Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Wed Oct 08, 2008 12:12 pm

Το βάζω εδώ γιατί είναι ουσιαστικά δημοσίευση. Πρόκεται για μια αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής με βάση τις δημοσιεύσεις τους (το περιγράφω πολύ χοντρικά τώρα)

http://delab.csd.auth.gr/~dimitris/papers/PCI08kmm.pdf

Η κατάταξη που δίνει στο τέλος της δημοσίευσης (τα 10 πρώτα από τα 17)
1. Επιστήμη Υπολογιστών Κρήτη (Ηράκλειο)
2. ΗΜΜΥ ΕΜΠ
3. Πληροφορική ΕΚΠΑ
4. Μηχανικοί Πληροφορικής & Η/Υ Πάτρα
5. ΗΜΜΥ Πάτρας
6. Πληροφορική ΑΠΘ
7. Πληροφορική ΑΣΟΕΕ
8. ΗΜΜΥ ΑΠΘ
9. ΗΜΜΥ Κρήτης (Ρέθυμνο)
10. Πληροφορική Ιωαννίνων

Στη δημοσίευση έχει σχόλιο ότι στο τμήμα της ΑΣΟΕΕ, η δημοσίευση εργασιών έχει πολύ μεγάλη αύξηση το τελευταίο καιρό
show a significant academic performance during the very recent years, maybe due to a very successful recent
recruitment policy
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by rose » Wed Oct 08, 2008 12:43 pm

Πραγματικά το csd.uoc είναι ενα υπέροχο τμήμα και γενικότερα παίζει καλή φάση , λίγα μέτρα πιο κάτω το ITE http://www.forth.gr/ η ENISA http://www.enisa.europa.eu/ το Step C http://www.stepc.gr/info/index-gr.htm - τεχνολογικό πάρκο με εταιρίες spin – off.

Εξαιρετικό παράδειγμα, που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο τις κυριλέ Αθηναικές πίστες.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by rapadder » Wed Oct 08, 2008 1:19 pm

Έχω γνωρίσει 2-3 αποφοίτους του τμήματος της Κρήτης. Νομίζω ότι αυτήν την στιγμή είναι το κορυφαίο (και το πιο δύσκολο) τμήμα Πληροφορικής (ΑΕΙ) της Ελλάδας. Για την ιστορία, αρκετοί κορυφαίοι καθηγητές του τμήματος μας (Κουρκουμπέτης, Σταμούλης) έχουν έρθει από την Κρήτη.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by Silver » Fri Oct 10, 2008 2:44 am

Δεν έχει πουθενά το πανεπιστήμιο Πειραιώς. Τόσο χάλια;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Fri Oct 10, 2008 10:01 am

Silver wrote:Δεν έχει πουθενά το πανεπιστήμιο Πειραιώς. Τόσο χάλια;
δεν έχω βάλει όλη τη λίστα για οικονομία χώρου. το ΠΑΠΕΙ είναι πιο κάτω
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by sandra » Sun Jul 11, 2010 5:57 pm

Μήπως έχετε βρει καμιά πιο πρόσφατη λίστα;
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Mon Jul 12, 2010 10:05 am

Για Ελλάδα? Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει τόσο δραστικά
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by sandra » Mon Jul 12, 2010 3:39 pm

Ναι για Ελλαδα ελεγα. Φανταστηκα πως καθε χρονο θα επρεπε να βγαζουν, αλλα εχεις δικιο, ποσο να εχουν αλλαξει τα πραγματα :)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by kwnccc » Mon Jul 12, 2010 7:56 pm

Μπορει να μην έχουν αλλάξει δραστικά τα πράγματα, ή μπορεί και όχι!
Βέβαια σκεφτέιτε πως καθηγητές - βραχνάς στο τμήμα μας επιτέλους συνταξιοδωτούνται, οπότε και η αξιολόγηση του τμήματος μας μπορεί να είναι καλύτερα!
Επίσης πιστεύω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι είμαστε καλύτεροι σαν τμήμα σε σχέση με το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ!
Οπωσδήποτε δεν μας συγκρίνω με κάποιο Πολυτεχνείο...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by enum21 » Mon Jul 12, 2010 8:02 pm

kwnccc wrote:Μπορει να μην έχουν αλλάξει δραστικά τα πράγματα, ή μπορεί και όχι!
Βέβαια σκεφτέιτε πως καθηγητές - βραχνάς στο τμήμα μας επιτέλους συνταξιοδωτούνται, οπότε και η αξιολόγηση του τμήματος μας μπορεί να είναι καλύτερα!
Επίσης πιστεύω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι είμαστε καλύτεροι σαν τμήμα σε σχέση με το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ!
Οπωσδήποτε δεν μας συγκρίνω με κάποιο Πολυτεχνείο...
δεν καθορίζουν μόνο οι καθηγητές το επίπεδο μιας σχολής αλλά και οι φοιτητές και πολλοί άλλοι παράγοντες. Άρα στα ίδια θα είμαστε, αυτά στην Ελλάδα δεν αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη :smt016
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Mon Jul 12, 2010 8:12 pm

παιδιά, ο τίτλος του topic είναι "βιβλιομετρική κατάταξη", δεν μιλάμε για αξιολόγηση ούτε για φοιτητές. sandra, ενημερωμένα στοιχεία έχουν εδώ http://modip.uom.gr

και συγκεκριμένα το pdf είναι
http://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf

έχετε κατα νου ότι ο τρόπος που υπολογίζουν τα διάφορα νούμερα πολλές φορές αμφισβητείται ως μη έγκυρος (προσπαθείς να ποσοτικοποίησεις ποιοτικά μεγέθη!). Κατά τα άλλα, νομίζω πάμε καλά.
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by kwnccc » Mon Jul 12, 2010 8:23 pm

tsilochr wrote:παιδιά, ο τίτλος του topic είναι "βιβλιομετρική κατάταξη", δεν μιλάμε για αξιολόγηση ούτε για φοιτητές. sandra, ενημερωμένα στοιχεία έχουν εδώ http://modip.uom.gr

και συγκεκριμένα το pdf είναι
http://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf

έχετε κατα νου ότι ο τρόπος που υπολογίζουν τα διάφορα νούμερα πολλές φορές αμφισβητείται ως μη έγκυρος (προσπαθείς να ποσοτικοποίησεις ποιοτικά μεγέθη!). Κατά τα άλλα, νομίζω πάμε καλά.
Όντως... Τώρα το συνειδητοποίησα, επειδή πριν συζητιόταν αυτό στο οποίο αναφερόμουν εσφαλμένα προφανώς!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by sandra » Mon Jul 12, 2010 8:45 pm

Χρήστο σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που έψαξες. Κάτι παραπάνω από θετική η εικόνα του τμήματος, δεδομένου του πλήθους των μελών ΔΕΠ έχουμε σχεδόν τις περισσότερες αναφορές σε δημοσιεύσεις :) Και αρκετά μεγάλο πλήθος δημοσιεύσεων.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by dexter » Mon Jul 12, 2010 10:38 pm

sandra wrote:Χρήστο σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που έψαξες. Κάτι παραπάνω από θετική η εικόνα του τμήματος, δεδομένου του πλήθους των μελών ΔΕΠ έχουμε σχεδόν τις περισσότερες αναφορές σε δημοσιεύσεις :) Και αρκετά μεγάλο πλήθος δημοσιεύσεων.
πιστεύω ότι οι αναφορές και οι δημοσιεύσεις θα ήταν πολύ περισσότερες αν είχαμε ένα εξάμηνο στο προπτυχιακό για πτυχιακή εργασία..
βέβαια με 200+ άτομα το λιγότερο ανά έτος ούτε τα θέματα θα έφταναν, ούτε οι καθηγητές..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Tue Jul 13, 2010 12:00 am

ΙΜΗΟ, δεν ισχύει αυτό διότι μια δημοσίευση για να έχει αναφορές πρέπει να είναι καλή και πίστεψε με μια καλή δημοσίευση δεν βγαίνει εύκολα και σίγουρα δεν αρκεί ο εξάμηνος κόπος ενός φοιτητή (μην το πάρεις προσωπικά). Αν καταφέρεις να κάνεις δημοσίευση της προκοπής από την πτυχιακή σου (όχι φοιτητικό συνέδριο) και στην συνεχεία έχεις και αναφορές μάλλον είσαι πολύ καλός για να μείνεις στην Ελλάδα ;) Επίσης, σε άλλα τμήματα που η πτυχιακή είναι υποχρεωτική, δεν έχουν καν δημοσιεύσεις. Αντιθέτως, καταλήγουν να κάνουν αρκετές πτυχιακές αμφιβόλου ποιότητας διότι πρέπει να εκπονηθούν προκειμένου να πάρουν πτυχίο οι φοιτητές.

Για το τμήμα μας, φαίνεται ότι γίνεται αρκετά καλή δουλειά στο θέμα των δημοσιεύσεων σε σχέση με άλλα ελληνικά τμήματα Πληροφορικής. Νομίζω στην κατάταξη δεν βάζουν Πολυτεχνεία, σωστά sandra? Αν ψάξετε στο blog του Πανάρετου θα βρείτε και μια σειρά από κατατάξεις εθνών ανά επιστημηνικό πεδίο. Εκεί θα δείτε πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με τα άλλα κράτη. Εδώ θέλω να αναφέρω αυτό που σας έιχα πει και σε άλλο thread: οι δημοσιέυσεις από μόνες τους δεν λένε τπτ. Η έρευνα πρέπει να συνδυάζεται από την αντίστοιχη βιομηχανία.

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι κάνουμε αρκετά καλή δουλειά στο τμήμα την οποία δεν διαφημίζουμε αρκετά ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πόσο υποφέρουμε στο τομέα των υποδομών και του προσωπικού σε σύγκριση με αυτα τα ιδρύματα. Ίσως όμως πρέπει να μπουν στην λίστα και οι σχολές μηχανικών Η/Υ. Στην τελική, στα ίδια συνέδρια δημοσιεύουμε.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by sandra » Tue Jul 13, 2010 12:13 am

Σιγουρα αν μπει ΗΜΜΥ ΕΜΠ και μηχανικοι (2 ειδη δεν ειναι; ) από Πατρα θα πεσουμε κι αλλο. Η Κρητη νομιζω δεν ειναι τοσο δραστηρια, ΑΠΘ και Δημοκριτειο επισης δεν ξερω σε τι επιπεδα κινουνται σε αυτον τον τομεα.
Πάντως έχεις δίκιο για τον δεικτη ποιοτητας (ενταξει δεν ειναι απολυτος, ποσο δουλευουν τα μελη ΔΕΠ (και οι διδακτορικοι φοιτητές τους) δειχνει), δεν περιμενα να τα πηγαιναμε τοσο καλα. Το ΕΚΠΑ π.χ. εχει σχεδον 1000 παραπανω δημοσιευσεις απο εμας, κι ομως εχει λιγοτερες από αυτες cited και φαινεται οτι εχει καθηγητές που δεν εχουν καθολου δημοσιευσεις. Αρα καλά παμε σε αυτον τον τομεα, φανταζομαι και με τις καινουργιες μεταγραφες θα ανεβει η ομάδα :-D Γενικα εχει μαζεψει το τμημα πολυ αξιολογο νεο προσωπικο, ειναι πολυ ενθαρρυντικο αυτο.
Θεληση να υπήρχε και στο θεμα των υποδομων και δε μιλάω μονο στο υλικο κομματι, απο υπηρεσιες mail, eclass, γραμματεια, κλπ και θα ηταν ακομα πιο καλα.

dexter αυτο που θιγεις με τις υποχρεωτικες πτυχιακες με προβληματιζει πολυ τελευταια. Ξεκινας να κανεις πτυχιακη για να δεις πως γινεται σοβαρα η δουλεια και καταληγεις οτι ο κοπος σου αλλου θα επιανε το 20% της βαθμολογιας σου κι εδω πιανει ισα ισα σαν ενα μαθημα! Λιγο αποθαρρυντικο απο τη μια, απο την αλλη γλιτωνουμε φαινομενα οπως αυτα που ανεφερε ο tsilo, μονο οι πραγματικα ενδιαφερομενοι κανουν πτυχιακη. Τωρα ποσοι απο αυτους δημοσιευουν μεσα απο την πτυχιακη ειναι αλλο θεμα. tsilo μαλλον αποτελείς εξαίρεση :)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Tue Jul 13, 2010 12:23 am

όχι δεν είμα εξαίρεση, απλά ο επιβλέπων μου τότε ήθελε πολύ να δημοσιεύσει και δεν είχε διδακτορικούς φοιτητές.
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by Serendipity » Tue Jul 13, 2010 1:19 am

tsilochr wrote:όχι δεν είμα εξαίρεση, απλά ο επιβλέπων μου τότε ήθελε πολύ να δημοσιεύσει και δεν είχε διδακτορικούς φοιτητές.
Γενικά είναι να πέσεις σε άνθρωπο με μεράκι. Πιστεύω πως αν ήταν υποχρεωτική η πτυχιακή ή είχε μεγάλα bonus βαθμολογικά. Θα μαζευόταν μεγάλος συφερτός για λόγους καθαρά βαθμοθηρίας. Η πτυχιακή προσφέρει άλλα πράγματα που ξεπερνούν υποχρεώσεις κλπ. Αφήστε που αν μας πίεζαν υποχρεωτικά για πτυχιακή πολλοι θα το βλέπαμε ως μια ακόμα χαμαλοδουλειά... Είμαι ευχαριστημένη οπως είναι ακόμα το σύστημα μας. Άλλωστε μια καλή πτυχιακή είναι ένα τεράστιο boost στο cv πέρα από βαθμολογίες κλπ.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Βιβλιομετρική κατάταξη των τμημάτων Πληροφορικής

Post by The Punisher » Sat Oct 09, 2010 1:37 am

Βρήκα μια ακόμη αξιολόγηση των τμημάτων Πληροφορικής στην Ελλάδα, από τη Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας του ΠαΜακ

http://modip.uom.gr/index.php/component ... s/click/11
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”