Αγορά laptop

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Αγορά laptop

Post by dimi88 » Sat Jun 26, 2010 12:19 am

Γεια σας παιδιά..Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop..Πέρασα λοιπόν σήμερα απ το πλαίσιο..Έλεγα να το συζητήσω με κάποιον υπάλληλο να μου προτείνει κάποιο κτλ..αλλά άρχισε να μου τα πρήζει με τα turbo-X(έλεος!)..Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω κ εσάς τι θα μου προτείνατε..
Έχω toshiba τώρα αλλα μέσα σε 1,5 χρόνο χαλάσανε οι θυρες usb..κόλλαγε..μου σβηνε..άλλαξα το σκληρό και διάφορα άλλα...οπότε θα ήθελα αυτη τη φορά να δοκιμάσω και μια άλλη μάρκα..και γύρω στα 800 ευρω..οχι παραπάνω γτ το χω να μου χαλάνε γρήγορα...!

Αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε i am open to all suggestions!!!
ευχαριστώ προκαταβολικά..
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by cypher » Sat Jun 26, 2010 1:15 am

Νομιζω αυτο ειναι οτι πρεπει http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GP ... EA-B1A.htm με την pavilion να ειναι μια γενικα αρκετα καλη σειρα (εκτος αν πετυχεις κανα dell σε αντιστοιχη τιμη οποτε το τσιμπας αμεσα :-p ). Αν κανεις στο παραπανω και ενα ελαφρο underclock στην καρτα και undervoltage στον επεξεργαστη εχεις και ενα 10-20% παραπανω σε αντοχη μπαταριας και χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Ειδικα αν δεν παιζεις πολλα παιχνιδια μειωνεις αμεσα το clock της καρτας. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ventrix
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:39 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Αγορά laptop

Post by ventrix » Sat Jun 26, 2010 6:13 am

Τα dell είναι αρκετά καλά μηχανήματα αλλά έχουν μια απίστευτη on site υποστήριξη που αξίζει.

Τα HP επίσης τα οποία έχουν απίστευτη σχέση τιμής/απόδοσης/αξιοπιστίας θα τα πρότεινα χωρίς συζήτηση.
Συγκεκριμένα το DV60000κάτι που έχω, μετά απο κατάχρηση 4+ χρόνων είναι ακόμα σαν καινούργιο...
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Sat Jun 26, 2010 11:18 am

Αφου και οι 2 προτείνετε ΗΡ μάλλον σε αυτο θα καταλήξω..Είχα επηρεαστεί απο μια παλιότερη συζήτηση και δε λέγανε και πολύ καλά λόγια για αυτη τη μάρκα...Έχω δει και αυτο το μοντέλο
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GP ... EA-B1A.htm μου φαίνεται σχετικά καλό και αυτο...
ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε!!!!!
:):):):)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by chriskin » Tue Jun 29, 2010 10:58 pm

στα ιδια λεφτα της fujitsu μ'αρεσουν περισσοτερο τα λαπτοπ
αυτο εδω πχ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906345
User avatar
ventrix
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:39 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Αγορά laptop

Post by ventrix » Wed Jun 30, 2010 10:40 am

είχα Fujitsu για δύο χρόνια, αλλά δεν θα ξαναπάρω.
πολύ χάλια πλαστικά, λίγο καλύτερα βέβαια από της acer...
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Wed Jun 30, 2010 11:43 am

Επειδή μου προτείνετε τα DELL..κ εγω βασικά δεν τα είχα καθόλου υπόψην..βλέπω στα multirama έχει ποικιλία..http://www.multirama.gr/products/catego ... 00630:DELL

ποιο θα μου προτείνατε στη τιμή που προανέφερα??και γενικά τι να προσέξω να έχει το λαπτοπ(επεξεργαστή κτλ..)..???γτ το toshiba που είχα πάρει πιστευα οτι είναι καλό αλλα με απογοήτευσε....
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by barbarosa » Wed Jun 30, 2010 7:23 pm

Το πιο βασικό είναι το εξής. Εκτός αν θέλεις να σχεδιάζεις επαγγελματικά γραφικά η να παίζεις απαιτητικά videogames να μην δώσεις πάνω απο 750-800 ευρώ. Βέβαια να έχει μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών και όχι τίποτα onboard η τίποτα INTEL GMA με shared μνημη γιατί θα σέρνεται και το youtube :P. Σ αυτά τα λεφτά όμως μια χαρά βρίσκεις laptop και με κάρτα γραφικών και με πολύ ικανοποιητικές δυνατότητες. Γιατί μίλησα για συγκεκριμένο κόστος? Γιατί με τον ρυθμό που προχωράει η τεχνολογια σε 2 χρόνια όσο ξεπερασμένο θα είναι το laptop των 700 ευρώ θα είναι και το laptop των 1100 ευρώ. Βλέπω κάποιους που πάνε και δίνουν τσάμπα 1000+ ευρώ για υπερλαπτοπ και μετά του κάνουν οικιακή χρήση...

Τώρα όσον αφορά τις μάρκες να ξέρεις ότι λίγο πολύ λόγω ανταγωνισμού έχουν βελτιωθεί όλες. εγώ θα πρότεινα hp. Τώρα βέβαια δεν ξέρω το στυλ σου και αν και συ όπως και άλλες κυρίες θέλουν το laptop σαν αξεσουάρ με ωραία χρωματάκια και να γυαλίζει αλλά ακόμα και σ αυτόν τον τομέα η hp είναι πολύ καλή. (Νομίζω θα βγάλει και laptop sex and the city :P)

Πήγαινε και σε κάποιο μαγαζί να τα δεις να λειτουργούν. Δες το μοντέλο και τη μάρκα που θέλεις αλλά επειδή οι τιμές μπορεί να ποικίλουν βάλτο και μια φορά στο skroutz.gr να συγκρίνει τιμές εφόσον αποφασίσεις.

Άντε καλές αγορές σου εύχομαι.


EDIT* Τώρα πρόσεξα ότι ήδη έχεις αναφέρει το κόστος... Εφόσον δεν θέλεις κάτι τρομερό και με 650 μια χαρά θα βρεις.
Α και κάτι ακόμα. Μακριά απο το πλαίσιο και τα vaio (πολυ υπερεκτιμημενα.)

EDIT2*
Η on site υποστηριξη της dell που αναφερεται παραπανω δεν ξερω πως είναι τώρα αλλά πριν 1 χρόνο που χάλασε η μπαταρία στο laptop του πατέρα μου ήθελαν 150 ευρώ για μπαταρία + πληρωμή του τεχνικού τους στο σπίτι ο οποίος παίρνει 75 ευρώ την ώρα και ξεκινάει να μετράει απο τη στιγμή που θα φύγει από τα γραφεία της dell.
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Wed Jun 30, 2010 8:18 pm

thnx barbarosa..έχεις δίκιο σε αυτα π λες...ειδικα στο οτι το θέλουμε σαν αξεσουάρ..χαχα :P

Βασικά το toshiba άρχισε να εμφανίζει προβλήματα αυτα που προανέφερα και άλλα ακόμη.. απο το 4ο κιόλας μήνα..και επειδή τότε άκουγα και πολύ καλά λόγια για αυτη τη μάρκα τα έσκασα και τι κατάλαβα?δε νομίζω πως κάποιο πιο φτηνό θα χαλάγε σε λιγότερο χρόνο!οπότε έχεις δίκιο..καλύτερα ένα ποσό γύρω στα 600-700 ευρω...

Και πιο συγκεκριμένα τι να προσέξω απο θέμα επεξεργαστή..μνήμη..και τέτοια..??δε το χω ψάξει καθόλου η αλήθεια είναι και δε ξέρω τι είναι το καλύτερο..πχ..διαφορά intel core i3 apo i5???είναι ταχύτερος ο i5..??πραγματικά αν πάρω κάποιο και κολλάει,αργει να φορτώσει κτλ θα το σπάσω άνετα απ τα νεύρα!xD

ευχαριστώ για τη βοήθεια!αύριο λέω να το κοιτάξω σε κάποιο κατάστημα(σε καμμία περίπτωση πλαίσιο..δε μπορούν με τίποτα να βοηθήσουν αφου παλεύουν να σε πείσουν για τα turbox)..


βασικά τα DELL έχουν 2 χρονια εγγύηση ενω τα hp 1 μόνο...πφφ :smt017
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by stoupeace » Thu Jul 01, 2010 4:07 am

dimi88 wrote:βασικά τα DELL έχουν 2 χρονια εγγύηση ενω τα hp 1 μόνο...πφφ :smt017
Πάντως σε ενα DELL που έκανα format για μια φίλη μου, ακόμα ψάχνω πως να το κάνω να αναγνωρίσει την μπαταρία του. Μετα το format λειτουργεί μόνο με ρεύμα, και η DELL δεν ήταν ιδιαίτερα βοηθητική. Και δεν μου αρέσουν τα DELL! :-p

Επίσης χρησιμοποιώ συχνά 2 λάπτοπ HP Compaq. Το ένα είναι το 230ev και το άλλο είναι κάτι αντίστοιχο αλλά με AMD cpu. Και τα δύο έχουν integrated κάρτα γραφικών, το AMD έχει NVIDIA, και στο AMD κολλάνε όλα τα streaming videos σε full-screen, εκτός απο το Youtube. Το 230ev ειναι σκυλί, δεν εχει καταλάβει τίποτα μετά απο πολύ πείραγμα, 700 format περίπου, και δεν υπερθερμαίνεται καθόλου εύκολα, σε αντίθεση με το αλλο που'χει AMD.

Αρα 230ev αν θες, είναι σίγουρη και φθηνή λύση για έναν απλό και αξιόπιστο υπολογιστή

Λίγο πιο ακριβό, προτείνω αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900864

Αλλιώς, αυτό που προτεινε ο cypher φαίνεται πολύ ντούκι, αλλά δεν εχω εμπειρία απο την Pavilion oπότε i'll stick with Compaq :-D
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Αγορά laptop

Post by WoLfeN Ilic » Thu Jul 01, 2010 3:21 pm

Εξαρτάται γιατί το θες.
1) Έχεις desktop?
2) Θα παίζεις παιχνίδια, γραφικές εφαρμογές τύπου photoshop, βαρύς προγραμματισμός?

Αν θες ένα laptop για εξωτερικές απλές χρήσεις του στυλ web surfing και καμιά εργασία τράβα πάρε netbook με 200-300 ευρώ. Ειδικά αν έχεις ήδη desktop. Ο μόνος λόγος που θα αγόραζα πλέον laptop άνω των 500 ευρώ θα ήταν επειδή θα έπρεπε να κάνω πράγματα εκτός σπιτιού που απαιτούν ισχύ desktop υπολογιστή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να σκάσει 800 ευρώ και βάλε για να πάρει ένα laptop με 4 gb ddr3 ram και δυπήρηνους ή τετραπύρηνους επεξεργαστές, όταν το μόνο που θα καταλήξει να κάνει είναι να βλέπει κανά youtube και καμιά ταινία σε μια οθόνη 15 ιντσών. Πραγματικά μόνο στην περίπωση που δουλεύεις έξω και κάνεις βαριές δουλειές, θα δικαιολούσα τόσα λεφτά. Αλλιώς, ακόμα και αν δεν έχεις desktop καλό, τράβα πάρε ένα και δώσε και λεφτά για netbook. Μην πάρεις laptop που θες να το έχεις και για desktop στο σπίτι, το βρίσκω λάθος.
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Thu Jul 01, 2010 7:10 pm

WoLfeN Ilic wrote: Εξαρτάται γιατί το θες.
1) Έχεις desktop?
2) Θα παίζεις παιχνίδια, γραφικές εφαρμογές τύπου photoshop, βαρύς προγραμματισμός?

Αν θες ένα laptop για εξωτερικές απλές χρήσεις του στυλ web surfing και καμιά εργασία τράβα πάρε netbook με 200-300 ευρώ. Ειδικά αν έχεις ήδη desktop. Ο μόνος λόγος που θα αγόραζα πλέον laptop άνω των 500 ευρώ θα ήταν επειδή θα έπρεπε να κάνω πράγματα εκτός σπιτιού που απαιτούν ισχύ desktop υπολογιστή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να σκάσει 800 ευρώ και βάλε για να πάρει ένα laptop με 4 gb ddr3 ram και δυπήρηνους ή τετραπύρηνους επεξεργαστές, όταν το μόνο που θα καταλήξει να κάνει είναι να βλέπει κανά youtube και καμιά ταινία σε μια οθόνη 15 ιντσών. Πραγματικά μόνο στην περίπωση που δουλεύεις έξω και κάνεις βαριές δουλειές, θα δικαιολούσα τόσα λεφτά. Αλλιώς, ακόμα και αν δεν έχεις desktop καλό, τράβα πάρε ένα και δώσε και λεφτά για netbook. Μην πάρεις laptop που θες να το έχεις και για desktop στο σπίτι, το βρίσκω λάθος.
Ε βασικά για πολλες λειτουργίες το θέλω κ οχι απλά για σερφάρισμα..στο λαπτοπ μου τώρα έχω τα άπειρα προγράμματα..(σχολης,ταινιών,dvd,μουσικής..τα πάντα)..δε νομίζω δλδ οτι ένα netbook με καλύπτει γι'αυτα..έχουμε ήδη ένα desktop στο σπίτι αλλά δεν το χρησιμοποιώ και δε με βολέυει..άλλωστε το λαπτοπ το κουβαλάω συχνά μαζί μου..
έριξα πάντως τη τιμή..προτίμησα να πληρώσω επιπλέον για επέκταση εγγύησης..δε λέει να τη πατήσω πάλι και να χαλάσει λίγο αφότου λήξει η εγγύηση του ενός χρόνου...!
πέρασα σήμερα απο τα multirama..μ πρότεινε το παιδί εκεί ένα hp με 700 ευρω...καλή τιμή..καλά χαρακτηριστικά βλέπω..μάλλον σε αυτο θα καταλήξω..
http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
δε ξέρω τι έχετε να πείτε γι αυτο.. :?: :?: thnx guys για το χρόνο και τη βοήθεια σας..
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by chriskin » Thu Jul 01, 2010 7:13 pm

το μονο "κακο" που βλεπω με αυτο το λαπτοπ ειναι οτι η οθονη του ειναι απο τις υπερβολικα wide (16:9). μπορει να σ'αρεσει ετσι δεν ξερω, εγω τις αποφευγω, θελω τις 16:10.
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Thu Jul 01, 2010 7:19 pm

chriskin wrote:το μονο "κακο" που βλεπω με αυτο το λαπτοπ ειναι οτι η οθονη του ειναι απο τις υπερβολικα wide (16:9). μπορει να σ'αρεσει ετσι δεν ξερω, εγω τις αποφευγω, θελω τις 16:10.
πολύ φάρδος λές....εε..κάπως ετσι είναι και η τν που έχω..οπότε ίσως να μην έχω πρόβλημα..πάντως καλό το ότι βρήκες αυτο το μόνο "κακο"...!!
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Αγορά laptop

Post by emperormario » Thu Jul 01, 2010 7:21 pm

Και μένα μ'αρέσει πιο πολύ το 16:10 και το θεωρώ μακράν- πιο βολικό απο το 16:9, αλλά δυστυχώς το τελευταίο είναι αυτό που θα επικρατήσει (ήδη δλδ είναι de facto πρότυπο στα widescreens)
Last edited by emperormario on Thu Jul 01, 2010 7:24 pm, edited 1 time in total.
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by barbarosa » Thu Jul 01, 2010 7:23 pm

Εγώ θα έλεγα ότι θα ήταν καλύτερα να επενδύσεις σε περισσότερη μνήμη αντί να πληρώσεις 'χρυσάφι' την νέα γενιά επεξεργαστών.
Γιατί όχι αυτό που έχει καλύτερη κάρτα γραφικών και είναι και πιο φθηνό και έχει και 1gb ram παραάνω?
http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
User avatar
dimi88
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Jun 17, 2008 9:04 pm
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by dimi88 » Thu Jul 01, 2010 7:46 pm

barbarosa wrote:Εγώ θα έλεγα ότι θα ήταν καλύτερα να επενδύσεις σε περισσότερη μνήμη αντί να πληρώσεις 'χρυσάφι' την νέα γενιά επεξεργαστών.
Γιατί όχι αυτό που έχει καλύτερη κάρτα γραφικών και είναι και πιο φθηνό και έχει και 1gb ram παραάνω?
http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
αχα..μια χαρά μου φαίνεται!!that would work for me..!!thnx a lot!
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Αγορά laptop

Post by Serendipity » Sat Jun 18, 2011 8:57 pm

Hello!!! Ψαχνομαι για αγορά λάπτοπ που να μην ξεπερνάει τα 700 ευρώ, να έχει καλές αποδόσεις καθώς θα τρεχω αρκετά προγράμματα τύπου matlab κλπ και να μπορώ να παίξω κανα παιχνιδάκι και επίσης το θέλω σαν βασικό υπολογιστή επειδή πάω για μαστερ στο εξωτερικό. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2


http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GP ... 02-016.htm
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GP ... 02-023.htm

Ποιον από τους 2 πιστεύεται θα ανταποκρινόταν πιο καλά στις απαιτήσεις μου.. Το κυριότερο που με αγχώνει είναι ο 2.3 επεξεργαστής...
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά laptop

Post by cypher » Sat Jun 18, 2011 9:10 pm

Η διαφορά μεταξύ τους είναι ελάχιστη. Και τα δύο είναι πολύ καλές επιλογές. Το πρώτο έχει λίγο καλύτερο επεξεργαστή και το δεύτερο λίγο καλύτερη κάρτα. Εγώ προς αυτό θα πήγαινα. Και εφόσον το θές για υπολογισμούς κυρίως βάλε είτε linux (οτι διανομή προτιμάς) είτε κλείσε indexing, aero και ότι άλλα άχρηστα εφέ γιατι στα windows απασχολούν αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό της κάρτας γραφικών και θα τελειώνει σύντομα η μπαταρία.
:-)
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Hardware”