Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by michalis » Tue Sep 23, 2014 7:18 pm

Παιδιά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, όπου εφαρμόζεται φοιτητικό εισιτήριο με νομική ισχύ (δηλαδή να επιβάλλεται από νόμο και όχι από την καλή θέληση της εταιρείας), τότε είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν ούτε καν με την εγγραφή, παρά μόνο με τη βεβαίωση πρόσβασης του υπουργείου. Προφανώς επειδή το κάθε ΚΤΕΛ είναι ιδιωτική εταιρεία, τους συμφέρει να σας λένε διάφορα στα εκδοτήρια, με την ελπίδα ότι θα κόψετε ολόκληρο χωρίς να το κουράσετε. Εγώ θα πρότεινα να το απαιτήσετε λίγο....Μου έχει τύχει να μου πουν και ότι "δεν εφαρμόζεται μειωμένο εισιτήριο τα Σαββατοκύριακα". Γενικά, γι'αυτούς, ένα επιπλέον ολόκληρο εισιτήριο σημαίνει χρήματα, μπορεί να σας πουν το οτιδήποτε, ποντάροντας στο ότι δεν ξέρετε τον κανονισμό και θα το φάτε...
User avatar
chriskal
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Sun Aug 31, 2014 10:44 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by chriskal » Tue Sep 23, 2014 7:24 pm

Τηλεφώνησα στην γραμματεία και μου είπαν ότι βεβαίωση σπουδών αλλα και ενεργοποίηση του λογαριασμού μας μπορούμε να κάνουμε μετα από 2-3 μέρες από σήμερα γιατί δεν μας έχουν περάσει ακόμα στο σύστημα.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MpoMp » Tue Sep 23, 2014 11:05 pm

michalis wrote:Παιδιά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, όπου εφαρμόζεται φοιτητικό εισιτήριο με νομική ισχύ (δηλαδή να επιβάλλεται από νόμο και όχι από την καλή θέληση της εταιρείας), τότε είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν ούτε καν με την εγγραφή, παρά μόνο με τη βεβαίωση πρόσβασης του υπουργείου. Προφανώς επειδή το κάθε ΚΤΕΛ είναι ιδιωτική εταιρεία, τους συμφέρει να σας λένε διάφορα στα εκδοτήρια, με την ελπίδα ότι θα κόψετε ολόκληρο χωρίς να το κουράσετε. Εγώ θα πρότεινα να το απαιτήσετε λίγο....Μου έχει τύχει να μου πουν και ότι "δεν εφαρμόζεται μειωμένο εισιτήριο τα Σαββατοκύριακα". Γενικά, γι'αυτούς, ένα επιπλέον ολόκληρο εισιτήριο σημαίνει χρήματα, μπορεί να σας πουν το οτιδήποτε, ποντάροντας στο ότι δεν ξέρετε τον κανονισμό και θα το φάτε...
++
Στην τελική το θέμα είναι να επιβεβαιώσεις ότι είσαι φοιτητής που δικαιούσαι πάσο. Αν έχετε πάνω σας τη βεβαίωση σπουδών και αστυνομική ταυτότητα, να απαιτείτε να σας κόβουν φοιτητικό. Αλλιώς ας σας φέρουν και την αστυνομία, πρόβλημά τους.

Βέβαια, τη μόνη σίγουρη απάντηση μπορεί να τη δώσει το υπουργείο. Ίσως να ξέρουν και στη σελίδα για την έκδοση των ακαδημαϊκών ταυτοτήτων, πάρτε ένα τηλέφωνο ή στείλτε email.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
devilakos
bit level
bit level
Posts: 16
Joined: Wed Sep 24, 2014 9:13 pm
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by devilakos » Thu Sep 25, 2014 2:22 pm

Καλησπερα παιδια..
στην ενεργοποιηση λογαριασμου εβαλα σημερα τα στοιχεια μου και ως αριθμο μητροου εβαλα το username απ το χαρτακι που μας εδωσαν χωρις το 'p'...,...μου εδωσε το site ενα αλλο username kai password....το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μπαινει ουτε με αυτο στην e-gramateiα ..... κανει δηλαδη κανα διλεπτο μεχρι να σου πει server script timeout..,,το εγραψα για να ξερετε οτι λειτουργει τωρα η ενεργοποιηση λογαριασμου .....αρα λογικα θα γινει λειτουργικο το ολο συστημα σε καναδυο μερες οπως ειπε πιο πανω ενα παιδι
mikebros
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Mon Sep 29, 2014 11:31 pm
Academic status: 3rd year

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by mikebros » Tue Sep 30, 2014 2:01 pm

Ε παιδια και εγω πρωτοετης ειμαι στο τμημα πληροφορικης . Δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση λογαριασμου ουτε τιποτα .Μηπως εχω κανει καμια βλακεια???Αν ξερετε κατι παραπανω πειτε το το...
Ευχαριστω για την προσοχη σας !
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MpoMp » Tue Sep 30, 2014 2:34 pm

mikebros wrote:Ε παιδια και εγω πρωτοετης ειμαι στο τμημα πληροφορικης . Δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση λογαριασμου ουτε τιποτα .Μηπως εχω κανει καμια βλακεια???Αν ξερετε κατι παραπανω πειτε το το...
Ευχαριστω για την προσοχη σας !
Καλώς ήρθες! :)

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχεις? Επικοινώνησες με τη γραμματεία?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
mikebros
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Mon Sep 29, 2014 11:31 pm
Academic status: 3rd year

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by mikebros » Tue Sep 30, 2014 2:51 pm

MpoMp wrote:
mikebros wrote:Ε παιδια και εγω πρωτοετης ειμαι στο τμημα πληροφορικης . Δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση λογαριασμου ουτε τιποτα .Μηπως εχω κανει καμια βλακεια???Αν ξερετε κατι παραπανω πειτε το το...
Ευχαριστω για την προσοχη σας !
Καλώς ήρθες! :)

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχεις? Επικοινώνησες με τη γραμματεία?
Επικοινωνησα με τη γραμματεια και μου ειπαν οτι τη δευτερα ή τη τριτη το συστημα θα ανοιξει αλλα μπαινω και σημερα τιποτα . Αρα μηπως ειμαι ο μαναδικος? Δε ξερω εγω εχω ανοιξει τους φακελους μου κανονικα , και ειχε μεσα ενα καρτελακι με τους κωδικους μου (1 κωδικος δηλ.).
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MpoMp » Tue Sep 30, 2014 3:45 pm

mikebros wrote: Επικοινωνησα με τη γραμματεια και μου ειπαν οτι τη δευτερα ή τη τριτη το συστημα θα ανοιξει αλλα μπαινω και σημερα τιποτα . Αρα μηπως ειμαι ο μαναδικος? Δε ξερω εγω εχω ανοιξει τους φακελους μου κανονικα , και ειχε μεσα ενα καρτελακι με τους κωδικους μου (1 κωδικος δηλ.).
Αν σου είπαν Δευτέρα-Τρίτη, καλύτερα δοκίμασε αύριο να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει το σύστημα. :-)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskal
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Sun Aug 31, 2014 10:44 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by chriskal » Tue Sep 30, 2014 5:34 pm

ο κωδικός από το καρτελάκι είναι για το email και το e-class.Μόλις κάνεις ενεργοποίηση του λογαριασμού εδώ: http://e-grammateia.aueb.gr/unistudent/register.asp , σου δίνουν άλλο κωδικό και username για την e-grammateia
User avatar
Dimitris L
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sun Aug 31, 2014 7:49 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Dimitris L » Mon Oct 06, 2014 9:42 pm

Παιδια μπορει καποιος να γραψει το που κανουμε την διαδυκτιακη αιτηση για τα βιβλια , γιατι δεν την βρισκω~!
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Eldebryn » Mon Oct 06, 2014 9:47 pm

Dimitris L wrote:Παιδια μπορει καποιος να γραψει το που κανουμε την διαδυκτιακη αιτηση για τα βιβλια , γιατι δεν την βρισκω~!
There you go https://service.eudoxus.gr/student/
Image<-- My profile playlists
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Spongebobu » Mon Oct 06, 2014 9:50 pm

Dimitris L wrote:Παιδια μπορει καποιος να γραψει το που κανουμε την διαδυκτιακη αιτηση για τα βιβλια , γιατι δεν την βρισκω~!
Την δήλωση την κάνεις απο δώ: http://eudoxus.gr/
Πρέπει όμως πρώτα να κάνεις την δήλωση μαθημάτων, οπότε περίμενε να ανακοινωθεί η περίοδος στο site του aueb ή εδώ, δήλωσε τα μαθήματα μέσω της e-grammateias και μετά πήγαινε στον εύδοξο. Η περίοδος δήλωσης/παραλαβής των συγγραμάτων διαρκεί σχεδόν όσο και το εξάμηνο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην προλάβεις.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by mosquito110 » Mon Oct 06, 2014 9:53 pm

Dimitris L wrote:Παιδια μπορει καποιος να γραψει το που κανουμε την διαδυκτιακη αιτηση για τα βιβλια , γιατι δεν την βρισκω~!
Δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι δηλώσεις, θα βγει ανακοίνωση στο aueb.gr
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Eldebryn » Mon Oct 06, 2014 10:00 pm

Spongebobu wrote:Πρέπει όμως πρώτα να κάνεις την δήλωση μαθημάτων, οπότε περίμενε να ανακοινωθεί η περίοδος στο site του aueb ή εδώ, δήλωσε τα μαθήματα μέσω της e-grammateias και μετά πήγαινε στον εύδοξο. Η περίοδος δήλωσης/παραλαβής των συγγραμάτων διαρκεί σχεδόν όσο και το εξάμηνο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην προλάβεις.
Βασικά αυτή η προϋπόθεση δεν υπάρχει. Μονάχα προς το τέλος του εξαμήνου ο εύδοξος κάνει ένα check να δεί εάν τα δηλωμένα σου συγγράματα ταιριάζουν με την δήλωση της e-grammateias
Image<-- My profile playlists
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Spongebobu » Mon Oct 06, 2014 10:26 pm

Συνεπώς δεν μπορείς να πάρεις βιβλίο για μάθημα που δεν έχεις δηλώσει... Επίσης νομίζω εμφανίζονται επιλογές μόνο για δηλωμένα μαθήματα.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by MpoMp » Mon Oct 06, 2014 10:27 pm

Επίσης άλλη μια παρατήρηση: η περίοδος δήλωσης έχει διαφορετική προθεσμία από τη περίοδο παραλαβής.

Όλα θα ανακοινωθούν στην ώρα τους, worry not. :)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Dimitris L
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sun Aug 31, 2014 7:49 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by Dimitris L » Mon Oct 06, 2014 11:22 pm

Ευχαριστω πολυ παιδια
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2014-2015 στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ

Post by ?:=2b|~2b » Sat Oct 11, 2014 7:48 pm

Θα κάνετε παρουσίαση φέτος στα Μαθηματικά 1? Στείλτε μαιλ (οχι ΠΜ) να συντονιστούμε.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”