Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
kras
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 253
Joined: Mon Sep 01, 2014 1:21 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by kras » Fri Sep 19, 2014 2:31 pm

Πήγα σήμερα για την εγγραφή. :) Τόσο καιρό αν και διάβαζα τόσα για τις παρατάξεις, κανένας δεν μου μίλησε. Μόνο ένας, αφού είχα κάνει την εγγραφή με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα με την εγγραφή.

Γενικά οι πρώτες ενυπώσεις ήταν θετικές. :) Ωστόσο δεν είδα το κτίριο εσωτερικά, μιας και μπήκα κατευθείαν για την εγγραφή και μόλις τέλειωσα έφυγα αμέσως.

Άντε να ξεκινήσουμε γιατί έχω κουραστεί από το πολύ καθισιό. :)
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Eldebryn » Fri Sep 19, 2014 2:50 pm

kras wrote:Άντε να ξεκινήσουμε γιατί έχω κουραστεί από το πολύ καθισιό. :)
Μην ανησυχείς, μετά τα αποτελέσματα πολλών εξεταστικών δεν θα μπορείς να κάτσεις κιόλας..
Image<-- My profile playlists
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Spongebobu » Fri Sep 19, 2014 4:19 pm

kras wrote:Τόσο καιρό αν και διάβαζα τόσα για τις παρατάξεις, κανένας δεν μου μίλησε. Μόνο ένας, αφού είχα κάνει την εγγραφή με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα με την εγγραφή.
Δεν θα σε κόψανε για πρωοτετή. Μην ανησυχείς, όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα θα χορτάσεις παραταξιακούς.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MpoMp » Fri Sep 19, 2014 6:49 pm

NickosMark wrote:Παιδια εχω μια απορια... Για να μπουμε στο http://e-grammateia.aueb.gr/unistudent/login.asp για την εκδοση πασου πρεπει να κανουμε ενεργοποιηση λογαριασμου..σωστα?μην κανω καμια βλακεια..Το καρτελακι με το username και pasword που μας εδωσαν το χρησιμοποιουμε μονο εκει που λεει το χαρτι με τις πληροφοριες(υπολογιστες εργαστηριου,e-class κλπ ) fanta-ζομαι... :smt021 .Ευχαριστω για το ενδιαφερον...
Αίτηση για πάσο θα κάνεις στην αντίστοιχη σελίδα του υπουργείου. Στην e-grammateia θα ενεργοποιήσεις απλά τον λογαριασμό σου ώστε να οριστικοποιηθεί η εγγραφή σου ηλεκτρονικά. Όταν κάνεις την εγγραφή θα σου δώσει και username και password χωριστά από αυτά του eClass.

Δες και τις συχνές ερωτήσεις, link στην υπογραφή μου. ;)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by pgetsos » Fri Sep 19, 2014 8:59 pm

Spongebobu wrote:
kras wrote:Τόσο καιρό αν και διάβαζα τόσα για τις παρατάξεις, κανένας δεν μου μίλησε. Μόνο ένας, αφού είχα κάνει την εγγραφή με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα με την εγγραφή.
Δεν θα σε κόψανε για πρωοτετή. Μην ανησυχείς, όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα θα χορτάσεις παραταξιακούς.
Επιβεβαιωνω :roll:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Funk » Fri Sep 19, 2014 9:31 pm

Πρώτο έτος στη σχολή: Από τις λίγες φορές στη ζωή που θα σε ρωτήσει κάποιος ποια η άποψή σου για το x κοινωνικο-πολιτικό γεγονός και θα κάτσει να σε ακούσει.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by michalis » Sat Sep 20, 2014 7:04 pm

Καλωσήρθατε κι από μένα παιδιά!

Τους παραταξιακούς μπορεί να έτυχε να μην τους δείτε, αλλά σίγουρα δε θα είστε το ίδιο τυχεροί στα πρωινά και μεσημεριανά μαθήματα του πρώτου έτους. :)
Θα το πω για 100η φορά κι ας γίνω γραφικός, μην κάνετε το λάθος να μπλέξετε οργανωτικά μαζί τους (=>να μπείτε στην παράταξη) γιατί θα φάτε παραγωγικότατα χρόνια απ'τη ζωή σας χωρίς να βγάλετε τι-πο-τα. Και θα το βρείτε μετά μπροστά σας. Μοναδική εξαίρεση αυτοί με άκρες στα αντίστοιχα κόμματα.....αυτοί πάντα κάτι βγάζουν. :-D Επίσης όσο ασχολείστε μαζί τους, ακόμη και με απλή ψήφο, απλά βοηθάτε να συνεχιστεί μια γελοιότητα που συμβαίνει εδώ και χρόνια στα πανεπιστήμια. Αυτοί που θα έρθουν να σας πρήξουν πραγματικά δεν αξίζει να έχουν ούτε τον αριθμό σας.

Ειδικά τα δύο πρώτα χρόνια πρέπει ν'ασχοληθείτε πολύ σοβαρά και να περάσετε τα βασικά μαθήματα. Ναι, ξέρω, ακούγεται κλισέ...ωστόσω τα μαθήματα των πρώτων ετών είτε είναι αγγαρείες που όσο έχετε πάνω σας, τόσο θα σας βασανίζουν (ειδικά μετά που θα έχετε πιο ενδιαφέροντα μαθήματα ν'ασχοληθείτε), είτε είναι βασικότατα για να τα πάτε στην πορεία καλά.
Τι εννοώ; Λίγο-πολύ τα μαθηματικά ανήκουν στην πρώτη κατηγορία για τους περισσότερους, καλώς ή κακώς. Οικονομία-Λογιστική ανήκουν και αυτά στην πρώτη κατηγορία, και πολύ καλώς μάλιστα. Τα μαθήματα προγραμματισμού θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό το πόσο θα ταλαιπωρηθείτε αργότερα. Εγώ θα έλεγα ότι έμαθα να προγραμματίζω στο δεύτερο έτος....τελικά το έσωσα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο τώρα, αλλά μετανοιώνω γιατί θα μπορούσα να έχω ασχοληθεί περισσότερο με πολύ ωραίες εργασίες...Το "μ' αρέσει η Πληροφορική αλλά όχι o προγραμματισμός" ξεχάστε το....θα ακούσετε πολλούς να το λένε, δεν παίζει γενικά. Λογικό άλλωστε... ;) Οπότε πολλή προσοχή σ'αυτά τα μαθήματα. Όχι μόνο περάστε τα, αλλά ασχοληθείτε και με όρεξη. Επίσης περάστε Υπολογιστικά στην ώρα τους και αφήστε να σας λένε ό,τι θέλουν (=>εγώ δεν το έκανα και σήμερα, λόγω αυτού, παίζεται το αν σε 2 εβδομάδες θα πάω για μεταπτυχιακό ή αν θα ξανακάτσω στα έδρανα του Βασσάλου :P).

Γενικά αυτό που έχω δει να ισχύει, εμπειρικά, είναι ότι αν χάσεις ένα εξάμηνο στα 2 πρώτα έτη, θα φας και το 5ο έτος. Αν χάσεις 2, θα φας ίσως και το 6ο. Αν χάσεις παραπάνω, καληνύχτα. Θα δείτε ότι στα τελευταία έτη περνάς πιο εύκολα τα μαθήματα και με μεγαλύτερους βαθμούς. Και γιατί οι συνθήκες τους είναι καλύτερες και γιατί θα κάνετε πράγματα που σας αρέσουν. Οπότε αν δεν αφήσετε μαθήματα του πρώτου και του δεύτερου έτους, είναι πολύ αναμενόμενο να τελειώσετε και στα 4 χρόνια και με βαθμό.

Αυτά...και να μπαίνετε πολύ Venus. :smt023
Last edited by michalis on Sat Sep 20, 2014 10:40 pm, edited 1 time in total.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by pgetsos » Sat Sep 20, 2014 8:01 pm

Να πω σαν περσινος 1ετης, ΜΗΝ δωσετε ΠΟΥΘΕΝΑ τον αριθμο σας. ΠΟΥΘΕΝΑ. Ουτε για ανακοινωσεις ουτε τιποτα απο τις αηδιες που θα σας πουν. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ γινει θα το μαθετε εδω μεσα, στο aueb.gr και στο γκρουπ στο FB αν εχετε. Εκανα το λαθος και ειχα φαει το πρηξιμο της ζωης μου ακομα και κυριακατικα, μηνυματα, κλησεις κτλ... Προσεξτε ;)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Spongebobu » Sat Sep 20, 2014 8:07 pm

Πρόσεχε pgetsos, θα μας κλείσει η ΠΑΣΠ το forum...
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by pgetsos » Sat Sep 20, 2014 8:22 pm

Ο ΠΑΣΠιτης ηταν ηρεμος :lol: (και απο νωρις και black list.........)

Ο κνιτης δε παλευοταν με τιποτα :-p
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by michalis » Sat Sep 20, 2014 10:48 pm

pgetsos wrote:Ο ΠΑΣΠιτης ηταν ηρεμος :lol: (και απο νωρις και black list.........)

Ο κνιτης δε παλευοταν με τιποτα :-p

Το αστείο είναι που κάποιους απ'αυτούς τους βλέπεις μετά από 2-3 χρόνια να έχουν...μετανοήσει και να τρέχουν να μαζέψουν τ'ασυμμάζευτα απ'τις σπουδές τους....Βέβαια είναι πολύ πιο θετικό απ'το να βλέπεις κάτι παλιοσειρές 7ο και 8ο έτος να λιώνουν ακόμα στο γραφειάκι. Οπότε πρώτα τη δουλειά σας και τίποτα άλλο.....Την πολιτική ας την κάνετε στον ελεύθερο χρόνο σας (αν έχετε...) και σίγουρα όχι μέσα από τη σαπίλα των φοιτητοπατέρων. Γνωρίζω ένα κάρο άτομα που προσπαθούν να με πείσουν ότι ξέρουν ποιο είναι το καλύτερο για μένα, χωρίς να έχουν παρακολουθήσει ποτέ σοβαρά ούτε ένα μάθημα....Η βλακεία έχει και τα όριά της.

Καλώς ή κακώς, αν έχεις περάσει συνειδητά στη σχολή, έχεις κάποιο στόχο και τις ανάλογες ικανότητες και όρεξη για δουλειά, δεν υπάρχει κανένα κοινό αίτημα που μπορείς να μοιραστείς με το party animal της ΔΑΠ και με το λίγδα τον ΠΑΣΠίτη που προσπαθεί να σε πείσει ότι κατά βάθος είναι αντεξουσιαστής. Τους υπόλοιπους δεν τους σχολιάζω γιατί είναι αρκετά πιο αξιοπρεπείς στη στάση τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να παρατήσουμε τις σπουδές και να πάμε να μοιράζουμε κουπονάκια, να γράφουμε φυλλάδια για το Νίκο Μαζιώτη, για την προστασία του ιππόκαμπου στην Αλόνησο κλπ. Όλα στο μέτρο που χρειάζονται...
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by pgetsos » Sat Sep 20, 2014 11:08 pm

Αν δε σε πειραζει, θα βαλω και του ΜΑΣιτες μεσα ;) Προσωπικα ηταν αυτοι που με πρηξαν περισσοτερο περσι, ειδικα 2-3 συγκεκριμενοι παρ'ολο που τους ειχα ξεκαθαρισει πως δεν γουσταρω να ασχοληθω και πως δε θα τους ψηφισω. Ο ΠΑΣΠιτης που μας... ειχε αναλαβει, συντομα εκοψε την οποια κουβεντα περι ΠΑΣΠ και μιλαγαμε περι ταινιων, παιχνιδιων κτλ... Βεβαια πριν τις εκλογες βαρεθηκα να βλεπω τις ΠΑΣΠιτισσες να κανουν τα γλυκα ματια στους μισους του τμηματος...

Τελος παντων, μεγαλη κουβεντα ανοιγει και ξεφευγουμε απο το θεμα, και θα πρεπει να αυτολογοκρινομαι μετα :lol:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by stoupeace » Sun Sep 21, 2014 2:42 am

Μια χρονια αποθρασύνθηκαν εντελώς και με πήραν τηλέφωνο σπίτι μου μια Κυριακή.

-Γεια σας από το σύλλογο φοιτητών της ΑΣΟΕΕ τηλεφωνώ.
-Γεια σας.
-Είσαι ο Γιώργος;
-Ναι.
-Ποιο είναι το κινητό σου;
-Το έχω δώσει στη γραμματεία.

Εδώ αρχίζει να φαίνεται το ζωάκι.

-Δε μου το δίνεις κι εμένα;
-Απο τη γραμματεία δεν τηλεφωνείτε;
-Όχι, εκ μέρους του συλλόγου.
-Τι είναι εκ μέρους του συλλόγου;
-Εκ μέρους της πασπ.

Τα'παμε ωραία εκείνη τη μέρα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
marou
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Sep 06, 2014 1:30 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by marou » Sun Sep 21, 2014 7:35 pm

καλησπερα παιδια , πρωτοετης ειμαι και θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν μπορω να συνδεθω στο www.e-grammateia.gr ετσι ωστε να ολοκληρωσω τν εγγραφη μου ,επισης,που θα κανω την αιτηση για την ακαδημαικη ταυτοτητα και ποτε θα δηλωσω τα μαθηματα και τα συγγραμματα .Ευχαριστω
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by stoupeace » Sun Sep 21, 2014 7:41 pm

marou wrote:καλησπερα παιδια , πρωτοετης ειμαι και θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν μπορω να συνδεθω στο http://www.e-grammateia.gr ετσι ωστε να ολοκληρωσω τν εγγραφη μου ,επισης,που θα κανω την αιτηση για την ακαδημαικη ταυτοτητα και ποτε θα δηλωσω τα μαθηματα και τα συγγραμματα .Ευχαριστω
Χελόου, καλωσήρθες.

Η e-grammateia είναι down, ούτε γω μπαίνω. Oπότε από αύριο ολοκληρώνεις την εγγραφή.
Αίτηση για ακαδημαϊκή ταυτότητα κάνεις εδώ
Θα βγει ανακοίνωση για δήλωση μαθημάτων και συγγραμμάτων, έχεις χρόνο ακόμα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
marou
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Sep 06, 2014 1:30 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by marou » Mon Sep 22, 2014 6:49 pm

οταν προσπαθω να μπω στην γραμματεια μ λεει λαθος ονομα χρηστη και ουτε στην σελιδα του υπουργειου δεν μπορω να συνδεθω για πασο ...εχει κανενας το αντιστοιχο προβλημα ;
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Eldebryn » Mon Sep 22, 2014 7:27 pm

marou wrote:οταν προσπαθω να μπω στην γραμματεια μ λεει λαθος ονομα χρηστη και ουτε στην σελιδα του υπουργειου δεν μπορω να συνδεθω για πασο ...εχει κανενας το αντιστοιχο προβλημα ;
Έχω δεί οτι έχει θέματα γενικά η e-grammateia, μπορείς να ποστάρεις και εδώπερί αυτού του θέματος
Image<-- My profile playlists
MichalisF
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Sep 05, 2014 5:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MichalisF » Tue Sep 23, 2014 4:32 pm

Καλησπερα κι απο'μενα!
Προσπαθω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου στο http://e-grammateia.aueb.gr/unistudent/register.asp , βαζω κανονικα ολα τα στοιχεια και μολις πατησω ενεργοποιηση μου λεει "Η επαλήθευση των στοιχείων σας από το σύστημα απέτυχε!" ενω δεν εχω κανει λαθος στον ΑΜ. :smt013
Τι μπορει να συμβαινει?
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by stoupeace » Tue Sep 23, 2014 5:40 pm

MichalisF wrote:Καλησπερα κι απο'μενα!
Προσπαθω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου στο http://e-grammateia.aueb.gr/unistudent/register.asp , βαζω κανονικα ολα τα στοιχεια και μολις πατησω ενεργοποιηση μου λεει "Η επαλήθευση των στοιχείων σας από το σύστημα απέτυχε!" ενω δεν εχω κανει λαθος στον ΑΜ. :smt013
Τι μπορει να συμβαινει?
Το μητρώο δοκίμασες να το γράψεις χωρίς το "p" μπροστά; Δηλαδή 314μπλαμπλα;
NickosMark wrote:Χαιρετω και παλι την παρεα του venus !

Μιας και ΔΕΝ μπορουμε να βγαλουμε ακομα το πασο μας , μηπως υπαρχει αλλος τροπος να παρουμε φοιτητικες εκπτωσεις πχ σε υπεραστικα τραινα λεωφορεια κλπ .Μηπως με καποια βεβαιωση σπουδων γινεται αυτο??Δεν ξερω για εσας παντως εγω δεν ελαβα καποιο τετοιο χαρτι κατα την εγγραφη μου :???:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις γρηγορες απαντησεις σας.Εμεις οι πρωτοετεις σας πρήζουμε λιγακι τωρα..αλλα που θα παει...θα τακτοποιηθουμε και εμεις ωστε να μπορεσουμε να γινουμε πιο ενεργα μελοι στο forum :smt024
Εγώ τότε, τα χρόνια τα παλιά, άρχισα να παίρνω μειωμένο εισιτήριο και είχα μαζί μου κάποιο χαρτί από την εγγραφή, ακόμα και το χαρτί εισαγωγής στη σχολή που πήρες από το σχολείο.
Είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα το δεχτεί, αλλά αν δεν είναι εντελώς ζώο, είσαι καλυμμένος.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
kras
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 253
Joined: Mon Sep 01, 2014 1:21 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by kras » Tue Sep 23, 2014 6:00 pm

Μία από τα ίδια και εδώ. Είτε με "p" γράψω τον αριθμό μητρώου είτε όχι βγάζει σφάλμα. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να φτιάξουν τα πράγματα...
NickosMark wrote: Μιας και ΔΕΝ μπορουμε να βγαλουμε ακομα το πασο μας , μηπως υπαρχει αλλος τροπος να παρουμε φοιτητικες εκπτωσεις πχ σε υπεραστικα τραινα λεωφορεια κλπ .Μηπως με καποια βεβαιωση σπουδων γινεται αυτο??Δεν ξερω για εσας παντως εγω δεν ελαβα καποιο τετοιο χαρτι κατα την εγγραφη μου :???:
Ούτε εγώ πήρα κάποια βεβαίωση. Μόνο κάποια ενημερωτικά χαρτιά και τους κωδικούς. Νομίζω ότι για να πάρουμε βεβαίωση πρέπει να κάνουμε αίτηση ηλεκτρονικά.
Spongebobu wrote:
kras wrote:Τόσο καιρό αν και διάβαζα τόσα για τις παρατάξεις, κανένας δεν μου μίλησε. Μόνο ένας, αφού είχα κάνει την εγγραφή με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα με την εγγραφή.
Δεν θα σε κόψανε για πρωοτετή. Μην ανησυχείς, όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα θα χορτάσεις παραταξιακούς.
Πάντως για μεγαλύτερο έτος αδύνατο να με κόψανε. :-D
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by michalis » Tue Sep 23, 2014 6:31 pm

Χρειαζεσαι τους κωδικούς της γραμματείας, εφ'όσον έχεις κάνει εκεί κανονικά το registration. Και γενικάς οι κωδικοί της γραμματείας μεταφέρονται σε ένα ενιαίο, official AUEB authorization σύστημα και χρησιμεύουν για κάθε συναλλαγή που κάνετε με υπηρεσία του υπουργείου και της γραμματείας, πχ. στον Εύδοξο για συγγράμματα κλπ. Το άλλο ζεύγος credentials είναι αυτό που χρησιμοποιείτε για το mail σας, που νομίζω είναι ίδιο με το eclass, απλά δε μπορώ να θυμηθώ αν όντως είναι έτσι ή αν έτσι το είχα κάνει εγώ. :P
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Eldebryn » Tue Sep 23, 2014 6:53 pm

NickosMark wrote:Χαιρετω και παλι την παρεα του venus !

Μιας και ΔΕΝ μπορουμε να βγαλουμε ακομα το πασο μας , μηπως υπαρχει αλλος τροπος να παρουμε φοιτητικες εκπτωσεις πχ σε υπεραστικα τραινα λεωφορεια κλπ .Μηπως με καποια βεβαιωση σπουδων γινεται αυτο??Δεν ξερω για εσας παντως εγω δεν ελαβα καποιο τετοιο χαρτι κατα την εγγραφη μου :???:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις γρηγορες απαντησεις σας.Εμεις οι πρωτοετεις σας πρήζουμε λιγακι τωρα..αλλα που θα παει...θα τακτοποιηθουμε και εμεις ωστε να μπορεσουμε να γινουμε πιο ενεργα μελοι στο forum :smt024
Δεν μου έχει χρειαστεί αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις όπου αν σου κόψουν πρόστιμο επειδή έχεις φοιτητικό αντι για κανονικό εισητήριο μπορείς να το ακυρώσεις όταν πάρεις το πάσο, αφού πας στον αρμόδιο φορέα, αλλά γενικά δεν είναι τόσο τρομερό τρέξιμο. Επίσης παίζει απλά να μην σου κόψουν τίποτα/μη σου ζητήσουν πάσο και να την βγάλεις gg :P. Για να μη σε πάρω στον λαιμό μου όμως καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις, πχ στα εκδοτήρια του μετρό.
Να σημειωθεί πάντως ότι στα ΚΤΕΛ όπου ρώτησα για εμένα μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό και πρέπει απλά να κόβω κανονικό μέχρι να έχω πάσο στα χέρια μου.
Image<-- My profile playlists
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”