Venus ή όχι?

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...

Αρέσει το venus.cslab.aueb.gr για διεύθυνση?

Το προτιμώ
26
58%
Δε το προτιμώ
10
22%
Έχω ήδη ψηφίσει αυτό που μου αρέσει!
9
20%
 
Total votes: 45
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Venus ή όχι?

Post by Einherjar » Thu Jun 03, 2004 10:00 pm

Επειδή γίνεται συζήτηση, λέτε να είναι καλό και το Venus σκέτο για όνομα και να πετάξουμε την άλλη δημοσκόπηση?
Last edited by Einherjar on Sun Dec 26, 2004 8:50 pm, edited 5 times in total.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Jun 04, 2004 12:11 am

Αφού έτσι έγινε γνωστό είναι κρίμα και θα ξενερώσω αν αλλάξει.
Είμαστε δεμένοι με το venus!!!!
:cry:
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Jun 04, 2004 1:08 am

συμφωνώ και επαυξάνω!!Μετά πως θα λέμε "το είδα στο venus"???είναι λίγο σπάσιμο να μαθαίνεις κάτι κάπως και μετά ν' αλλάζει...άσε που το venus είναι εύηχο και σύντομο!!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Jun 04, 2004 9:09 am

Ναι όμως μην ξεχνάμε ότι ξεκινήσαμε με αυτό το όνομα προσωρινά και χωρίς να συζητηθεί και πολύ η επιλογή του.Άσε που θυμιζει και ξυραφάκια,καλτσον κ.τ.λ.Δε λέω μαθεύτηκε με αυτό το όνομα αλλά όλα θέμα συνήθειας είναι.Στην Τελική δεν έχει καμία σχέση με πληροφορική το Venus κι ο αρχικός μας στόχος ήταν να ξεκινήσει κάτι από φοιτητές πληροφορικής για φοιτητές πληροφορικής.
Όπως και να 'χει τη γνώμη μου λέω κι αν επιμένει η πλειοψηφία στο Venus και είναι και ελέυθερο εγώ θα είμαι πολύ χαρούμενος γι'αυτό.Στο κάτω κάτω παιδί μας είναι και το αγαπάμε όπως και να είναι!!!!!!! :smile:
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Fri Jun 04, 2004 11:32 am

Σιγουρα το εχουμε συνηθισει και παραπεμπει σε kronos - niovi κτλ.
Ειναι πιασαρικο ονομα και πιο ακαδημαϊκο (για ασοεε παντα)
Image
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Fri Jun 04, 2004 1:49 pm

lumenintervalum wrote:συμφωνώ και επαυξάνω!!Μετά πως θα λέμε "το είδα στο venus"???είναι λίγο σπάσιμο να μαθαίνεις κάτι κάπως και μετά ν' αλλάζει...άσε που το venus είναι εύηχο και σύντομο!!!
sudtuwup wrote: Σιγουρα το εχουμε συνηθισει
Έχω ξαναδηλώσει την άποψή μου και αλλού και θα συμφωνήσω ξανά.... Να μείνει venus.... Συνηθίστηκε να το λέμε έτσι και είναι και ωραίο....
p3 wrote:Ναι όμως μην ξεχνάμε ότι ξεκινήσαμε με αυτό το όνομα προσωρινά και χωρίς να συζητηθεί και πολύ η επιλογή του
Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού λέει ο λαός και όλα τα ωραία έγιναν αυθόρμητα θα πω εγώ....
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Jun 04, 2004 4:54 pm

Δεν νομίζω πως θυμίζει ούτε ξυραφακια, ούτε καλσόν. Είναι πολυ ωραίο και να το αφήσεται έτσι. Άλλωστε δεν βρίσκω το λόγο να θυμίζει κάτι. Εμένα μου θυμίζει....Θα σκεφτω και 8α το πω!
The road goes on forever...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Jun 04, 2004 6:59 pm

Και εγώ(αν και δεν ξέρω πόσο μετράει και η δική μου άποψη μιας και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός) θα προτιμήσω το όνομα να παραμείνει ώς έχει. Βέβαια δεν θα με χάλαγε και ιδιαίτερα εάν άλλαζε αλλά μιας και εγώ ειχα σκαλώσει με το να δωθεί κάτι σύμφωνα με το dias..κλπ και να είναι και θυληκό θα μείνω στην αρχική μου άποψη.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Jun 04, 2004 7:26 pm

Vasilis wrote:Δεν νομίζω πως θυμίζει ούτε ξυραφακια, ούτε καλσόν. Είναι πολυ ωραίο και να το αφήσεται έτσι. Άλλωστε δεν βρίσκω το λόγο να θυμίζει κάτι. Εμένα μου θυμίζει....Θα σκεφτω και 8α το πω!
Να ρε παιδιά!Έχουμε και άποψη ατόμου που δεν ανήκει στην σχολή και συμφωνεί μια χαρά.
Εμένα προσωπικά ο μόνος ενδοιασμός μου είναι ότι δεν θα αρέσει και θα είναι δύσκολο να το θυμούνται άτομα εκτός σχολής και πανεπιστημίου, αλλά να που αποδεικνύεται το αντίθετο και με το παραπάνω...αρέσει κιόλας!!!! :-D :-D
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Fri Jun 04, 2004 7:51 pm

Απο περιεργεια εψαξα στο Google για το venus (σκετο) στις σελιδες απο Ελλαδα. Μου βγηκε πρωτο το venus.cs.teiher.gr (venus.cs.teicrete.gr)
Eιναι απο το τει Ηρακλειου νομιζω, εχει και forum.
Επισης μου βγηκε απο το mmlab του ΟΠΑ συνδεσμος. Αν κανω λαθος καπου διορθωστε με.
Image
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Jun 04, 2004 8:39 pm

Ειχαμε στήσει μια εργασία για τα πολυμέσα στον Venus για να μπορούμε να έχουμε διαχείρηση της βάσης και το link για την εργασία (http://venus.cslab.aueb.gr/mmlab) υπάρχει στη σελίδα του mmlab. Ο crowler έκανε πάλι το θαύμα του! Προτείνω να βάλουμε όλοι στο site μας στον δια ένα link προς το http://venus.cslab.aueb.gr για να βρει τον δρομο του ο crowler και προς τη κεντρική σελίδα
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Fri Jun 04, 2004 10:09 pm

Εμένα πάντως το Venus μ'αρέσει!Έτσι το μάθαμε και χωρίς να θέλω να σας
πληγώσω και να αλλάξει όνομα το πιο πιθανό είναι μεταξύ μας έτσι να το λέμε \:D/ .
Και όσο για τη διεύθυνση εμένα μια χαρά μικρή μου φαίνεται.:smt026
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Sat Jun 05, 2004 2:49 pm

Πάντως η ερώτηση της δημοσκόπησης είναι λίγο άκυρη αφού ρωταέι κατά πόσον μας αρέσει το http://www.venus.gr ως διεύθυνση ενώ υπάρχει ήδη τέτοια διεύθυνση (κάποια εταιρεία..)..
Έστω ότι μένει Venus (που το προτιμάω κιόλας :smile: ) η διεύθυνση πως θα γίνει αφού είναι πιασμένο και το .com και το .gr ?? :roll:
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Sat Jun 05, 2004 3:05 pm

Εγω πιστευω πως η καλυτερη ιδεα ειναι να παραμεινει οπως ειναι το URL. Γιατι και το τμημα δηλωνει και το πανεπιστημιο και δεν υπαρχει μπλεξιμο με τριτους.
Image
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat Jun 05, 2004 3:36 pm

Προσωπικά θα ήθελα ένα πιο αντιπροσωπευτικό όνομα. Αυτό που θα ήθελα να διευκρινήσω είναι πως δεν θα αλλάξει το venus.cslab.aueb.gr αλλά θα προστεθεί ένα εναλλακτικό domain name π.χ. http://www.qwerty.gr.
Σε ένα άλλο thread είχε αρχίσει η συζήτηση για επέκταση των λειτουργιών του site. Ένας φίλος μου είχε την ιδέα να κάνουμε ένα web portal για το τμήμα, την πληροφορική, και ότι ωραίο άλλο θέμα προκύψει (Που είσαι tsilo;). Για οποιαδήποτε επέκταση θα ήθελα πολύ να βοηθήσω οπότε count me in (το καλοκαίρι έρχεται...).

Η γνώμη μου είναι η εξής : Το site να έχει ένα αντιπροσωπευτικό όνομα και το φόρουμ αν θέλετε ονομάστε το The Venus Forum
(όπου θα υπάρχει link απο το κεντρικό site σε εμφανές σημείο).
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat Jun 05, 2004 7:13 pm

Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σαν [όνομα].aueb.gr ή κάτι τέτοιο, και το όνομα να αλλάξει σε κάτι άλλο (όχι ότι έχει κάτι το venus, αλλά ίσως ταιριάζει κάπως για υπολογιστή, βλ. dias, και όχι για portral).

Ούτως ή άλλως, το όνομα έχει σχετικά μικρή σημασία. Σημαντικότερα νομίζω είναι το περιεχόμενο και η παρουσίαση.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sun Jun 06, 2004 12:22 am

Σε περίπτωση αλλαγής του logo...πάνω σε τι consept θα προτιμούσατε να κινείται? Θέλεται να έχει να κάνει με τη σχολή σας? Φαντάζεστε κάτι? Δεν κοίταξα αν έχετε ανοίξει κάποια συζήτηση με αυτό το θέμα, επομένως δεν γράφω περισσότερα προτού κοιτάξω... :)
Last edited by Vasilis on Mon Jun 07, 2004 12:46 pm, edited 1 time in total.
The road goes on forever...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Jun 06, 2004 12:24 am

Ένα μέρος της συζήτησης μεταφέρθηκε κάπου στο off-topic. Δεν άρμοζε το περιεχόμενό του στο συγκεκριμένο topic.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sun Jun 06, 2004 1:02 am

Αν και λίγο αργά , το είδα...
The road goes on forever...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Jun 06, 2004 1:23 am

Έλα μωρέ δεν έγεινε και τπτ, δεν χαλιόμαστε εδώ είμαστε να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
8anashs

Post by 8anashs » Sun Jun 06, 2004 2:07 am

Τωρα που μου περασαν τα νευρα με την ολη υποθεση της αδικιας εις βαρος του προσωπου μου, θα πω την προταση μου για το λογοτυπο αλλα και το ονομα του φορουμ τουλαχιστον να μην ακουω περι ΜΗ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ... :???:

Εχουμε και λεμε.
Καταρχας, ψηφισα το CSPARK για ονομα...
απο εκει και περα, το λογοτυπο, το εχω ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ως εξης (γιατι δυστηχως δεν πιανουν τα χερια μου, θα το εφιαχνα αν μπορουσα!)

Ακολουθει περιγραφη, που δεν θα παρεξηγηθω αν την πειτε Μουφα, καραγκιοζια, οτιδηποτε αλλο, αλλα ο χαρακτηρισμος να ειναι για το ΘΕΜΑ και οχι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. (υπαρχει διαφορα... ;) )

Λοιπον. εχουμε ενα μωρακι μεσα σε ενα "παρκο" ξερετε, αυτα με το διχτυ που ολοι πεζαμε μικρα... (μοιαζει με κρεβατακι μονο που γυρω γυρω εχει διχτυ για να μην βγαινουν εξω τα μωρακια...) Το μωρακι αυτο αντι για παιχνιδια λοιπον, εχει για παιχνιδια, ποντικια, πληκτρολογια, σιντι, οτι μπορειτε να σκεφτειτε σε σχεση με πληροφορικη...

Προσωπικα το βρισκω καλλιτερο και λιγοτερο παπουδε αποτι αυτο που υπαρχει τωρα...
Ελπιζω να μην πειραξει και το παππουδε...

Υγ. ΚΑΘΕ κριτικη, καλοδεχουμενη!


;-) ΚΑθΕ, ενοουμε ΚΑΘΕ ;-)
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sun Jun 06, 2004 2:25 am

Το μωράκι μου θυμίζει (και μάλλον αυτό υπονοείς) το νεογέννητο Venus. Το καινολυριο δηλαδη. και αυτά που κτατάει στα χέρια του είναι η σύγχρονη αλήθεια της τεχνολογίας... Απλά μήπως να έχει και κάποια σχέση με την ανταλαγή πληροφοριών? Εδώ μέσα δεν μιλάμε μόνο για υπολογιστές... Είναι ένας χώρος ελεύθερης διακίνησης ιδεών. Αλλά πως να το δείξεις αυτο? Για να σκεφτούμε. :roll:
Ακούγεται καλό.
The road goes on forever...
Locked

Return to “Venus Community”