Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by The Punisher » Sat May 24, 2008 1:10 am

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή ένα γεγονός που συνέβη πριν λίγες μέρες στη σχολή (μπορούν να το επιβεβαιώσουν οι "συμμετέχοντες"). Για να μην τα πολυλογώ κάποιος τύπος, γνωστός συλλέκτης αντικειμένων, άρπαξε την τσάντα μιας κοπέλας. Ευτυχώς μια φίλη της το αντιλήφθηκε και τον σταμάτησε.

Και ρωτάω εγώ:
1)Πως πρέπει να χειριστούμε μία τέτοια περίπτωση?
2)Πως θα τιμωρηθεί για την πράξη του?
3)Η ασφάλεια του Πανεπιστημίου είναι στα χέρια των φοιτητών? Είμαι κατάλληλοι/προετοιμασμένοι για αυτό? Εγώ πχ, δεν κατέχω από πολεμικές τέχνες για να σας υποσχεθώ την ασφάλειά σας
4)Τέτοια περιστατικά έχουν συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν (πάρα πολλές μάλιστα). Γιατί δεν έχει γίνει κάτι για αυτό?
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by zweistein » Sat May 24, 2008 1:14 am

βασικά αφού η αστυνομία δεν μπορεί να μπει για γνωστους λόγους.
θα μπορούσαν να βάλουν περισσότερους φύλακες.... (έχουμε μόνο 1 θυρωρό κ 1 φύλακα..) η τουλάχιστον κάποιο σύστημα ασφάλειας για τα cslabs γιατι εκεί γίνονται πολλές κλοπές από πρεζάκια.
Image
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by sandra » Sat May 24, 2008 1:21 am

Το συγκεκριμένο περιστατικό συνέβη πριν 2 μέρες στην Δ21. Μια κοπέλα είχε αφήσει την τσάντα της με τις υπόλοιπες της παρέας, και ένας τύπος (ναρκομανής σίγουρα, ήταν τελειωμένος) έκατσε στην πίσω θέση και διακριτικά να την βουτήξει. Ευτυχώς τον πρόλαβε η Natassa και την πήρε πίσω, αφού αυτός της είπε ότι ήταν δική του(γυναικεία μεν αλλά δεν έχει να κάνει...). Το τραγικό ήταν ότι κρατούσε μια μεγάλη τσάντα από μπουτικ και την γέμιζε με διάφορα καλούδια. Ο συγκεκριμένος έχει εμφανιστεί και άλλες φορές στην σχολή με παρόμοια αποτελέσματα.
Και ερχόμαστε στο πώς να αντιδράσει κάποιος. Προφανώς μια κοπέλα να τα βάλει πέρα μαζί του, είναι δύσκολο. Και ΟΚ τον έδιωξαν από το αμφιθέατρο αλλά αυτό δεν θα τον σταματήσει. Αστυνομία δεν μπορείς να καλέσεις. Ακόμα και στην πόρτα της Ασοεε να πεις ελάτε πώς θα τον κρατήσεις. Τα κόμματα είχαν διάφορες αντιδράσεις, από το τι να σου κάνουμε κι εμείς, έως είμαι Μύκονο κάτσε να στείλω κάποιον, όταν απευθύνθηκε η συμφοιτήτρια μας. Χάβρα...
Αλλά αφού τα πανεπιστήμια μας είναι μπάτε σκύλοι αλέστε καλά να πάθουμε. :smt013
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by tZoLe » Sat May 24, 2008 1:33 am

Αυτά είναι μικρά προβλήματα, που έχουν όσοι σκέφτονται το "εγώ" τους...και 1-2 τσάντες δεν χάθηκε ο κόσμος και αν κλαπούν. Λύση δεν υπάρχει για αυτό το ζήτημα, στην πράξη αποδεικνύεται ότι η ισχύουσα κατάσταση δεν είναι ικανή να προστατεύσει τους φοιτητές από τέτοια φαινόμενα. Δεν ξέρω ποια είναι η λύση, ίσως κάποια ενδοπανεπιστημιακή φύλαξη, ίσως κάποια πρωτοβουλία φοιτητών...
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by *estrngd » Sat May 24, 2008 1:41 am

Μιλάμε για εξαθλιωμένο ηρωινομανή, προφανώς απεγνωσμένος σταθερά για το χρηματικό αντίτιμο της δόσης του (την μόνη αιτία ύπαρξής του). Σε θέση πολύ άσχημη, σε σχέση με πολλούς φοιτητές και φοιτήτριες ...

Δεν θέλω να τον αγιοποιήσω σε καμιά περίπτωση. Οι ηρωινομανείς είναι βουτηγμένοι στο ψέμα και στα 1000 άλλα ελαττώματα. Ο μόνος λόγος που το λέω αυτό, είναι για να μην βλέπουμε στο πρόσωπό του έναν απειλητικό εγκληματία, ή ότι η θέση μας είναι καθαρή και αυτός βρώμικος, ή μια ευκαιρία να κλαψουρίσουμε για το άσυλο, αλλά να δούμε σε αυτόν έναν ακόμα άνθρωπο σε δύσκολη θέση, που δεν χρειάζεται την αστυνομία για να τον πεθάνει περισσότερο. Η απομάκρυνσή του από αυτούς που ενόχλησε νομίζω είναι αρκετή και για αυτούς αλλά και για το να δυσκολευθεί να ξαναενοχλήσει. Ούτως η άλλως η δική μας "κοινωνία" τρέφει το εμπόριο αυτό, με πρώτους και καλύτερους τους κυβερνώντες, τους οποίους δυστυχώς επικαλούμαστε να μας σώσουν ...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by sandra » Sat May 24, 2008 1:44 am

Ω μα ναι. Τώρα βρισκόμαστε στο πανεπιστήμιο και δεν κλάπηκε η δική σου τσάντα, οικονομίες, ταυτότητες, κλειδιά κι εγώ δεν ξέρω τι. Αυτές τις ευαισθησίες τις διαθέτετε και όταν σας ανοίγουν τα σπίτια; Είμαι σίγουρη ότι δεν θα καλέσεις την αστυνομία και θα τον αφήσεις να σου αδειάσει το σπίτι επειδή το σύστημα δεν τον βοήθησε.
Last edited by sandra on Sat May 24, 2008 1:46 am, edited 1 time in total.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by The Punisher » Sat May 24, 2008 1:45 am

Η απομάκρυνσή του από αυτούς που ενόχλησε νομίζω είναι αρκετή και για αυτούς αλλά και για το να δυσκολευθεί να ξαναενοχλήσει.
Θα διαφωνίσω. Δε νομίζω οι κοπέλες να ήταν οι πρώτες που τον έπιασαν red-handed. Αν σου έκλεβα εγώ την τσάντα σου και με έπιανες, θα μου έλεγες "κρίμα φίλε σε είδα, δοκίμασε άλλη φορά" ? Νομίζω ότι είναι παραλογισμός αυτό που εκφράζεις
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by *estrngd » Sat May 24, 2008 1:47 am

sandra wrote:Ω μα ναι. Τώρα βρισκόμαστε στο πανεπιστήμιο και δεν κλάπηκε η δική σου τσάντα, οικονομίες, ταυτότητες, κλειδιά κι εγώ δεν ξέρω τι. Αυτές τις ευαισθησίες τις διαθέτετε και όταν σας ανοίγουν τα σπίτια; Είμαι σίγουρη ότι δεν θα καλέσεις την αστυνομία και θα τον αφήσεις να σου αδειάσει το σπίτι επειδή το κ..λοσύστημα δεν τον βοήθησε.
στην κατάστασή του αμφιβάλω αν μπορεί να μπεί στο σπίτι. Και ναι, δεν θα καλέσω την αστυνομία. Αλλά μάλλον ούτε θα του δώσω κάτι. και το πανεπιστήμιο ευτυχώς δεν είναι σπίτι μου, ούτε ιδιωτικός χώρος.

επίσης δεν πρόκειται για ευαισθησίες τόσο, όσο για την παρατήρηση ότι απολαμβάνουμε τα αγαθά που φτιάχνουμε.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by The Punisher » Sat May 24, 2008 1:56 am

Ok, αφού είσαι τόσο ευαίσθητος στο θέμα "ναρκομανής", τότε σε ενημερώνω ότι υπάρχουν κι άλλοι αντίστοιχοι, ταπεινοί κλέφτες. Δεν κλέβουν μόνο τα πρεζόνια

edit: Όταν ο λύκος είναι πεινασμένος, τότε είναι πιο επικίνδυνος από ποτέ
Ηλίας
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Mon Apr 14, 2008 6:11 pm
Gender:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by Ηλίας » Sat May 24, 2008 2:01 am

Το να θίγουμε το θέμα του ασύλου για τέτοια περιστατικά είναι άστοχο.Δηλαδή αν γινόταν αυτό στο δρόμο πώς θα αντιδρούσες? Στην περίπτωση επιτυχημένης κλοπής ούτε μέσα στο πανεπιστήμιο ούτε εκτός μπορεί να γίνει κάτι.Τώρα όταν τον πιάνεις επ'αυτοφόρω στη σχολή απλώς τον απωθείς ή τον τραμπουκίζεις ,ετκός της σχολής τι κάνεις ?Φωνάζεις τους μπάτσους να μαζέψουν ένα πρεζάκι? Γιατί αν δεν είναι πρεζάκι δε νομίζω πως θα μπορέσεις να τον φέρεις ενώπιον του νόμου με ευκολία. Και αν το κάνεις τι κερδίζεις?
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by tZoLe » Sat May 24, 2008 2:05 am

Εγώ απλά θα υπενθυμίσω τί έκανε πριν 20 μέρες ένα πρεζάκι με τη βοήθεια της αστυνομίας φυσικά, στη θεσσαλονίκη...Δεν είναι και τόσο ακίνδυνοι. Όπως και να έχει δεν είναι υποχρεωμένος κανένας έλληνας πολίτης να ανέχεται να γίνεται θύμα κλοπής και να πρέπει να κυνηγήσει και να τραμπουκίσει έναν κλέφτη. Αυτός είναι ρόλος της πολιτείας μέσω των αντίστοιχων οργάνων της.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by *estrngd » Sat May 24, 2008 2:06 am

offtopic: όταν χτυπούσα παλιά, μου έλεγε η γιαγιά μου: Μέχρι να παντρευτείς θα έχεις γίνει καλά.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by dexter » Sat May 24, 2008 2:43 am

εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν αν ήταν κάποια αγόρια εκεί κοντά..
1.να τον βάλουν να επιστρέψει οτιδήποτε κλεμμένο
2.να τα δώσουν σε όσους νόμιμους ιδιοκτήτες τους μπορέσουν να βρούν
3.να κάνουν τον ναρκομανή να καταλάβει ότι εάν ξαναμπεί στο πανεπιστήμιο δεν θα του φερθούν με καμία επιείκια(να τον τρομάξουν λιγάκι να φοβηθεί)
4.να τον αφήσουν να φύγει
και μη μου πει κανείς ότι δεν υπήρχαν αρκετά άτομα ώστε όχι μόνο να φύγει ο ναρκομανής αλλά να μην το ξανασκεφτεί να ξαναγυρίσει..
αν θές να προστατέψεις τον χώρο που ζείς και εργάζεσαι καθημερινά θα βρείς τρόπο να το κάνεις..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Ηλίας
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Mon Apr 14, 2008 6:11 pm
Gender:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by Ηλίας » Sat May 24, 2008 3:12 am

Να υπενθιμίσω ότι θίγεται το θέμα της Παρανομίας στους χώρους του Πανεπιστημίου.

[offtopic]Αν είναι να αναφερθούμε στα πρεζάκια και το ρόλο που διαδραματίζουν στη κοινωνία πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πολλά πράγματα που οδηγούν στις όποιες παραβατικές συμπεριφορές τους. Ο όρος πρόνοια υπάρχει στα λεξικά και μόνο.Τσάμπα μας το διδχτήκαμε κιόλας.Τα ναρκωτικά είναι παράνομα και εφόσον δεν μπορεί ένας γιατρός να του προμηθεύσει-συνταγογραφήσει τη δόση του τότε αυτός θα στραφεί σε αυτό το "πανέμορφο εμπόριο"-μάστιγα της κοινωνίας όπου καλείται να αγοράσει πιο ακριβά. Αυτό τον οδηγεί σε πολλές βίαιες πράξεις (γιατί ως γνωστόν για το ναρκομανή δεν υπάρχει καμία άλλη απόλαυση στη ζωή :φαί,ύπνος,ακόμα και το σεξ δίνει ευχαρίστιση μόνο ότα θα του εξασφαλίσει τη δόση του), έχοντας ως αρκετά συχνή την νυχτερινή τους επίσκεψη σε νοσοκομεία και απειλώντας-εκβιάζοντας τους υπευθύνους της βάρδιας να τους δώσουν ότι ναρκωτικά έχουν...Το θέμα πως θέλει κάποιος να πετύχει το σκοπό του,μέσω καταστολής ή μέσω πρόνοιας?
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by gasparosoft » Sat May 24, 2008 10:18 am

Η λύση είναι απλούστατη.Καταργείς το άσυλο.Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι προσφέρει το άσυλο σε έναν νόμιμο πολίτη που δεν έχει να φοβηθεί κανέναν,μιας και δεν έχει κάνει καμμιά παράνομη πράξη.
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by *estrngd » Sat May 24, 2008 10:21 am

gasparosoft wrote:Η λύση είναι απλούστατη.Καταργείς το άσυλο.Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι προσφέρει το άσυλο σε έναν νόμιμο πολίτη που δεν έχει να φοβηθεί κανέναν,μιας και δεν έχει κάνει καμμιά παράνομη πράξη.
Για αρχή, το software που χρησιμοποιείς είναι νόμιμα αγορασμένο;
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by proskopos » Sat May 24, 2008 10:41 am

Θεωρώ ότι όπως και σε προηγουμενο θέμα (που κλειδώθηκε...), κάποιοι βιάζονται να σχετίσουν το θέμα μας με το άσυλο, ώστε να μας πούν πάλι την άποψη τους ότι δεν πρέπει να καταργηθεί....
Αυτό μας οδηγεί σε ένα φαύλο (η καλύτερα ΚΟΚΚΙΝΟ :smt019 ) κύκλο... Το θέμα είναι τι θα κάνουμε... Και κανείς δεν είπε καταργήστε το άσυλο για να μπει η αστυνομία....
Αλλά κάτι πρέπει να γίνει... Να έχει το πανεπιστήμιο μια ενδοπανεπιστημιακή φύλαξη όπως είπε και ο tZoLe... Δεν με ενδιαφέρει αν είναι πρεζόνι...
Δηλαδή αν τον δώ και δω ότι είναι πρεζόνι τι να κάνω...; τι να πώ...; "Keep stealing... Johnnie Dealer....;"
Μάλλον όχι... Και μην λέμε ότι θέλουμε... Σκέψου στην θέση της κοπέλας να είναι η αδερφή σου... Τι σημασία έχει αν δεν την ξέρουμε προσωπικά την κοπέλα....;
Και κάτι τελευταίο... Γιατί προδικάσαμε ότι είναι ναρκωμανής...; Αν ωστόσο είναι (αφού τον είδε και η Sandra), έχει κανείς την πεποίθηση ότι όλα τα παρόμοια περιστατικά γίνονται από τέτοια άτομα....;

Edit: μεχρι να γράψω τα παραπάνω δεν είχε γράψει ο gasparosoft (μου το χάλασες... :smt021 :-D )...
Ωστόσο επειδή o gasparosoft ξεστόμισε (ή καλύτερα... ξεπληκτρολόγησε.... :???: :lol: ) flames, ας μην βγούμε εκτός θέματος και πούμε για το άσυλο, και γιατί πρέπει ή δεν πρέπει να καταργηθεί... Άποψή του είναι και ας πούμε και εμείς την δίκή μας... Stay on topic.... (το λέω επειδή κάποιος είχε πει για πρόληψη :) )
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by Bloody Mary » Sat May 24, 2008 11:23 am

Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει τέτοιο περιστατικό πάντως...
Πέρυσι ένας άλλος ναρκομανής (δεν ξέρω αν ήταν ο ίδιος κιόλας, πάντως σίγουρα ήταν ναρκωμανής, τον ειδαν τα παιδιά) έκλεψε το κινητό ενός φίλου μου στο cslab I. Λίγο αργότερα, ψάχνοντας τον μήπως και τον πετύχουν και καταφέρουν να πάρουν το κινητό πίσω, πέρασαν από τη βιβλιοθήκη, όπου τους είπαν κι εκεί για ένα περιστατικό κλοπής... Κατέληξαν κάτω στο θυρωρείο, δεν ξέρω με ποιον μίλησαν (λογικά με τον φύλακα - αλλά δεν είμαι και σίγουρη, μην τον πάρω στο λαιμό μου τον άνθρωπο) , τους είπε ότι ο συγκεκριμένος είναι γνωστός για τις "βόλτες" του εντός του πανεπιστημίου, καθώς και τα "καλούδια" που αποκομίζει κάθε φορά που μας επισκέπτεται. Αλλά παρόλα αυτά κανείς δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να τον παρεμποδίσει είτε μπαίνοντας είτε βγαίνοντας από το πανεπιστήμιο. Το συμπέρασμα του διαλόγου τελικά ήταν να προσέχουμε εμείς τα πράγματα μας! :???: Επειικώς απαράδεκτο...
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by marios » Sat May 24, 2008 11:27 am

*estrngd wrote:
gasparosoft wrote:Η λύση είναι απλούστατη.Καταργείς το άσυλο.Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι προσφέρει το άσυλο σε έναν νόμιμο πολίτη που δεν έχει να φοβηθεί κανέναν,μιας και δεν έχει κάνει καμμιά παράνομη πράξη.
Για αρχή, το software που χρησιμοποιείς είναι νόμιμα αγορασμένο;
επειδή τον ξέρω δεν ειναι αγορασμένο... Είναι LINUX, οπότε είναι νόμιμος... :-p :smt019 :smt019

Τώρα γενικά, μην το γυρνάμε στο τι προσφέρει το άσυλο και τι όχι, γιατί και αυτοί που είναι υπέρ και αυτοί που είναι κατά έχουν να γράψουν πολλά(και σωστά)...
Το θέμα δεν είναι να πουμε αν θέλουμε κάτι το οποίο όσο και αν θέλει κάποιος να το καταργήσει θα έχει μεγάλες αντιδράσεις... Το θέμα είναι να πούμε μια μέση λύση για το τι μπορεί να γίνει για να υπάρχει επαρκής προστασία και να μην αισθάνεται μια μερίδα ότι χάνεται η ελεύθερη έκφραση της... Μια λύση θα ήταν η εξτρα φύλακες... Μια άλλη θα ήταν να υπάρχει έλεγχος στο ποίος μπαίνει και βγαίνει(με την έννοια ότι να πρέπει να δείξεις την ταυτότητα ή το πάσο ή να είσαι με άλλον φοιτητή να για μπεις...)! δεν ξέρω τι άλλο...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
George1488
byte level
byte level
Posts: 114
Joined: Wed Nov 08, 2006 4:24 pm

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by George1488 » Sat May 24, 2008 12:31 pm

Εχτές το απόγεμα ένα πρεζόνι(και όταν λέμε πρεζόνι, ο άνθρωπος ίσα που περπάταγε) ρώταγε κάποιον για το που ειναι οι αίθουσες με τους υπολογιστές, αφού ο άλλος του είπε , μπαίνει το πρεζόνι στο cslab1 με το τσιγαράκι του στο στόμα και το τι έγινε μετά , δεν το ξέρω.
Ηλίας
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Mon Apr 14, 2008 6:11 pm
Gender:

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by Ηλίας » Sat May 24, 2008 12:50 pm

*estrngd wrote:
gasparosoft wrote:Η λύση είναι απλούστατη.Καταργείς το άσυλο.Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι προσφέρει το άσυλο σε έναν νόμιμο πολίτη που δεν έχει να φοβηθεί κανέναν,μιας και δεν έχει κάνει καμμιά παράνομη πράξη.
Για αρχή, το software που χρησιμοποιείς είναι νόμιμα αγορασμένο;
Επίσης στο σκληρό σου έχεις αγοράσει τα δικαιώματα για κάθε αρχείο ήχου και τανία που διαθέτεις?με το να είσαι απόλυτα νόμιμος τι καταφέρνεις? Πετυχαίνεις αυτό που θες στη ζωή σου?
Emma Goldman wrote:Never can a new idea move within the law.....Progress is ever renewing, ever becoming, ever changing--never is it within the law
@proskopos
Πρόσκοπε,εφόσον είχες σκοπό να κάνεις post αμέσως μετά από μένα,αν αναφερόσουν στα λόγια μου,δεν είχα καμία διάθεση να αναφέρω τις απόψεις μου για το άσυλο σε εσάς εδώ. Είναι σαν να πας να πεις σε παιδιά 2ας δημοτικού για ανώτερα μαθηματικά....
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Παρανομία στους χώρους του Πανεπιστημίου

Post by gasparosoft » Sat May 24, 2008 12:51 pm

*estrngd wrote: Για αρχή, το software που χρησιμοποιείς είναι νόμιμα αγορασμένο;
Ναι...Ότι software έχω είναι open source μιας και χρησιμοποιώ linux.Δεν είμαι παιδί της microsoft εγώ...

Edit:Δηλαδή είναι σαν να μου λες Ηλία ότι ο εγληματίας(δεν μιλάω για ναρκομανείς) με αυτόν που έχει κατεβάσει μια ταινία είναι το ίδιο "παράνομοι" ε;
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”