πάει για κλείδωμα
Επίσης, αν όντως κερδίσει τις δικαστικές διαμάχες, θα γίνει τέτοιο σούσουρο που δε νομίζω να περιμένει να το μάθει από εμένα κάποιος τυχαίος :lol:
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Mon Nov 09, 2009 6:57 pm

Άλλο είναι να μιλάμε για την τεχνολογία (συζητώντας περί Licensing και πρακτικές) και το τι συμβαίνει κι άλλο να προτρέπουμε ("μόνο με 244 euros έχεις mac") κάποιον να παραβεί τους κανόνες που έχει ορίσει ο κατασκευαστής.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by cyberpython » Mon Nov 09, 2009 7:24 pm

Erevodifwntas wrote:Άλλο είναι να μιλάμε για την τεχνολογία (συζητώντας περί Licensing και πρακτικές) και το τι συμβαίνει κι άλλο να προτρέπουμε ("μόνο με 244 euros έχεις mac") κάποιον να παραβεί τους κανόνες που έχει ορίσει ο κατασκευαστής.
Και που το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με έναν κανονικό Mac, αφού δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο τα kernel-crashes στην εκκίνηση ή απλά να μη βλέπει το λειτουργικό το μηχάνημα κλπ. Και μη ξεχνάμε οτι όσοι έχουν hackintosh με επεξεργαστή Atom δε μπορούν να εγκαταστήσουν τις τελευταίες ενημερώσεις του Leopard...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by chriskin » Mon Nov 09, 2009 7:35 pm

θελει να μου θυμισει κανεις τι τοσο καλο εχουν τα mac που αξιζει να χανουμε το χρονο μας?
κι εγω ειχα χασει στο παρελθον πολλη ωρα για χαρη τους, αλλα κατεληξα πως το εκανα μονο απο τον εγωισμο που ειναι το μοναδικο λειτουργικο που δεν ειχα βαλει στο laptop - ψαχνοντας λιγο τριγυρω δεν μ φαινεται κατι το Τοσο ξεχωριστο
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Tue Nov 10, 2009 12:40 am

cyberpython wrote: Και μη ξεχνάμε οτι όσοι έχουν hackintosh με επεξεργαστή Atom δε μπορούν να εγκαταστήσουν τις τελευταίες ενημερώσεις του Leopard...
απο οσο ξερω μια χαρα αναβαθμιζονται... (και οι atom)

Το βασικο πλεονεκτημα του macOS ειναι οτι νιωθεις οτι ειναι ενα λειτουργικο που σε σεβεται :-) ή πιο απλα οτι «ειστε φτιαγμενοι ο ενας για τον αλλο» :-P
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by chriskin » Tue Nov 10, 2009 12:47 am

Erevodifwntas wrote:Το βασικο πλεονεκτημα του macOS ειναι οτι νιωθεις οτι ειναι ενα λειτουργικο που σε σεβεται :-) ή πιο απλα οτι «ειστε φτιαγμενοι ο ενας για τον αλλο» :-P
μπορεις να το εξηγησεις πιο πρακτικα ?
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Tue Nov 10, 2009 9:06 am

Αν πάρεις μια λίστα με εργασίες και πεις "για να δω ποιο λειτουγικό με βοηθάει να τις υλοποιήσω" τότε θα δεις ότι όλα τα λειτουργικά (μέχρι και το Linux :-P) με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα σου κάνουν. Ωστόσο αυτό που κάνει διαφορετικό το λειτουργικό της Apple (και γενικότερα όλα τα προϊόντα της) είναι ο βαθμός ικανοποίησης. Για παράδειγμα, με όλα τα λειτουργικά μπορείς να προγραμματίσεις. Ωστόσο όταν προγραμματίζεις στο MacOS καθώς αλλάζεις Properties ή σχεδιάζεις το GUI της εφαρμογής σου, βλέπεις διάφορα ομορφα animations που ναι με δεν είναι χρήσιμα, όμως αυξάνουν τον βαθμό ικανοποίησης σου (κοινώς χαλαρώνεις). θα μου πεις τώρα "ναι, αλλά αυτό δεν είναι θέμα του λειτουργικού" και θα συμφωνήσω. Όμως όλο το πνεύμα του MacOS προωθεί τέτοιες πρακτικές. Είναι η προσοχή στη λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά. Χρησιμοποιώντας το, νιώθεις ότι κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει προσπαθήσει, όχι απλά να καλύψει τις ανάγκες σου (βλέπε new efficiency), αλλά να φτιάξει κάτι που θα σου αρέσει. Η διαφορά ανάμεσα στα windows και στο macOS είναι ότι η μεν M$ φτιάχνει το λειτουργικό τους task-oriented ενώ η apple user-oriented... (το linux απλά είναι "ό,τι μου καπνίσει"-oriented :-))

Και μία διόρθωση, μόλις είδα ότι με το χθεσινό update το λειτουργικού της (10.6.2) η apple έκοψε τελικα τους Atoms
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by cyberpython » Tue Nov 10, 2009 11:08 am

Erevodifwntas wrote:
cyberpython wrote: Και μη ξεχνάμε οτι όσοι έχουν hackintosh με επεξεργαστή Atom δε μπορούν να εγκαταστήσουν τις τελευταίες ενημερώσεις του Leopard...
απο οσο ξερω μια χαρα αναβαθμιζονται... (και οι atom)
http://www.osnews.com/story/22468/Mac_O ... om_Support
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Mac clone with 244 Euro

Post by Erevodifwntas » Tue Nov 10, 2009 11:46 am

cyberpython wrote:
Erevodifwntas wrote:
cyberpython wrote: Και μη ξεχνάμε οτι όσοι έχουν hackintosh με επεξεργαστή Atom δε μπορούν να εγκαταστήσουν τις τελευταίες ενημερώσεις του Leopard...
απο οσο ξερω μια χαρα αναβαθμιζονται... (και οι atom)
http://www.osnews.com/story/22468/Mac_O ... om_Support
Σε πρόλαβα στο ακριβώς από πάνω post :-P (σε κάποιες bete του 10.6.2 τους είχαν κόψει, σε άλλες εκδόσεις όχι... τελικά έμειναν κομμένοι... -προς το παρόν)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Post Reply

Return to “Hardware”