Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by The Punisher » Tue Jul 07, 2009 1:13 pm

Απορώ που το θέμα δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα ...
ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ 9.000 ΤΙΤΛΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ

Ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β./HEAL-Link) σας πληροφορεί ότι, παρά τις επανειλημμένες υποσχέσεις του Υπουργείου, δεν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες χρηματοδότησης της οριζόντιας δράσης των ακαδημαϊκών βιβλιοθηκών συμπεριλαμβανομένων των συνδρομών στα ηλεκτρονικά περιοδικά για την τριετία 2009-2011. Αποτέλεσμα του γεγονότος αυτού είναι η διακοπή της πρόσβασης των Ελληνικών Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.) και Ερευνητικών Ιδρυμάτων της χώρας σε περισσότερους από 9.000 τίτλους επιστημονικών ηλεκτρονικών περιοδικών.

Οι συνέπειες τις διακοπής της πρόσβασης των ελληνικών ακαδημαϊκών και ερευνητικών ιδρυμάτων στα ηλεκτρονικά περιοδικά ύστερα από 10 χρόνια αδιάλειπτης παροχής της υπηρεσίας αυτής, θα είναι ολέθριες για την υποστήριξη της έρευνας και της εκπαίδευσης στη χώρα μας, σε μια εποχή κατά την οποία η καινοτομία και η πρόσβαση στην πληροφορία αποτελούν βασική προϋπόθεση για την πρόοδο μιας χώρας.

Ο ΣΕΑΒ συγκεντρώνει υπογραφές για άσκηση επιπλέον πίεσης προς το Υπουργείο, ώστε να ολοκληρωθούν το ταχύτερο οι διαδικασίες χρηματοδότησης.

Ζητάμε:

Άμεση εξασφάλιση της χρηματοδότησης και υπογραφή των συμβάσεων.

Για να προσθέσετε την υπογραφή σας πατήστε εδώ. (http://www.heal-link.gr/)

http://www.heal-link.gr/
http://www.heal-link.gr/journals/ wrote: Διακοπή πρόσβασης στις IEEE και ACS

Επειδή ευλόγως έχει δημιουργηθεί αναστάτωση στην ακαδημαϊκή κοινότητα από τη διακοπή πρόσβασης στις εκδόσεις της ΙΕΕΕ και της ACS, ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ) επιθυμεί να κάνει ορισμένες διευκρινίσεις επί του θέματος.

Οι συμβάσεις του ΣΕΑΒ με τους περισσότερους από τους εκδότες/παρόχους ηλεκτρονικών περιοδικών έληξαν την 31η Δεκεμβρίου 2008. Μόνο οι συμβάσεις με τους εκδοτικούς οίκους Elsevier, Springer και Wiley έχουν ανανεωθεί και πληρωθεί μέχρι το τέλος του 2009 από έκτακτα κονδύλια του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ. Παρά τις πολύμηνες (από τον Φεβρουάριο του 2008) προσπάθειες του ΣΕΑΒ για την ένταξη των έργων των Βιβλιοθηκών στο ΕΣΠΑ, δεδομένης της άρνησης των Κοινοτικών να συνεχίσουν να χρηματοδοτούν τις ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες, μόλις πριν το Πάσχα αποφασίστηκε η ένταξη της χρηματοδότησης των συνδρομών του ΣΕΑΒ στο ΕΣΠΑ. Οι εκδότες, αφού εξάντλησαν όλα τα περιθώρια καλής θέλησης και κατανόησης του προβλήματος του ΣΕΑΒ, έχουν αρχίσει πλέον να θέτουν ανελαστικά χρονικά περιθώρια για να υπογραφούν οι συμβάσεις ανανέωσης. Έτσι η ΙΕΕΕ διέκοψε ήδη την πρόσβαση και επίκειται η διακοπή της πρόσβασης στην Electronic Collection Online (ECO) και στις βάσεις δεδομένων της First Search. Πιθανότατα θα ακολουθήσει και η διακοπή τoυ Thesaurus Linguae Graecae μέσα στον Ιούνιο.

Αυτή τη στιγμή, ο Αντιπρύτανης του ΕΜΠ (ως επισπεύδοντος Ιδρύματος) έχει υπογράψει την αποδοχή των όρων ένταξης, με την επιφύλαξη ότι το ΕΜΠ δεν μπορεί να αναλάβει να καλύψει το κόστος του Φ.Π.Α. Το κείμενο αυτό έχει δοθεί στο νομικό σύμβουλο του ΕΣΠΑ για έλεγχο, πριν αποσταλεί στο Υπουργείο Οικονομικών για ένταξη στο Π.Δ.Ε. και έκδοση της σχετικής Σ.Α.Ε. Οι διαδικασίες αυτές είναι συνήθως χρονοβόρες, αλλά απαραίτητες για να μπορέσουν να εκταμιευθούν οι πόροι. Όπως είναι αντιληπτό, επειδή πρόκειται για τεράστια ποσά, κανείς δεν διακινδυνεύει να υπογράψει την ανανέωση των συμβάσεων, που ούτως ή άλλως πρέπει να περάσουν και από προσυμβατικό έλεγχο από τους νομικούς συμβούλους του ΕΣΠΑ, πριν οριστικοποιηθεί τελεσίδικα η χρηματοδότηση. Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν για τη χρονική στιγμή που θα συμβεί αυτό. Ελπίζουμε πως θα είναι εντός του Ιουλίου.

Οφείλουμε να υπενθυμίσουμε ότι από το 2003 έως το 2008 η χρηματοδότηση των συμβάσεων του ΣΕΑΒ είχε ενταχθεί στο πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων του ΥπΕΠΘ, αλλά το Υπουργείο επέλεξε για την επόμενη περίοδο να τις εντάξει στο ΕΣΠΑ. επίσης, οφείλουμε να δηλώσουμε ότι ο ΣΕΑΒ ήταν έτοιμος με προτάσεις απόλυτα σύμφωνες με την λογική του ΕΣΠΑ από τον Μάρτιο του 2006.

Οι αλλεπάλληλες αλλαγές στην ηγεσία του ΥπΕΠΘ οδήγησαν και σε αλλαγές του προγραμματισμού, χωρίς να ενημερωθεί ο ΣΕΑΒ εγκαίρως. Έκτοτε ο ΣΕΑΒ επιδόθηκε σε αγώνα δρόμου για να μπορέσει να πείσει το ΥπΕΠΘ και την Ειδική Γραμματεία του ΕΣΠΑ για την επιλεξιμότητα των δράσεων που είχε σχεδιάσει, με αποτέλεσμα τη σημερινή κατάσταση, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.
Ο κ. Σπινέλλης έχει γράψει ένα πολύ καλό άρθρο για αυτό το θέμα, τμήμα του οποίου παραθέτω :
Χιλιάδες ακαδημαϊκοί δάσκαλοι και ερευνητές σε όλη την Ελλάδα είναι αναγκασμένοι εδώ και μήνες να δουλεύουν χωρίς πρόσβαση σε 9000 επιστημονικά περιοδικά. Όλα τα Ελληνικά ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα έχουν κεντρική ηλεκτρονική πρόσβαση στα επιστημονικά περιοδικά, την οποία παρέχει ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β./HEAL-Link). Σύμφωνα με τον ΣΕΑΒ οι συμβάσεις του με τους περισσότερους από τους εκδότες/παρόχους ηλεκτρονικών περιοδικών έληξαν την 31η Δεκεμβρίου 2008. Μόνο οι συμβάσεις με τους εκδοτικούς οίκους Elsevier, Springer και Wiley έχουν ανανεωθεί και πληρωθεί μέχρι το τέλος του 2009 από έκτακτα κονδύλια του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ.
[...]

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως τα χρήματα για πρόσβαση σε επιστημονικά περιοδικά δεν τα θεωρούμε ως κράτος αρκετά σημαντικά για να τα πληρώσουμε από τον εθνικό προϋπολογισμό (όπως πληρώθηκαν λ.χ. τα καινούρια Lexus των βουλευτών μας), αλλά ζητάμε και περιμένουμε να μας τα πληρώσουν οι Ευρωπαίοι εταίροι μας. Επίσης, από το μεγάλο χρόνο που βρίσκεται το θέμα σε εκκρεμότητα και την ανύπαρκτη προβολή του από τα ΜΜΕ συνάγω πως ως χώρα το ενδιαφέρον μας για τη γνώση, την έρευνα και την παιδεία είναι μηδαμινό.

[...]
9478 μέλη ΔΕΠ σε πανεπιστήμια σύμφωνα με το με Αριθ. Πρωτ. 45851/B2 23-4-2009 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας (δεν περιλαμβάνονται οι ερευνητές των ερευνητικών κέντρων, τo ΕΠ των ΤΕΙ, οι μεταδιδακτορικοί ερευνητές, οι υποψήφιοι διδάκτορες και οι φοιτητές). Στις 2-7-2009 είχαν συγκεντρωθεί 9415 υπογραφές που ζητούσαν να ολοκληρωθούν το ταχύτερο οι διαδικασίες χρηματοδότησης
Διαβάστε το, αξίζει !
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by stoupeace » Tue Jul 07, 2009 1:45 pm

http://www.spinellis.gr/nojournal/ wrote:Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως τα χρήματα για πρόσβαση σε επιστημονικά περιοδικά δεν τα θεωρούμε ως κράτος αρκετά σημαντικά για να τα πληρώσουμε από τον εθνικό προϋπολογισμό (όπως πληρώθηκαν λ.χ. τα καινούρια Lexus των βουλευτών μας), αλλά ζητάμε και περιμένουμε να μας τα πληρώσουν οι Ευρωπαίοι εταίροι μας. Επίσης, από το μεγάλο χρόνο που βρίσκεται το θέμα σε εκκρεμότητα και την ανύπαρκτη προβολή του από τα ΜΜΕ συνάγω πως ως χώρα το ενδιαφέρον μας για τη γνώση, την έρευνα και την παιδεία είναι μηδαμινό.
Δεν χρειάζεται να πει κάτι άλλο, νομίζω μας κάλυψε. :smt012
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by tsilochr » Tue Jul 07, 2009 2:48 pm

The Punisher wrote:Απορώ που το θέμα δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα ...
επειδή σε προπτυχιακό επίπεδο σπάνια ανατρέχεις σε τέτοιες πηγές (καλώς ή κακώς). Το θέμα είναι ευρύτατα γνωστό στο χώρο.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by redlabel » Tue Jul 07, 2009 6:38 pm

Δ. Σπινέλλης ++

Δ. Γκρ.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by HdkiLLeR » Wed Jul 08, 2009 12:58 am

O Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β./HEAL-Link) πληροφορεί την ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα ότι, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΥπΕΠΘ, ολοκληρώθηκε η ένταξη του έργου της οριζόντιας δράσης των Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών «Έρευνα και καινοτομία στις Ακαδημαϊκές Βιβλιοθήκες», με επισπεύδον ίδρυμα το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Αποτέλεσμα της θετικής αυτής εξέλιξης θα είναι η υπογραφή των συμβάσεων με τους εκδότες/παρόχους ηλεκτρονικής πληροφόρησης, η σταδιακή αποκατάσταση της πρόσβασης στα ηλεκτρονικά επιστημονικά περιοδικά και η έναρξη των υπόλοιπων υποέργων που προτάθηκαν.

Ο Σ.Ε.Α.Β. θα ήθελε να ευχαριστήσει το σύνολο της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας της χώρας για τη συμπαράσταση και την άμεση κινητοποίησή του. Η συλλογή μέχρι σήμερα 10.382 υπογραφών διαμαρτυρίας για τη διακοπή της πρόσβασης στα 9.000 περιοδικά, λόγω των καθυστερήσεων στη χρηματοδότηση του έργου, αναδεικνύει τη σπουδαιότητα της δράσης και την αναγκαιότητα διαφύλαξης και συνεχούς στήριξής της.
http://physlib1.physics.auth.gr/
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
dds
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Tue May 02, 2006 3:07 pm
Academic status: Professor
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by dds » Wed Jul 08, 2009 1:38 am

tsilochr wrote:
The Punisher wrote:Απορώ που το θέμα δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα ...
επειδή σε προπτυχιακό επίπεδο σπάνια ανατρέχεις σε τέτοιες πηγές (καλώς ή κακώς).
Κακώς. Ακόμα και αν ένας προπτυχιακός φοιτητής δεν ανατρέχει συχνά σε περιοδικά για τις εργασίες του, καλό είναι να διαβάζει / ξεφυλίζει τα βασικά του κλάδου του. Για την πληροφορική θα πρότεινα το παρακάτω μενού.
  • Communications of the ACM
    ACM Computing Surveys
    Computer (IEEE)
    Spectrum (IEEE)
    IEEE Software
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by tsilochr » Wed Jul 08, 2009 11:55 am

Συμφωνώ, αλλά νομίζω είναι νομίζω είναι μια κουλτούρα που καλλιεργείται στο φοιτητή από το πανεπιστήμιο και δυστυχώς δεν μπορω να σκεφτώ περιστατικό που το πανεπιστήμιο με πρόωθησε στο να αναζητήσω αυτές τις πηγές (πάντα στο προπτυχιακό επίπεδο)

ΥΓ Από τα περιοδικά που αναφέρετε, δεν ξέρω σε πόσα είχαμε πρόσβαση μέσω του πανεπιστημίου. Σίγουρα στο CACM και Spectrum δεν ίσχυε η πανεπιστημιακή πρόσβαση (τουλάχιστον μέσω ΕΚΠΑ)
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by sandra » Wed Jul 08, 2009 12:05 pm

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Σε ποια από τα παραπάνω έχουμε πρόσβαση και πώς? Έκανα μια εργασία αυτές τις μέρες και αγανάκτησα, παντού χρειαζόταν συνδρομή, ελάχιστα papers βρήκα ελεύθερα. Στο springerlink με αναγνώριζε αυτόματα για συνδρομητή του AUEB :roll: μάλλον λόγω Δίοδος, αλλά στα άλλα έφαγα πόρτα :-(
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
dds
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Tue May 02, 2006 3:07 pm
Academic status: Professor
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by dds » Wed Jul 08, 2009 12:08 pm

tsilochr wrote: ΥΓ Από τα περιοδικά που αναφέρετε, δεν ξέρω σε πόσα είχαμε πρόσβαση μέσω του πανεπιστημίου. Σίγουρα στο CACM και Spectrum δεν ίσχυε η πανεπιστημιακή πρόσβαση (τουλάχιστον μέσω ΕΚΠΑ)
Στο ΟΠΑ εξακολουθούμε να έχουμε πρόσβαση στο CACM και στο ACM CS. Στα άλλα είχαμε και ελπίζω και να αποκατασταθεί σύντομα. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως για έναν φοιτητή που ενδιαφέρεται για την επιστήμη του είναι σημαντική η εγγραφή στην ACM ή/και στην IEEE Computer Society. Το κόστος των φοιτητικών συνδρομών είναι πολύ χαμηλό και περιλαμβάνουν τα περιοδικά CACM, Computer, Spectrum.
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by proskopos » Wed Jul 08, 2009 12:12 pm

sandra wrote:Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Σε ποια από τα παραπάνω έχουμε πρόσβαση και πώς? Έκανα μια εργασία αυτές τις μέρες και αγανάκτησα, παντού χρειαζόταν συνδρομή, ελάχιστα papers βρήκα ελεύθερα. Στο springerlink με αναγνώριζε αυτόματα για συνδρομητή του AUEB :roll: μάλλον λόγω Δίοδος, αλλά στα άλλα έφαγα πόρτα :-(
Υπάρχουν και χωρίς συνδρομή... Εγώ τυχαία έμαθα για το SecurityNetwork (κάπως έτσι) μέσω της ΙΕΕΕ και κάθε βδομάδα εχω 3-4 papers για διάφορα θέματα που έχω κλικάρει ότι ενδιαφερόμουν... Μην σε γελάει ο τίτλος (security), καθώς τουλάχιστον αυτά που μου στέλνουν εμένα ειναι από ασφάλεια ΠΣ, εως cloud computing, mobile devices, desktop app's etc... Αν σε ενδιαφέρει πες μου να ποστάρω το λινκ της σελίδας...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by stoupeace » Wed Jul 08, 2009 12:13 pm

proskopos wrote:
sandra wrote:Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Σε ποια από τα παραπάνω έχουμε πρόσβαση και πώς? Έκανα μια εργασία αυτές τις μέρες και αγανάκτησα, παντού χρειαζόταν συνδρομή, ελάχιστα papers βρήκα ελεύθερα. Στο springerlink με αναγνώριζε αυτόματα για συνδρομητή του AUEB :roll: μάλλον λόγω Δίοδος, αλλά στα άλλα έφαγα πόρτα :-(
Υπάρχουν και χωρίς συνδρομή... Εγώ τυχαία έμαθα για το SecurityNetwork (κάπως έτσι) μέσω της ΙΕΕΕ και κάθε βδομάδα εχω 3-4 papers για διάφορα θέματα που έχω κλικάρει ότι ενδιαφερόμουν... Μην σε γελάει ο τίτλος (security), καθώς τουλάχιστον αυτά που μου στέλνουν εμένα ειναι από ασφάλεια ΠΣ, εως cloud computing, mobile devices, desktop app's etc... Αν σε ενδιαφέρει πες μου να ποστάρω το λινκ της σελίδας...
Post it Post it :-D
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by proskopos » Wed Jul 08, 2009 12:19 pm

Δεν ήταν όπως το είπα το όνομα... :smt021
Search Security προσωπικά είναι το 2ο (από τα 2 :) ) site με περιοδικά που χρησιμοποιώ συχνά-πυκνά για εργασιες και ενημέρωση... Επίσης είναι αρκετά κατανοητά τα άρθρα του... Μερικά έχω ποσταρει κιολας στα αντιστοιχα τοπικ μας...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
dds
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Tue May 02, 2006 3:07 pm
Academic status: Professor
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by dds » Wed Jul 08, 2009 12:31 pm

sandra wrote:Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Σε ποια από τα παραπάνω έχουμε πρόσβαση και πώς? Έκανα μια εργασία αυτές τις μέρες και αγανάκτησα, παντού χρειαζόταν συνδρομή, ελάχιστα papers βρήκα ελεύθερα. Στο springerlink με αναγνώριζε αυτόματα για συνδρομητή του AUEB :roll: μάλλον λόγω Δίοδος, αλλά στα άλλα έφαγα πόρτα :-(
Έχουμε πρόσβαση σε πάρα πολλά περιοδικά. ACM, Elsevier, Springer, Wiley (και σύντομα ελπίζω ΙΕΕΕ) είναι μερικοί μόνο από τους εκδότες περιοδικών πληροφορικής στους οποίους έχουμε συνδρομή μέσω HealLink (αρκεί η πρόσβαση να είναι μέσω IP του ΟΠΑ - VPN, Δίοδος κάποιων παρόχων ή φυσική παρουσία στο ΟΠΑ). Ο κατάλογος όλων των περιοδικών βρίσκεται στο http://www.heal-link.gr/journals/alphasearch.jsp
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by stoupeace » Wed Jul 08, 2009 12:40 pm

dds wrote: Ο κατάλογος όλων των περιοδικών βρίσκεται στο http://www.heal-link.gr/journals/alphasearch.jsp
:smt026 :smt041 thank you!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
σήμερα έχω leechάρει πολύ information :lol:
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by sandra » Wed Jul 08, 2009 12:41 pm

Ευχαριστώ ΠΆΡΑ πολύ αν και σήμερα δεν προλαβαίνω να αλλάξω κάτι. Για το μέλλον όμως αξίζει :)
Ρε proskope πως το μπορείς αυτό το site? Είχα γραφτεί κι εγώ για την Ασφάλεια και κάποια στιγμή βαρέθηκα να με σπαμάρει. Έχω κάνει 3 φορές διαγραφή λογαριασμού και κατά καιρούς το πιάνει και πήζω στα mails :evil:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by proskopos » Wed Jul 08, 2009 1:02 pm

sandra wrote:Ευχαριστώ ΠΆΡΑ πολύ αν και σήμερα δεν προλαβαίνω να αλλάξω κάτι. Για το μέλλον όμως αξίζει :)
Ρε proskope πως το μπορείς αυτό το site? Είχα γραφτεί κι εγώ για την Ασφάλεια και κάποια στιγμή βαρέθηκα να με σπαμάρει. Έχω κάνει 3 φορές διαγραφή λογαριασμού και κατά καιρούς το πιάνει και πήζω στα mails :evil:
Τον πρώτο καιρο μονο.. βαλε μερικά από όσα στέλνει σε σπαμ και τελος... Δεν ειναι όλα απο την ιδια διευθυνση... Άρα μπορεις να απομονώσεις αρκετα...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
panagis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 168
Joined: Sat Jun 09, 2007 12:41 am

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by panagis » Mon Sep 14, 2009 2:29 pm

O Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β./HEAL-Link), σε
συνέχεια προηγούμενης ανακοίνωσής του, πληροφορεί την ακαδημαϊκή και
ερευνητική κοινότητα για τα ακόλουθα:

1. Παρά την ολοκλήρωση της ένταξης του έργου της οριζόντιας δράσης
των Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών «Έρευνα και καινοτομία στις
Ακαδημαϊκές Βιβλιοθήκες», το ΥπΕΠΘ δεν θα προχωρήσει προς το παρόν
στην υλοποίηση του Υποέργου που αφορά στην πληρωμή των συνδρομών
των ηλεκτρονικών επιστημονικών περιοδικών λόγω της μη ολοκλήρωσης
ακόμα των διαπραγματεύσεων με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή όσον αφορά
στην επιλεξιμότητα της εν λόγω δαπάνης.
2. Με βάση την παραπάνω εξέλιξη, ο Σ.Ε.Α.Β. προχώρησε σε
συντονισμένες παρεμβάσεις προς την πολιτεία, με στόχο την κατ'
αρχήν πληρωμή των εν λόγω συνδρομών από το Πρόγραμμα Δημοσίων
Επενδύσεων. Παρά, όμως, τις προφορικές διαβεβαιώσεις των αρμοδίων
ότι η λύση αυτή θα προχωρήσει, καμία δυστυχώς ενέργεια εκ μέρους
τους δεν έγινε προς την κατεύθυνση αυτή, ούτε προβλέπεται να γίνει
πριν τις εθνικές εκλογές.
3. Κατόπιν των ανωτέρω δεν καθίσταται δυνατή η υπογραφή των συμβάσεων
με τους εκδότες/παρόχους ηλεκτρονικής πληροφόρησης, άρα και η
αποκατάσταση της πρόσβασης στα ηλεκτρονικά επιστημονικά περιοδικά.

Ο Σ.Ε.Α.Β. θα σας κρατά ενήμερους για κάθε νεώτερη εξέλιξη.

Keep Walking......
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by The Punisher » Mon Sep 14, 2009 2:31 pm

άρα μηδέν εις το πηλίκο. :smt012 Σε ποια δεν έχει αποκατασταθεί η πρόσβαση?
User avatar
dds
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Tue May 02, 2006 3:07 pm
Academic status: Professor
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by dds » Mon Sep 14, 2009 3:13 pm

The Punisher wrote:άρα μηδέν εις το πηλίκο. :smt012 Σε ποια δεν έχει αποκατασταθεί η πρόσβαση?
Σίγουρα σε όλα της IEEE.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by redlabel » Tue Sep 15, 2009 5:01 pm

Βαλκανική γραφειοκρατικολάγνα μπανανίααααααααα! :smt021

Δ. Γκρ.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Διακοπή πρόσβασης σε 9.000 τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών

Post by tsilochr » Wed Sep 16, 2009 9:31 am

redlabel wrote:Βαλκανική γραφειοκρατικολάγνα μπανανίααααααααα! :smt021

Δ. Γκρ.
ποιος ξέρει ποια προεκλογική εκστρατεία πληρώνουν με αυτά τα λεφτά :smt013
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”