Ethics of DNA databases-debate

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
Post Reply
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Ethics of DNA databases-debate

Post by sandra » Tue Mar 24, 2009 4:43 pm

Δεν ξέρω που να το βάλω το θέμα, ούτε αν το βρίσκετε ενδιαφέρον (εκτός από τον sakis007 που θα του αρέσει η φάση του debate) αλλά το βρήκα εξαιρετικό και σαν στυλ και σαν θέμα. Νομίζω πως μας αφορά όλους και δε θα αργήσει τόσο ο καιρός που θα πρέπει να νοιαζόμαστε για τέτοια δεδομένα.
http://www.economist.com/debate/days/view/284
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by AnINffected » Wed Mar 25, 2009 5:09 am

Εγώ φυσικά και το βρίσκω ενδιαφέρον, και πιστεύω οτί θα έπρεπε να έχουμε αρχίσει ήδη να ενδιαφερόμαστε για το θέμα. :smt023
Mr Geoff Carr wrote:For the truth, as both of our opening "speakers" eloquently illuminate, is that the potential of genetics for both good and ill is great. And the more profound truth is that decisions will have to be made soon about how much genetic privacy a person is entitled to, even before those two potentials are properly understood. The accurate interpretation of the human genome is only just beginning, and where it will lead, no one knows.It is only recently, for example, that whole new classes of gene whose products regulate the functions of other genes, rather than being used as templates for the manufacture of proteins, have been identified. Other surprises surely await.
http://www.economist.com/debate/days/view/284, The operator's opening remarks.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Είναι λίγο άκυρο που ρωτάω εδώ, αλλά ξέρετε τίποτα παραπάνω για αυτό που έχω τονίσει με bold στο quote;Δεν ξέρω πώς να το αναζητήσω.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by vangos » Wed Mar 25, 2009 8:05 am

Thanks for posting sandra.

AnINffected σχετικά με την απορία σου μπορείς να δεις το εξής.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gene_regulatory_network

Ασχολούμαι ερευνητικά με bioinformatics γενικότερα οπότε αν έχετε απορίες μπορώ να βοηθήσω.
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by AnINffected » Wed Mar 25, 2009 11:27 am

Ευχαριστώ Βαγγέλη! :)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by SeniorCarbone » Wed Mar 25, 2009 12:01 pm

Πέρισυ θυμάμαι είχε γίνει συζήτηση πάνω στο θέμα
στο IGBF, ένα από τα πιο αξιόλογα
και πάνω απ'όλα ανοικτά συνέδρια που γίνονται στην Αθήνα.
Προτείνω όποιον τον ενδιαφέρει ο κλάδος ή θέλει να ενημερωθεί και
να κάνει ερωτήσεις σε έμπειρους ερευνητές να μην το χάσει φέτος.
*--Common sense is not so common--*
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by redlabel » Mon Mar 30, 2009 9:50 pm

sandra wrote:Δεν ξέρω που να το βάλω το θέμα, ούτε αν το βρίσκετε ενδιαφέρον (εκτός από τον sakis007 που θα του αρέσει η φάση του debate) αλλά το βρήκα εξαιρετικό και σαν στυλ και σαν θέμα. Νομίζω πως μας αφορά όλους και δε θα αργήσει τόσο ο καιρός που θα πρέπει να νοιαζόμαστε για τέτοια δεδομένα.
http://www.economist.com/debate/days/view/284
Σήμερα κάναμε κάποιες σχετικές νύξεις στο μάθημα, στο πλαίσιο της χρήσης των βιομετρικών συσκευών, αλλά δεν παρενέβης. Ήσουν (δεν σε είδα);

Δ. Γκρ.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by sandra » Mon Mar 30, 2009 9:57 pm

Έκανα σκι στον Παρνασσό, δικαιολογούμαι? :oops: Βρήκα κι εγώ μέρα για να λείψω :-(
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, έχετε να προτείνετε υλικό για ηθική στην Επιστήμη και πιο συγκεκριμένα στην πληροφορική και σε εφαρμογές της (π.χ. βιοπληροφορική όπως εδώ)? Νομίζω πως αν δεν έχει κάποιος γνώσεις σε τέτοια θέματα μπορεί εύκολα να παρασυρθεί σε οποιαδήποτε από τις δύο κατευθύνσεις και γι'αυτό θα ήθελα να βλέπω ταυτόχρονα for and against όπως εδώ για το DNA.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ethics of DNA databases-debate

Post by redlabel » Mon Mar 30, 2009 11:20 pm

sandra wrote:Έκανα σκι στον Παρνασσό, δικαιολογούμαι? :oops: Βρήκα κι εγώ μέρα για να λείψω :-(
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, έχετε να προτείνετε υλικό για ηθική στην Επιστήμη και πιο συγκεκριμένα στην πληροφορική και σε εφαρμογές της (π.χ. βιοπληροφορική όπως εδώ)? Νομίζω πως αν δεν έχει κάποιος γνώσεις σε τέτοια θέματα μπορεί εύκολα να παρασυρθεί σε οποιαδήποτε από τις δύο κατευθύνσεις και γι'αυτό θα ήθελα να βλέπω ταυτόχρονα for and against όπως εδώ για το DNA.
H ACM προτείνει - ως υποχρεωτικό - μάθημα σχετικό με Ethics and Professional Codes, σε όλα τα Τμήματα Πληροφορικής. Από το δικό μας πρόγραμμα το μάθημα αυτό απουσιάζει - ακόμη...

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”