Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 07, 2014 11:51 am

Αν αυτό ακολουθηθεί με κατάργηση του ασύλου και έλεγχο για πάσα η κατάθεση ταυτότητας κατά την είσοδο στους χώρους του πανεπιστημίου, I would be so happy...

shrinked image
Elementary OS
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by aplaFFS » Fri Nov 07, 2014 12:03 pm

ariel wrote:Επικοινώνησα με τη γραμματεία και μου είπαν ότι ακόμη δε γνωρίζουν ποιοι θα έχουν δικαίωμα στην έκτακτη εξεταστική του Φλεβάρη. Θα αποφασίσουν στη γενική συνέλευση των καθηγητών και θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.
Εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ότι όντως μόνο αυτοί που μπήκαν μέχρι και το 2003 μπορούν να δώσουν στην έκτακτη.. :???:
User avatar
ariel
bit level
bit level
Posts: 42
Joined: Sat Sep 29, 2007 2:46 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by ariel » Fri Nov 07, 2014 12:13 pm

aplaFFS wrote:
ariel wrote:Επικοινώνησα με τη γραμματεία και μου είπαν ότι ακόμη δε γνωρίζουν ποιοι θα έχουν δικαίωμα στην έκτακτη εξεταστική του Φλεβάρη. Θα αποφασίσουν στη γενική συνέλευση των καθηγητών και θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.
Εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ότι όντως μόνο αυτοί που μπήκαν μέχρι και το 2003 μπορούν να δώσουν στην έκτακτη.. :???:

Αυτό που ήθελα βασικά να ρωτήσω ήταν αν θα υπάρξει κάποια ειδική ρύθμιση τουλάχιστον γι αυτούς που χρωστάνε λίγα μαθήματα, (όπως εγώ που έχω μόνο 1 εαρινού) και μου απάντησε ότι ακόμη δεν ξέρουν γι' αυτό δεν είναι κι ανοιχτές οι δηλώσεις για τα μαθήματα της πτυχιακής. :???:
iamgeorge
bit level
bit level
Posts: 16
Joined: Mon Aug 30, 2010 9:20 pm

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by iamgeorge » Fri Nov 07, 2014 12:28 pm

Είναι χαζό να μην συμπεριληφθουν κ φοιτήτες του 2004-07 που διαγράφονται κ αυτοι το 2015. Επισης ειναι χαζό ατόμα που χρωστανε 1-2 μαθηματα απο το εαρίνο να περιμένουν ενα εξάμηνο χωρίς λόγο.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by MpoMp » Fri Nov 07, 2014 5:20 pm

ThOdOr1s wrote:Αν αυτό ακολουθηθεί με κατάργηση του ασύλου και έλεγχο για πάσα η κατάθεση ταυτότητας κατά την είσοδο στους χώρους του πανεπιστημίου, I would be so happy...
Security ας βάλουν, αλλά έλεγχος και κατάθεση ταυτοτήτων από πότε νοείται στην ελεύθερη και ανοιχτή σε όλους παιδεία?

Έχω μια αίσθηση ότι υπάρχει νόμος που ορίζει ότι το πανεπιστήμιο είναι ανοιχτό για όλους τους πολίτες. Ακόμα κι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τα ιδρύματα δεν είναι τσιφλίκι κανενός για να βάζουν έλεγχο στο ποιος θα μπαίνει. Ας προσέχουν τους χώρους για να αποφεύγονται και βανδαλισμοί ή κλοπές, όχι όμως να διαλέγουν ποιος θα μπει...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
georginaj
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Aug 22, 2009 6:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by georginaj » Fri Nov 07, 2014 11:08 pm

Ναι οι πανεπιστημιακοι χώροι είναι δημόσια περιουσία ΑΛΛΑ προτεραιτότητα έχουν οι φοιτητές αυτών.
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by motouboubati » Fri Nov 07, 2014 11:18 pm

aplaFFS wrote:
ariel wrote:Επικοινώνησα με τη γραμματεία και μου είπαν ότι ακόμη δε γνωρίζουν ποιοι θα έχουν δικαίωμα στην έκτακτη εξεταστική του Φλεβάρη. Θα αποφασίσουν στη γενική συνέλευση των καθηγητών και θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.
Εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ότι όντως μόνο αυτοί που μπήκαν μέχρι και το 2003 μπορούν να δώσουν στην έκτακτη.. :???:

Πήγα κ εγώ σήμερα στη γραμματεία και μου είπαν οτι στο θέμα της έκτακτης εξεταστικής δεν μπορούν να παρέμβουν γιατί έτσι είναι ο νόμος.
Στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου μπορούν να παρέμβουν, γιατί ο νόμος λέει ότι διαγράφονται οι φοιτητές την τάδε ημερομηνία, εκτός αν όριζει διαφορετικά ο Οργανισμός του Ιδρύματος.
Κάποια απόφαση δεν έχουν πάρει ακόμα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε κ τον Σεπτέμβρη.
Αυτή ήταν καθάρα προσωπική άποψη του υπαλλήλου της γραμματείας.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by ThOdOr1s » Sat Nov 08, 2014 2:22 am

MpoMp wrote:
ThOdOr1s wrote:Αν αυτό ακολουθηθεί με κατάργηση του ασύλου και έλεγχο για πάσα η κατάθεση ταυτότητας κατά την είσοδο στους χώρους του πανεπιστημίου, I would be so happy...
Security ας βάλουν, αλλά έλεγχος και κατάθεση ταυτοτήτων από πότε νοείται στην ελεύθερη και ανοιχτή σε όλους παιδεία?

Έχω μια αίσθηση ότι υπάρχει νόμος που ορίζει ότι το πανεπιστήμιο είναι ανοιχτό για όλους τους πολίτες. Ακόμα κι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τα ιδρύματα δεν είναι τσιφλίκι κανενός για να βάζουν έλεγχο στο ποιος θα μπαίνει. Ας προσέχουν τους χώρους για να αποφεύγονται και βανδαλισμοί ή κλοπές, όχι όμως να διαλέγουν ποιος θα μπει...
Διαφωνω αλλα δεν ειναι το σωστο topic εδω. This needs a proper thread...

Κατα τα άλλα θεωρώ τη διαγραφή σωστή πρακτική. Για έμενα δεν είναι σωστό σε καμια περίπτωση να υπαρχουν δίδακτρα ακομα και μετα απο τα 6 η 8 χρόνια. Η παιδεία οφείλει να είναι δημόσιο δωρεάν αγαθό. Και όλοι ανεξαρτήτως εισοδήματος πρεπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες στην ανώτατη εκπαίδευση. Αυτό μπορεί να ακούγεται καλό στη θεωρια, στην πράξη όμως αυτό συνεπάγεται ότι δεν υπαρχουν καθηγητές που βαθμολογουν όπως να ναι, δεν υπάρχουν καταλήψεις η απεργίες, και υπάρχει τρόπος παράτασης σπουδών κατα περίπτωση για λόγους δουλειάς, οικογένειας κλπ. Όσο τα 3 τελευταία δε λαμβάνονται υπ οψιν, το μέτρο δε θα είναι απόλυτα δίκαιο.
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Τέλος στους αιώνιους φοιτητές. Διαγράφονται όσοι κλείνουν 8ετία

Post by MpoMp » Sat Nov 08, 2014 4:03 pm

ThOdOr1s wrote:Διαφωνω αλλα δεν ειναι το σωστο topic εδω. This needs a proper thread...

Κατα τα άλλα θεωρώ τη διαγραφή σωστή πρακτική. Για έμενα δεν είναι σωστό σε καμια περίπτωση να υπαρχουν δίδακτρα ακομα και μετα απο τα 6 η 8 χρόνια. Η παιδεία οφείλει να είναι δημόσιο δωρεάν αγαθό. Και όλοι ανεξαρτήτως εισοδήματος πρεπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες στην ανώτατη εκπαίδευση. Αυτό μπορεί να ακούγεται καλό στη θεωρια, στην πράξη όμως αυτό συνεπάγεται ότι δεν υπαρχουν καθηγητές που βαθμολογουν όπως να ναι, δεν υπάρχουν καταλήψεις η απεργίες, και υπάρχει τρόπος παράτασης σπουδών κατα περίπτωση για λόγους δουλειάς, οικογένειας κλπ. Όσο τα 3 τελευταία δε λαμβάνονται υπ οψιν, το μέτρο δε θα είναι απόλυτα δίκαιο.
Θέλω να δω αν θα διαφωνείς ακόμα όταν σου απαγορέψουν να μπεις με δήθεν αιτιολογία ότι το πάσο σου είναι πλαστό. Ή ακόμα κι αν το ξέχασες σπίτι. Ή ακόμα κι αν σε θεωρήσουν ύποπτο για κάτι, λόγω εμφάνισης ή επειδή ήσουν ειρωνικός με τον σεκιουριτά γιατί σου την είπε. :roll:

Όπως και να 'χει το ελληνικό πανεπιστήμιο το πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι, επομένως (θα πρέπει να) έχουν το δικαίωμα να παρακολουθούν τα μαθήματά του αν το επιθυμούν. Προφανώς προτεραιότητα θα έχουν σε όλα οι εγγεγραμμένοι φοιτητές, για να προλάβω μερικούς.
Δε νομίζω ότι στο ΟΠΑ, ας πούμε, έχουμε πρόβλημα από άκυρους που παρακολουθούν διαλέξεις. Από τους αιώνιους έχουμε πρόβλημα, τη νοοτροπία της "τρελής φοιτητικής ζωής" και από τις σάπιες υποδομές.

Για άτομα που έχουν δυσκολίες αλλά είναι κοντά στο να πάρουν πτυχίο, προβλέπονταν και προβλέπονται και τώρα διευκολύνσεις. Αν θες να πάρεις πτυχίο, θα πάρεις, ακόμα και σε Γιαννακουδάκη να πέσεις. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δυστυχώς η παιδεία δεν είναι όσο δωρεάν όσο "διαφημίζεται" , αλλά όπως έχουν τα πράγματα, αν πρέπει να δουλέψεις ή αν δεν έχεις δυνατότητα να εγγραφείς και να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου σε λογικό διάστημα, μην γίνεσαι βάρος στο πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι όσοι το έκαναν αυτό, στην πλειοψηφία τους, το πτυχίο το έχουν σε κάποιο συρτάρι και κάνουν άλλες δουλειές.

Εγώ συμφωνώ να υπάρχουν κάποια χαμηλά δίδακτρα όταν λήξουν τα προβλεπόμενα έτη σπουδών. Από το να σε διαγράψουν είναι πολύ καλύτερο και διευκολύνεις τη σχολή να σε κρατήσει ως φοιτητή.

Αν δε μπορείτε να πάρετε πτυχίο... μη μπαίνετε στην σχολή. Νομίζω πολύ απλό είναι. Όλοι έχουν την ίδια ευκαιρία να μπουν στα ΑΕΙ. Όμως όταν οι 8 στους 10 (χονδρικά) κάνουν μηχανογραφικό-τζόκερ, ε δε δέχομαι το επιχείρημα "όλοι έχουν δικαίωμα στη δωρεάν παιδεία".
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”