Πρόβλημα με υπολογιστή

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
vage
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Wed Apr 12, 2006 12:20 pm

Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by vage » Thu Mar 11, 2010 2:00 pm

Καλησπέρα εχω το εξής πρόβλημα: Μολις αγορασα ενα desktop και ενω είναι όλα καλά ξαφνικά εμφανίζει μπλε οθόνη με το μήνυμα "Dumping Physical Memory", μετράει από το 5 μεχρι το 100 και κάνει restart.Όταν ανοιγει ξανά και μπαίνει στα Windows 7 μου βγάζει το εξής μήνυμα: Blue screen error caused by a device or driver.You received this message because a hardware device, its driver, or related software has caused a blue screen error. This type of error means the computer has shut down abruptly to protect itself from potential data corruption
or loss. In this case, we were unable to detect the specific device or driver that caused the problem...Και ενώ εχω αλλάξει τα πάντα και το πήγα απειρες φορές για service πάλι το ιδιο.Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να προκαλεί αυτό το restart?
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by Luke » Thu Mar 11, 2010 2:12 pm

vage wrote:Και ενώ εχω αλλάξει τα πάντα
Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος εδώ. Τι ακριβώς έχεις αλλάξει; Με το που τον πήρες είχες το πρόβλημα από την πρώτη πρώτη εκκίνηση;

Κάνε και μία εκκίνηση με μόνο τα απαραίτητα περιφερειακά συνδεδεμένα (οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι).

Επίσης δώσε όσο πιο αναλυτικά μπορείς τη σύνθεση του υπολογιστή σου. Κυρίως για τις μνήμες θα ήθελα να ξέρω (μέγεθος, ταχύτητα, timings καθώς και πόσα modules έχεις εγκατεστημένα).
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by cypher » Thu Mar 11, 2010 2:37 pm

Επισης αναβαθμισε στην τελευταια εκδοση ολους τους drivers (ειδικα για το chipset), ενημερωσε πληρως το λειτουργικο και αν δεν αλλαξει κατι στο bios ρυθμισε τον sata controller σε ide compatibility mode και ξαναδοκιμασε.
ImageImageImageImageImageImageImage
vage
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Wed Apr 12, 2006 12:20 pm

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by vage » Thu Mar 11, 2010 2:45 pm

Το σύστημά μου έχει επεξεργαστή Intel Core i5 750 box και κάρτα γραφικών VGA PCI-EX Asus GT 240 1GB DDR3 HDMI,HDD SATA II 1TB SEAGATE 32MB 7200.12 ο οποίος ήταν καμμένος απτην αρχή και τον άλλαξαν απευθείας σε HDD WD SATA II 1TB 32MB Caviar Black,μνήμη Ram 2GB DIMM DDR3 Transcend 1333 bulk την οποία αλλάξανε σε DDR3 Adata 2GB DIMM 1333 Mhz, μητρική MB Asus P7P55 -M (1156/P55/DDR3) και την αλλάξανε σε Asus P7P55D Pro,τροφοδοτικό PSU L&C 500W και μου το άλλαξαν σε 600W.Αποτι καταλαβαίνεις το έχω πάει πολλά πέρα δώθε και κάθε φορά αλλάζανε και από ένα hardware αλλά τίποτα.Δεν ξέρω τι κάνω και κλείνει γιατι το κάνει σε πολλές διαφορετικές περιπτώσεις και σε διάφορα χρονικά διαστήματα που είναι ανοιχτός.Πάντως πριν βγάλει μπλε οθόνη μου λεει πως το πρόγραμμα που εργάζομαι δεν αποκρίνεται και κλείνει.Αν μπορείς να φανταστεις τι συμβαίνει η όποιος μπορεί πείτε μου plz.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by Luke » Thu Mar 11, 2010 2:56 pm

Προχειροδουλειά μου μυρίζει... Γιατί τόσες πολλές αλλαγές για ένα υποτίθεται ολοκαίνουριο σύστημα; :roll: Σου εξήγησαν τουλάχιστον γιατί και πώς;

Αυτό που υποπτευόμουν στην αρχή ήταν μήπως έφταιγε κανά module μνήμης και να δοκίμαζες σε διαφορετικά slots με το ένα μόνο module, αν και δεν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω αν έχεις ένα ή δύο modules. Το θέμα είναι όμως ότι ακόμα κι έτσι μάλλον θα πρέπει να το ξαναπάς για να μη χάσεις την εγγύηση.
Δεν μου απάντησες για το αν είχες πρόβλημα από την πρώτη πρώτη εκκίνηση.
Επίσης εκκίνησες μόνο με τα βασικά και πάλι το ίδιο;

Τέλος πάντων, κάνε κι αυτά που πρότεινε ο cypher και μας λες αν έγινε τίποτα. Διαφορετικά βλέπουμε στην πορεία.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
vage
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Wed Apr 12, 2006 12:20 pm

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by vage » Thu Mar 11, 2010 3:06 pm

Απο την πρώτη φορά που τον άνοιξα το έκανε και το δοκίμασα και μόνο με ποντίκι και πληκτρολόγιο και το έκανε πάλι.Ξέχασα να αναφέρω πως άλλαξα πληκτρολόγιο και ποντίκι και το ξαναέκανε.Τι πιστεύετε μπορεί να φταίει?
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by emperormario » Thu Mar 11, 2010 5:51 pm

Απο που το πήρες? Ζήτα να σου δώσουν καινούργιο μηχάνημα (άμα πήρες έτοιμο κομματι), ή να σου ξαναστήσουν την ίδια σύνθεση, με άλλα εξαρτήματα απο την αρχή..
Να μαντέψω ότι έχεις δοκιμάσει να περάσεις το λειτουργικό σου απο την αρχή, έτσι? Αφού, όπως λες, έχουν γίνει τόσοι πειραματισμοί με το hardware, το πρόβλημα πρέπει να είναι λογισμικού..Δοκίμασες με xp/linux?
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
vage
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Wed Apr 12, 2006 12:20 pm

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by vage » Thu Mar 11, 2010 6:24 pm

Ναι το πέρασα ξανά το λειτουργικό αλλά δεν δοκίμασα να περάσω xp ή linux.Δηλαδή να υπ'αρχει πρ'οβλημα με τα Windows 7 και την συμβατότητα?Το θέμα είναι πως παρατηρώ ότι πολύ ώρα τώρα δεν έχει σβήσει αλλά μόλις ανοίγω το torrent και άλλο ένα πρόγραμμα πχ το jdownloader μου λέει μετα από λίγο πως το torrent δεν αποκρίνεται και αν το πολυζορίσω τότε βγάζει την μπλέ οθόνη και κάνει restart.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by emperormario » Thu Mar 11, 2010 6:56 pm

Ρε συ μήπως έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες σου? Τις έχεις κοιτάξει?
Κάνε κάνα stress-testing (Prime95,furmark για cpu/gpu αντίστοιχα), και τσέκαρε παράλληλα θερμοκρασίες
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by PASCAL » Fri Mar 12, 2010 1:54 am

Καταρχήν έκανες Load Default Settings από το BIOS;
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by Bloody Mary » Wed Jul 07, 2010 11:52 am

Ανασταίνω το topic γιατί ο υπολογιστής του αδερφού μου έχει πρόβλημα.

Προσπαθούμε να προσδιορίσουμε την αιτία του προβλήματος. Το βασικό θέμα είναι ότι δεν παίρνει σήμα η οθόνη. Η τροφοδοσία λειτουργεί κανονικά, το beep ( :-p ) του bios ακούγεται κανονικά, οπότε λειτουργεί και αυτό...
Γενικά όλα φαίνεται να οδηγούν σε πρόβλημα της κάρτας γραφικών. Αλλά εκ των υστέρων ο αδερφός μου ανέφερε ότι είχε παρατηρήσει και κάτι άλλο: Τον τελευταίο καιρό κάθε φορά που άνοιγε τον υπολογιστή, έπρεπε να ρυθμίζει την ημερομηνία/ώρα. Οπότε μάλλον κάτι πρέπει να παίζει και με την μπαταρία του BIOS? Λέει πως κατά περιόδους το BIOS έκανε 2 beep όταν φόρτωνε ο υπολογιστής, οπότε μάλλον όντως πρέπει να έχει πρόβλημα (και) η μπαταρία του BIOS... Τώρα κάνει 1 beep πάντως :roll:

Αν έχει όντως πρόβλημα η μπαταρία του BIOS, ποιες είναι οι πιθανότητες να φταίει αυτό για το ότι δεν παίρνει σήμα η οθόνη? Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκλείσω με σιγουριά το ενδεχόμενο να έχει πάθει κάτι η μητρική?
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by cypher » Wed Jul 07, 2010 12:33 pm

Αν εχεις πολυμετρο βγαζεις την μπαταρια του bios και μετρας αν ειναι >=3volt. Αν οχι την αλλαζεις. (αν δεν εχεις τροπο να την μετρησεις αλλαξε την οπως και να εχει :-p )
Μετα την αλλαγη μπαταριας κανεις clear cmos και ξαναδοκιμαζεις. Στο ενδιαμεσο μπορεις να δοκιμασεις την οθονη σε ενα αλλο μηχανημα για να δεις μηπως φταιει μονο αυτη αν και αμφιβαλλω.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by Bloody Mary » Wed Jul 07, 2010 2:36 pm

Thank you! :-D Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και αν χρειαστεί θα επανέλθω (ελπίζω να μη χρειαστεί όμως :-p )!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Το ήξερα ότι θα απαντήσεις εσύ :smt033
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by AmmarkoV » Wed Jul 14, 2010 1:03 pm

Tip της ημέρας : έξω από το CSLAB 2 έχει κάποιες ψόφιες motherboard , μπορείς να δοκιμάσεις το old battery swapping ινδιάνικο κόλπο
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με υπολογιστή

Post by Bloody Mary » Wed Jul 14, 2010 7:02 pm

Χαχα! Thanks! :-D
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
Post Reply

Return to “Hardware”