Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by tsilochr » Sun Feb 14, 2010 11:24 am

Θα ήθελα να δείτε αυτές τις προσπάθειες όχι τόσο ως προς το ποιος την ξεκίνησε ή ποιανού τμήματος φοιτητές θα ηγηθούν αλλά κυρίως ότι μια τέτοια κοινότητα μπορεί να γίνει το όχημα για την προώθηση ζητημάτων της πληροφορικής και της επιστήμης υπολογιστών τόσο στα μέλη της όσο και στο ευρύτερο κοινό του ΟΠΑ.

Υπάρχουν ήδη 2 κοινότητες (venus και foss), τώρα ξεκίνησε μια προσπάθεια για ACM student chapter. Το ότι το ξεκίνησε φοιτητής του ΔΕΤ μάλλον εξηγείται επειδή ο supervisor του (κ.Σπινέλης) είναι ιδιαίτερα ενεργός σε ACM/IEEE και φαντάζομαι θα τον παρότρυνε. Όπως και να έχει, αυτές οι κοινότητες δεν εκπροσωπούνται από ένα άτομο, ούτε από ένα τμήμα αλλά από τους φοιτητές που εθελοντικά συμμετέχουν λόγω "τρέλλας" με το αντικείμενο. Η κοινότητα θα είναι του ΟΠΑ, όχι του ΔΕΤ/ΠΛΗΡ/ΟΔΕ κλπ. (Εξάλλου μια ιδέα που είχα ρίξει εδώ πριν 2 χρόνια για IEEE student branch δεν είχε πιάσει τότε. Τώρα ίσως πιάσει.)

Ως προς το αντικείμενο, αναφέρθηκε όντως ότι δεν πρέπει η κοινότητα να περιοριστεί σε Επιστήμη Υπολογιστών για να μην χάσει πιθανό κοινό. Και αυτό είναι εν μέρει σωστό, θα πρέπει να απευθυνόμαστε στο ΟΠΑ αφενός, αφετέρου η ACM είναι και εκπαιδευτικός οργανισμός (ασχολούνται πολύ με το τι διδάσκεται και πως σε σχολεία/πανεπιστήμια). Από την άλλη δεν γνωρίζω κατά πόσο η ACM καλύπτει τα θέματα που ίσως ενδιαφέρει κόσμο από ΔΕΤ/ΟΔΕ/ΔΕΟΣ κλπ αλλά αυτό δεν σας υποχρεώνει να μαθένετε business modeling, η ACM έχει πολλά παρακλάδια.

Ως προς το τι θα κάνει μια τέτοια κοινότητα: κατά την προσωπική μου άποψη, workshops. (βέβαια στο meeting δεν πολύ άρεσε αλλά εγώ αυτά θα προτείνω). Τι έχω στο μυαλό μου; γνωρίζοντας κόσμο από πολλά ελληνικά πανεπιστήμια πάντα ακούω το εξής επιχείρημα "κάναμε τόση θεωρία και ποτέ εφαρμογή και δεν ξέραμε που χρησιμοποιούνται". Εγώ για παράδειγμα όταν ήμουν φοιτητής, μου άρεσαν στα λειτουργικά τα περί σεμαφόρων (έτσι τους λένε) αλλά είχα απορία "πως να υλοποιούνται άραγε...". Το ίδιο στους αλγόριθμους: "γιατί κάνουμε τόση θεωρία...;" μέχρι που είδα κώδικα ανθρώπου που δεν ήξερε να κάνει sort και έτρεχε ο κώδικας σε Ο(n^4).

Τι μπορεί να κάνει το community; Σεμινάριο "γράψτε ένα παραγωγό/καταναλωτή σε c", "μάθετε τι είναι το non-blocking IO (με κώδικα)", "mapReduce: τι είναι, τι κάνει και γιατί το ακούμε συνέχεια", "web services και frameworks για όλες τισ γλώσσες", "augmented reality: τι και πως", "αλγόριθμοι: γιατί όλα αυτά που κάνουμε είναι χρήσιμα", (ισχύει και για τα υπολογιστικά μαθηματικά :-) ).

Ποιος θα τα παρουσιάζει αυτά; Εσείς :-D
"Μα εμείς δεν τα ξέρουμε;" Οκ, κανείς δεν τα έμαθε από θεία φώτιση. Όποιος ενδιαφέρεται να δείξει κάτι που του αρέσει, το λέει, παίρνει υλικό (π.χ. ένα βιβλίο), το μαθαίνει χωρίς πίεση χρόνου και όταν είναι έτοιμος μας το δείχνει. Και μαθαίνει το αντικείμενο και μαθαίνει να μας το δείχνει!

Στην συνέχεια υπάρχουν οι ομιλίες καθηγητών/ερευνητών, αλλά εγώ τις φοβάμαι γιατί ίσως είναι πολύ προχωρημένες για ευρύ κοινό, και στο μυαλό μου έχω επίσης εκπαιδευτικες εκδρομές - να πάμε να δούμε ένα μεγάλο κέντρο δικτύων από κοντά, ίσως εγκατάστεις κάποιου ISP ή/και παρόχου κινητής (για τα οποία βλέπουμε μόνο σε βιβλία).

Και τέλος θα είχε ενδιαφέρον να κάναμε επαφές με άλλες σχολές πληροροφορικής και μηχανικών από την χώρα. Υπάρχει πάντα ένα πέπλο ως προς το τι κάνουν οι άλλοι, αν είμαστε τελικά καλύτεροι/χειρότεροι, κλπ.

Τι κερδίζετε; Γνώσεις (ελπίζω), γνωριμίες και για όσους ενδιαφέρονται να φύγουν στο μέλλον για Αμερική, νομίζω η συμμετοχή σε ένα sponsored branch θα βοηθήσει πολύ το βιογραφικό τους.

Γιατί ACM (ή IEEE κλπ) και όχι μόνοι μας; Γιατί νομίζω θα μας παίρνουν στα (πιο) σοβάρα όταν θέλουμε να κάνουμε event/ομιλία, γιατί αυτοί οι φορείς είναι υπεράνω τμημάτων ή τοπικών φορέων, γιατί αν χρειαστούμε βοήθεια από μέλη ΔΕΠ πολλοί είναι ήδη members κοκ.

Θα πρέπει να καπελώσει υπάρχουσε προσπάθειες; Όχι βέβαια, θα είναι σε συνεργασία.

Κοστίζει; Δυστυχώς, και για IEEE και για ACM πρέπει να είμαστε μέλη. Η απλή φοιτητική συνδρομή κοστίζει κάπου στα 15 ευρώ το χρόνο, με 30 ευρώ παίρνετε και ένα περιοδικό το Communications of the ACM (πιο πολύ κοστίζει να παίρνεις το RAM) με θέματα ποικίλης ύλης από το χώρο της επιστήμης.

sorry for the long post (και για τα συντακτικά λάθη)
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by Sreak » Sun Feb 14, 2010 3:40 pm

Συμφωνώ απόλυτα!!
tsilochr++++++++++++++++
User avatar
vaggelis
byte level
byte level
Posts: 78
Joined: Wed Jun 17, 2009 11:29 pm
Academic status: PhD
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by vaggelis » Mon Feb 15, 2010 11:48 pm

Διάβασα λίγο βιαστικά το τhread και έχω κάποια σχόλια.

Αν και νομίζω ότι έχει μικρή σημασία, συμπτωματικά το τελευταίο διάστημα κάποιοι ΥΔς του Τμήματος Πληροφορικής είχαμε σκεφτεί το σενάριο ίδρυσης ενός chapter. Φυσικά, το να σκεφτεσαι να κάνεις κάτι από το να το κάνεις έχει διαφορά ;-)

Τα σχόλια που διαβάζω για τον Βαγγέλη (από το ΔΕΤ) είναι νομίζω αρκετά βεβιασμένα. Η αίσθηση που αποκόμισα είναι ότι το παιδί και όρεξη όχι και το όραμά του για την κοινότητα δεν είναι βραχυπρόθεσμο, απλώς οι ακαδημαϊκές του υποχρεώσεις στο εξωτερικό ίσως δεν του επιτρέψουν να είναι διοικητικό μέλος από το νέο ακαδημ. έτος.

Βεβαίως, διατηρώ ζωηρές επιφυλάξεις για το όλο εγχείρημα για άλλους λόγους. Αυτά που γράφει ο tsilochr και άλλα που ειπώθηκαν και στην εκδήλωση είναι ωραίες ιδέες/ σχέδια, οι οποίες όμως δεν είναι εύκολα υλοποιήσιμες (για διάφορους λόγους). Τα (πιο) εύκολα και ρεαλιστικά που μπορεί να γίνουν είναι ομιλίες για πτυχιακές εργασίες, διπλ. εργασίες, ongoing έρευνα ΥΔ. τα οποία όμως αφορούν mostly πιο στοχευμένο ακροατήριο.

BTW όποιος-α ενδιαφέρεται να δηλώσει διαθεσιμότητα στο doodle poll - http://doodle.com/vvb73kui6y7fyp79 για να καθοριστεί μια στάνταρ ώρα για εβδομαδιαια συν'αντηση. Για αυτό και Μην κοιτάτε τις ημερομηνίες αλλά μόνο τις ώρες.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by crash_override » Tue Mar 02, 2010 10:25 pm

Προωθώ το mail που μας αποστάλθηκε:
Καλημέρα σε όλους,

είμαστε στη φάση διαδικαστικών θεμάτων που δυστυχώς δεν είναι στο χέρι
μας να προχωρήσουν. Τα διοικητικά μέλη ορίστηκαν και έγινε η αίτηση για
ίδρυση στην ACM. Περιμένουμε απάντηση. Αν δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα σας
ενημερώσω για την διαδικασία που έγινε για την επιλογή, τα διοικητικά μέλη
κλπ και θα κανονίσουμε την πρώτη μας συνάντηση σαν επίσημη πια κοινότητα.

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή που είναι αρκετά μεγάλη αν και είμαστε
ακόμα στα πρώτα βήματα,

Βαγγέλης
What to say man...what to say....
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by nikolas17 » Fri Mar 05, 2010 9:35 pm

Τα νέα είναι ότι η κοινότητα εγκρίθηκε από την ACM και βάζουμε μπροστά τις
μηχανές. Θα σας στείλω στο συντομότερο mail αφού γίνει μια πρώτη συνάντηση
της διοικητικής ομάδας. Εν τω μεταξύ μπορείτε (και θα ήταν πολύ καλό) να
ετοιμάζετε τις ιδέες που έχετε σε όσο μεγαλύτερη λεπτομέρεια γίνεται ώστε να
τις παρουσιάσετε στην κοινότητα και να τις συζητήσουμε.
:smt023 :smt023 :smt023
Image
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by crash_override » Sat Mar 06, 2010 8:00 pm

Όπως είπε και ο συνάδερφος παραπάνω:

Εγκρίθηκε η αίτηση και έχουμε καταχωρηθεί και στο επίσημο site της ACM.

Περιμένουμε όποιον επιθυμεί να συμμετάσχει στην προσπάθεια αυτή!
What to say man...what to say....
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by AnINffected » Thu Mar 11, 2010 7:59 pm

Συγχαρητήρια παιδιά!
Για εμένα αυτό ήταν ένα mini όνειρο (ή, για να είμαι πιο ακριβής, μια μεγάλη επιθυμία).
Καλή αρχή, καλή συνέχεια, και ελπίζω να εκμεταλλευτείτε αυτό το branch στο έπακρο!

:smt023 :smt023
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by redlabel » Tue Mar 30, 2010 7:54 pm

Πώς προχωράει το εγχείρημά σας, παιδιά;

Δ. Γκρ.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by crash_override » Wed Mar 31, 2010 9:12 pm

Απ' ότι ενημερώθηκα, έχουμε προχωρήσει με το να βγάλουμε mail και να βρούμε χώρο για το site. Οι δημόσιες υπηρεσίες είναι λιγάκι αργές, αλλά τουλάχιστον έχουν αποτελέσματα!
Το πρώτο βήμα θα είναι να κατασκευαστεί το site για την κοινότητα. Θα αποσταλούν στους ενδιαφερόμεουν mail για να συμμετάσχουν.

Υπενθυμίζω για όποιον ενδιαφέρεται να συμμετάσχει/βοηθήσει/ασχοληθεί:
Υπεύθυνος επικοινωνίας: Βαγγέλης Γιαννίκας, egian[ατ]dmst.aueb.gr, θέμα "AUEB ACM Student Chapter"
Last edited by enum21 on Wed Mar 31, 2010 9:18 pm, edited 1 time in total.
Reason: edit mail
What to say man...what to say....
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by redlabel » Wed Apr 07, 2010 1:43 pm

crash_override wrote:Υπενθυμίζω για όποιον ενδιαφέρεται να συμμετάσχει/βοηθήσει/ασχοληθεί:
Υπεύθυνος επικοινωνίας: Βαγγέλης Γιαννίκας, egian[ατ]dmst.aueb.gr, θέμα "AUEB ACM Student Chapter"
Μπορώ να φανώ χρήσιμος, με κάποιο τρόπο;

Δ. Γκρ.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by Master_ex » Wed Apr 07, 2010 2:07 pm

Να αναφέρω ότι:
Αποφασίστηκε η διοικητική ομάδα που αποτελείται από τους
ACM AUEB Student Chapter Chair: Βαγγέλη Γιαννίκα
Vice Chair: Χρήστο Ανδρεΐκο, απόφοιτο του Τμήματος Πληροφορικής και μεταπτυχιακό φοιτητή στο part-time πρόγραμμα των Πληροφοριακών Συστημάτων στο ΟΠΑ.
Secretary/Treasurer: Θεοδώρα Τραχανά, τριτοετή φοιτήτρια στο τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας.
redlabel wrote:Μπορώ να φανώ χρήσιμος, με κάποιο τρόπο;

Δ. Γκρ.
Νομίζω πως τώρα δεν υπάρχει κάτι για να βοηθήσετε αλλά θα ήταν καλή ιδέα να ενημερώσετε και τα παιδιά για αυτή σας τη πρόθεση ;)
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by redlabel » Wed Apr 07, 2010 2:16 pm

ΟΚ, ο Χρήστος είναι ακόμη φοιτητής μου (ΠΜΣ στα ΠΣ) και εκπόνησε το B.Sc. thesis του υπό την εποπτεία μου. :smt023

Δ. Γκρ.
vasvas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 198
Joined: Fri Jul 09, 2004 2:31 pm

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by vasvas » Tue Apr 20, 2010 10:24 am

Παρα πολύ καλό νέο! Καλή αρχή!

Στη συζήτηση για το τι μπορεί να κάνει το chapter θα συνιστούσα να δείτε και τις ιδέες της ACM:
http://www.acm.org/chapters/students/Ideas.pdf
Νομίζω τα πιάνει όλα το document, είναι 20 σελίδες :smt023
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by nikolas17 » Tue Apr 20, 2010 11:26 am

Να μας ενημέρωνε και κανείς, καλά θα ήταν..έχουμε φτάσει στο τέλος του εξαμήνου και δεν έχει γίνει (σχεδόν) τίποτα...!
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by The Punisher » Mon May 03, 2010 5:30 pm

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί αφελές; Γιατί χρειαζόμαστε ACM Student Chapter ; Με ποιο τρόπο έρχεται να καλύψει τα κενά που υπάρχουν; Εφόσον μιλάμε για τα ίδια άτομα και τα ίδια benefits (=αυτά που έχουμε ως φοιτητές. τα newsletters τα παραλείπω) για τα μέλη; Τι χάνω ;
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by stoupeace » Mon May 03, 2010 5:46 pm

The Punisher wrote:Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί αφελές; Γιατί χρειαζόμαστε ACM Student Chapter ; Με ποιο τρόπο έρχεται να καλύψει τα κενά που υπάρχουν; Εφόσον μιλάμε για τα ίδια άτομα και τα ίδια benefits (=αυτά που έχουμε ως φοιτητές. τα newsletters τα παραλείπω) για τα μέλη; Τι χάνω ;
Αυτά που λέει στο http://www.acm.org/chapters/students/Ideas.pdf μπορούν να οργανωθούν και χωρίς την ACM true, και πολλά από αυτά έχουν γίνει ή μπορούν να γίνουν απο Venus και FOSS. Το θέμα είναι ότι δεν γίνονται, και η ίδρυση του ACM Student Chapter θα είναι ένα παραπάνω κίνητρο. Το αρνητικό είναι ότι δε βλέπω και πολλές κινήσεις στην όλη προσπάθεια εκτός απο μια συνάντηση που έγινε στις 30/04 νομίζω?

edit: wrong date
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by The Punisher » Mon May 03, 2010 6:09 pm

Stoupeace wrote: η ίδρυση του ACM Student Chapter θα είναι ένα παραπάνω κίνητρο
Αυτό σε τι βάσεις;

Βασικά μου την δίνει που η όλη φάση είναι "sponsored" από έναν οργανισμό που βγάζει τα λεφτά του από τα συνέδρια κλπ, παρόλα αυτά προωθεί κάτι που το ονομάζουν "Student chapter" και για το οποίο ζητάει επιπρόσθετα χρηματικές συμμετοχές. Το Παν/μιο τους τα έχει σκάσει για να έχουμε πρόσβαση στην ηλεκτρονική τους βιβλιοθήκη, γιατί λοιπόν να χρειάζονται και επιπλέον memberships μόνο και μόνο για να παίρνεις κάτι newsletters (εκτός αν δεν είδα κάτι, όπως είπα και σε άλλο post)

Οι δράσεις που "προτείνονται" από το ACM chapter είναι από εμάς για εμάς, συνεπώς δε βλέπω γιατί χρειαζόμαστε ένα ταμπελάκι που να γράφει "ACM" , ή μια "κίνηση" ακόμη. Γενικά, όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει ... :roll:
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by tsilochr » Mon May 03, 2010 6:23 pm

αν οι δράσεις περιοριστούν στο "εμάς για εμάς", ναι μάλλον έχεις δίκιο. Αν όμως μαζευτεί κόσμος και χρόνος, μπορεί οι δράσεις να γίνουν "εμείς και οι άλλοι", πχ εκδρομή-επίσκεψη σε πανεπιστήμια-ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού (τσιμπάω την ιδέα άλλες σχολές που έχουν κάνει εκπαιδευτικές εκδρομές στο εξωτερικό).
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by The Punisher » Mon May 03, 2010 6:56 pm

Και πως μπορεί η ACM να βοηθήσει σε κάτι τέτοιο ; Για ανάλυσέ το λίγο όποτε έχεις χρόνο
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by dexter » Wed May 05, 2010 4:53 pm

Γεια σε όλες και όλους,

Όπως ίσως γνωρίζετε, την Παρασκευή 07 Μαϊου, στις 17:00, στην Α24 θα πραγματοποιηθεί η 2η συνάντηση για το ACM Student Chapter που πρόσφατα ιδρύθηκε στο Ο.Π.Α. Η ACM είναι μια μεγάλη ένωση των επιστημόνων Πληροφορικής. Δείτε στο http://www.acm.org/chapters/students/Ideas.pdf για το τι είναι το ACM Student Chapter και τι δραστηριότητες θα μπορούσαμε να κάνουμε. Διευκρινίζω ότι η συμμετοχή στο Chapter είναι δωρεάν.

Μιας και η συνάντηση θα γίνει αμέσως μετά το δικό μου φροντιστήριο, προτρέπω όσους θα παρακολουθήσουν το φροντιστήριο να παραμείνουν στην αίθουσα για να συνδράμουν στη συζήτηση με τις δικές τους ιδέες και προτάσεις.

ευχαριστώ,

Βαγγέλης Δ.
++ για την ανακοίνωση :smt023
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by The Punisher » Wed May 05, 2010 5:04 pm

Συνεχίζω, αφού διάβασα και το "Ideas", να μην καταλαβαίνω πως βοηθάει το ότι πρόκειται για ένα "ACM Student Chapter". Αν ήταν "IEEE Student Chapter" τι διαφορά θα έκανε; Αν ήταν "Student Chapter" σκέτο χωρίς πολλά φρουφρού, τι από αυτά δε θα μπορούσε να γίνει;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Ίδρυση Φοιτητικής Κοινότητας ACM του Ο.Π.Α.

Post by tsilochr » Wed May 05, 2010 5:24 pm

Χάρη, έχεις δίκιο. Πολλά από αυτά, σχεδόν όλα, θα μπορούσαν να γίνουν και χωρίς το trademark της ACM. Η δική μου πεποίθηση (μπορεί και λανθασμένη) είναι το trademark της ACM θα μας κάνει πιο "ελκυστικούς" για την προσέλκυση νέων ατόμων, αν γίνουμε πιο εξωστρεφής θα το trademark μας βοηθήσει να είμαστε πιο visible. Επίσης, η προσπάθεια δεν αφορά μόνο φοιτητές της Πληροφορικής αλλά γενικά όλου του ΟΠΑ. Δεν είναι specific σε ένα μόνο θέμα, αλλά πιάνει όλο το εύρος της επιστήμης της Πληροφορικής.

Επαναλαμβάνω, οι δράσεις όλες θα μπορούσαν να γίνουν κάτω από ένα local community, ελληνικό ή καθαρά ΟΠΑικό.
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”