Πρόβλημα με ram

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Πρόβλημα με ram

Post by Loner » Thu Dec 17, 2009 9:12 am

Έχω αυτή την motherboard σύμφωνα με της οποίας το site δέχεται RAM Memory: DDRII 667 / 533 / 400 x2 DIMMs, Max 2GB
Είχε πάνω μία RAM 512MB, η οποία δεν αναφέρει πάνω DDR και λοιπά, αλλά μέσω ενός εργαλείου είδα ότι είναι DDR2-SDRAM PC2-4300 (266 MHz) - [DDR2-533]. Αγόρασα μην ξέροντας πολλά πράγματα αυτή τη RAM που είναι στα 667... Τις βάζω μαζί, έχουν πρόβλημα(=errors στο memory check των Windows 7 και στο MemTest), λέω μπορεί να φταίει που έχουν διαφορετικο χρονισμό, αν και κανονικά γίνεται απλά downclock της 667 (σωστά?). Το ρύθμισα από τα bios να είναι στα 533, πάλι τα ίδια... Βάζω την 1GB μόνη της, τα 7 δεν ανοίγουν καν και τα XP που είχα πριν άνοιγαν αλλά το μηχάνημα σερνόταν σαν να έχανε επεξεργαστική ισχύ :wtf: ... Αυτή τη στιγμή έχω αφήσει μόνο την 512 μέσα, αλλά με το ζόρι κάνω τη δουλειά μου... Μήπως είναι προβληματική η συγκεκριμένη 1G RAM που έχω και με μία άλλη (ή δύο) DDR2 θα είμαι οκ...?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by cypher » Thu Dec 17, 2009 9:46 am

Κανονικα ναι γινεται downclock της μνημης στην συχνοτητα της πιο αργης. Τωρα το οτι δεν δουλευει ουτε καν μονη της σημαινει λογικα οτι ειναι ελαττωματικη. Προς το παρον θα μπορουσες να κατεβασεις το (bootable) memtest απο το www.memtest.org να το τρεξεις και να δεις αν σου βγαζει errors. Αν ναι την πας για αλλαγη και παιρνεις αλλη ιδια που να δουλευει. Αν οχι τοτε την δοκιμαζεις και σε καποιο αλλο pc μονη της. Αν εκει δουλευει τοτε ειναι ασυμβατη με την μητρικη σου οποτε και το καλυτερο ειναι να παρεις δυο ddr2 στα 533 1GB η καθεμια για να εχεις 2 συνολο. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πρόβλημα με ram

Post by Loner » Thu Dec 17, 2009 7:41 pm

Έτρεξα εκ νέου το memtest από bootable floppy μόνο με την 1GB 667 και δεν έβγαλε κανένα σφάλμα...Για να ανοίξουν όμως τα Windows χρειάστηκαν 5μιση λεπτά με το ρολόι :!: Κατα τ'άλλα δουλεύει κανονικά...Να πάω για κάτι τέτοιο?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by cypher » Thu Dec 17, 2009 7:53 pm

Το συγκεκριμενο που κοιτας ειναι μια χαρα αλλα υποψιαζομαι οτι λογικα θα φταιει καποια ρυθμιση στο bios που αργει τοσο. Ειτε η μητρικη δινει εκ defaut ελλειπες voltage η δεν βλεπει σωστα την μνημη και τις δινει αρκετα ψηλοτερα timings κτλ. Μια αναβαθμιση του bios θα βοηθαγε λογικα. Ειτε αυτο ειτε εστω ενα clear cmos για να επανελθουν τα default's και μετα τα ελεγχεις και εσυ με βαση το manual της μητρικης. Αν με αυτα δεν αλλαξει κατι τοτε i guess πας για αλλαγη. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by AmmarkoV » Mon Jan 11, 2010 2:47 pm

Ενδιαφέρον πείραμα..!
Δοκίμασε να τρέξεις ένα live linux-o-cd , το οποίο τρέχει εξολοκλήρου στη RAM ..
Λογικά αν είναι τόσο μεγάλο το bottleneck θα έχει πολύυυυ πολύυυ delay και θα φανεί..!
Επίσης υπάρχουν και τα memtests στον "bootloader" των livecds οπότε μπορεί και αυτά να διαλευκάνουν την κατάσταση!

Image
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πρόβλημα με ram

Post by Loner » Sat Feb 13, 2010 5:20 pm

Πήγα το μηχάνημα σε "ειδικό" και μου είπε ότι δοκίμασε άλλη μητρική και δούλεψαν κανονικά και οι 2 ram...Τον πίστεψα κι εγώ και αγόρασα σήμερα αυτή την μητρική κάρτα την οποία δοκίμασε αυτός και δούλευε...Την έβαλα και εκεί που φορτώνει τα windows κάνει reset...Βάζω κι εγώ live cd,τρέχω memtest86 v2.11 και ότι κάνει βγαίνει error...Ούτε ένα pass...Παίζει να έχω κάνει εγώ κάτι λάθος ή με έκλεψε...?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by cypher » Sat Feb 13, 2010 5:30 pm

Loner wrote:Πήγα το μηχάνημα σε "ειδικό" και μου είπε ότι δοκίμασε άλλη μητρική και δούλεψαν κανονικά και οι 2 ram...Τον πίστεψα κι εγώ και αγόρασα σήμερα αυτή την μητρική κάρτα την οποία δοκίμασε αυτός και δούλευε...Την έβαλα και εκεί που φορτώνει τα windows κάνει reset...Βάζω κι εγώ live cd,τρέχω memtest86 v2.11 και ότι κάνει βγαίνει error...Ούτε ένα pass...Παίζει να έχω κάνει εγώ κάτι λάθος ή με έκλεψε...?
Aρχικα κανε clear cmos να επανελθουν οι default ρυθμισεις στο bios. Επισης αν αλλαξες μητρικη (κυριως αν εχει και διαφορετικο chipset) μην περιμενεις να δουλεψουν τα windows. Θελουν repair εγκαταστασης η ακομα καλυτερα φορματ. Επισης απο memtest τρεξε την τελευταια v4.0 εκδοση. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πρόβλημα με ram

Post by Loner » Sat Feb 13, 2010 8:23 pm

Και δε μου είπε τίποτα ο να-μην-τον-πω, ότι δεν πρόκειται να δουλέψει χωρίς φόρματ... :smt013 :smt013

edit:Το θέμα είναι να δουλέψουν οι ραμ...αν είναι να μη δουλέψουν ούτε με αυτή τη μητρική βάζω την παλιά και αποφεύγω το φορματ... :-|
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by cypher » Sat Feb 13, 2010 8:57 pm

Loner wrote:Και δε μου είπε τίποτα ο να-μην-τον-πω, ότι δεν πρόκειται να δουλέψει χωρίς φόρματ... :smt013 :smt013

edit:Το θέμα είναι να δουλέψουν οι ραμ...αν είναι να μη δουλέψουν ούτε με αυτή τη μητρική βάζω την παλιά και αποφεύγω το φορματ... :-|
Kανε τοτε οπως ειπα clear cmos (βλ. manual μητρικης) και μετα τρεξε παλι το bootable memtest v.4.0 και τσεκαρε. Αν παλι εχουν προβλημα τοτε λογικα φταινε οντως οι μνημες (εγω θα δοκιμαζα να τρεξω και κανενα linux live cd να δω οτι και εκει λειτουργει κανονικα) και αν ειναι ολα οκ πας για φορματ.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πρόβλημα με ram

Post by Loner » Sun Feb 14, 2010 10:04 pm

Έκανα αυτά που μου είπες αλλά μάλλον δεν έχω καλά νέα...
P1140123.JPG
Το live cd τρέχει μια χαρά αλλά έτρεχε και πριν αλλάξω μητρική...

edit: Μπορώ να επιστρέψω την motherboard που αγόρασα...? Ήταν από συνοικιακό μαγαζάκι... :smt010
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με ram

Post by cypher » Mon Feb 15, 2010 1:54 am

Loner wrote: edit: Μπορώ να επιστρέψω την motherboard που αγόρασα...? Ήταν από συνοικιακό μαγαζάκι... :smt010
Εξαρταται απο την πολιτικη του μαγαζιου. Στα μεγαλα μαγαζια οπως πλαισιο, e-shop θα μπορουσες να την επιστρεψεις και να την αλλαξεις με π.χ. νεες μνημες. Σε αυτο δεν ξερω αν θα δεχτουν.
Προσωπικα θα πηγαινα με παραπονα στον "τεχνικο" και θα τα κανονιζα με αυτον εφοσον δεν διεγνωσε σωστα την βλαβη οπως θα επρεπε.
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Hardware”