Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by kwnccc » Wed Nov 17, 2010 12:26 am

μια μέρα ακόμα.... :smt007
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by chriskin » Wed Nov 17, 2010 12:27 am

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
το θεμα ειναι ποτε βγαινει το blu-ray , οχι ποτε βγαινει σε κινηματογραφο :cool:
User avatar
terminator
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 162
Joined: Fri Nov 23, 2007 1:46 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by terminator » Wed Nov 17, 2010 12:38 am

καλησπερα σε ολους. Δεν ειμαι φαν του χαρυ ποττερ αλλα μολις γυρισα απο την αβαντ πρεμιερα που ειχα κερδισει προσκληση. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι η ταινια ειναι καλη. Δεν ξερω εαν εχουν καταφερει να ¨ζωντανεψουν ¨το βιβλιο παντως εαν σκεφτεις οτι στην 5 και 6 ταινια βαρεθηκα και εκλεισα το ντιβιντι , τωρα η ταινια με κρατησε. Καλη προβολη σε οσους την δουν
- Hiroshima 45
- Chernobyl 86
- Windows 95
User avatar
iDriL..*
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Fri Mar 06, 2009 1:09 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Gondolin-

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by iDriL..* » Wed Nov 17, 2010 12:46 am

Το έβδομο βιβλίο είναι από τα πιο επικά όσον αφορά δράση,πλοκή κτλ οπότε λογικό να κρατάει το ενδιαφέρον στους μη-φαν..πολύ καλό σημάδι παρ'όλα αυτά..Μακάρι να έκαναν καλή δουλειά στη μεταφορά από το βιβλίο,αφού είναι 2 parts έχω high expectations!!!!..
let's pray for the best people!!!!!!!! :smt049 :smt035 :-p
" now for wrath,now for ruin and a red nightfall.. " J.R.R.T.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by Loner » Fri Nov 19, 2010 11:51 am

Καλό φαίνεται... Παίζει και η 13 :smt007

Link
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
the_night_watchman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 641
Joined: Fri Dec 28, 2007 4:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: next to nothing

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by the_night_watchman » Fri Nov 19, 2010 2:37 pm

Τι εγινε παιδια?δεν εχουμε comments για το harry potter??!μονο εγω πηγα στην πρεμιερα? :-p


Link
"There are two kinds of people in this world:Those who survive no matter the cost, and those who are walking victims."
Image
:::it will be alr1ght:::
Siente la magia que vive en ti...
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by gasparosoft » Fri Nov 19, 2010 3:17 pm

the_night_watchman wrote:Τι εγινε παιδια?δεν εχουμε comments για το harry potter??!μονο εγω πηγα στην πρεμιερα?
Σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο(το οποίο ήταν σκέτη απογοήτευση) , αλλά προσωπικά το βρήκα μέτριο. Είχε κάποιες αστείες σκηνές όπου η κατάσταση σωζόταν , αλλά γενικά το έργο πλάτιαζε σε αρκετά σημεία (ειδικά από τότε που φεύγει ο Ρον. Εκεί κάπου ξεκίνησε και το χαβαλέ στην αίθουσα :-p ). Για μένα έπρεπε να έβγαινε σε ένα part όπως και τα προηγούμενα. Βαθμολογία 6/10.
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by StormRider » Sat Nov 20, 2010 1:49 pm

Πάρα πολύ καλό! Σαφώς καλύτερο από τα προηγούμενα, πήγε σε άλλο επίπεδο τη δράση (εννοώντας και την ταχύτητα εξέλιξης) και τη φωτογραφία. Είναι ταινία για τον αναγνώστη: έχει κατορθώσει να συμπεριλάβει πολλά πράγματα από το βιβλίο και να φαίνεται ακατάπαυστη η ροή της. Το σενάριο στα μάτια κάποιου που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο παίζει να φαίνεται τουλάχιστον αλλόκοτο ή να στερείται νοήματος.

Ίσως να με ικανοποίησε ιδιαίτερα γιατί το είδα non-stop σε V-max.

Casting με αγαπημένους ηθοποιούς: Hurt, Serbedzija, Ifans, Νighy, Rickman, Carter, Fiennes κτλ.

8/10.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Εντάξει, αν θέλουμε να μαστε αυστηροί μετά το κυνήγι από τους Deatheaters βρέθηκαν στο σπίτι των Tonks :razz:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjE0NzA1MTUyMl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDc2ODgwNA@@._V1._SX400_SY292_.jpg[/img] Εγώ τα έλεγα, με αυτόν που πήγε και έμπλεξε δε θα χουμε καλά ξεμπερδέματα: δες τα μίνι και το μαλλάκι
Image
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by sandra » Sat Nov 20, 2010 7:09 pm

Ρε ποτε το προλαβες!? Εγω απο βδομαδα... Btw ειδες το καινουργιο κουρεμα της αγαπημενης σου; :lol:
Image
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by Loner » Sat Nov 20, 2010 8:21 pm

wtf? ελπίζω να έχουν τελειώσει τα γυρίσματα και του επόμενου και μετά να κουρεύτηκε... :smt011

-----------
Στο Source Code ο Τζέικ Τζίλενχαλ ξυπνάει μέσα σε ένα τρένο. Δεν έχει ιδέα όμως πως βρέθηκε εκεί. Αυτό που μαθαίνει στη συνέχεια είναι ότι έχει 8 λεπτά για να μάθει, ποιος ευθύνεται για την έκρηξη που έρχεται και θα οδηγήσει στον θάνατο τους επιβάτες.

Link
πηγή
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by photisd » Mon Nov 29, 2010 1:58 pm

Loner wrote:
Στο Source Code ο Τζέικ Τζίλενχαλ ξυπνάει μέσα σε ένα τρένο. Δεν έχει ιδέα όμως πως βρέθηκε εκεί. Αυτό που μαθαίνει στη συνέχεια είναι ότι έχει 8 λεπτά για να μάθει, ποιος ευθύνεται για την έκρηξη που έρχεται και θα οδηγήσει στον θάνατο τους επιβάτες.

Link
πηγή
αυτή η ταινία λέγεται ότι είναι πολύ καλή...
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by fotini » Tue Nov 30, 2010 1:29 pm

Η ταινία του Harry Potter τελικά ήταν πολύ καλή! Έμειναν αρκετά πιστοί στο βιβλίο, σε σχέση με τις προηγούμενες και γενικότερα τώρα που δεν χρειαζόταν να χωρέσουν πάρα πολλά πράγματα μέσα σε μόλις 2 ώρες πιστεύω ότι η πλοκή της έγινε πιο βατή και με περισσότερη συνοχή.
Αγαπημένο μου σημείο ήταν το παραμυθάκι που διηγούνται για τους τρεις μάγους. Η τεχνική που διάλεξαν για να το παρουσιάσουν, που μου θύμισε θέατρο σκιών, ήταν πάρα πολύ όμορφη. :smt023
Άντε, να βγει και η τελευταία ταινία :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ανυπομονώ να δω την ληστεία στην τράπεζα των μάγων καθώς επίσης την τελευταία μάχη στο Hogwarts. Kαι φυσικά την Ερμιόνη να καταλήγει με τον Ρον, μας έχουν βγάλει την "ψυχή" με αυτό το θέμα
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by ultimate_aektzis » Tue Nov 30, 2010 2:19 pm

Δεν το ξερω το τελος...αλλα νομιζα οτι καταληγει στον StormRider :smt016
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by fotini » Tue Nov 30, 2010 5:55 pm

ultimate_aektzis wrote:Δεν το ξερω το τελος...αλλα νομιζα οτι καταληγει στον StormRider :smt016
:?: ??? :?:
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by chriskin » Tue Nov 30, 2010 7:11 pm

ultimate_aektzis wrote:Δεν το ξερω το τελος...αλλα νομιζα οτι καταληγει στον StormRider :smt016
τωρα που κουρευτηκε σαν 15χρονο αγορακι τον stormrider τον ρωτησες αμα την θελει; :lol:

------------
++ για τη σκηνη της ληστειας , απο τα λιγα που περιμενω να δω σε harry potter
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by The Punisher » Tue Nov 30, 2010 7:29 pm

μην τρολάρετε το thread στο όνομα του Stormrider ρε! :lol:

Πάντως, χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο και χωρίς να έχω δει όλες τις προηγούμενες ταινίες, δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Ήταν αρκετά αργή και κόλλαγε σε τοπία τόσο που ώρες ώρες σκεφτόμουν ότι το κάνουν επίτηδες για να βγάλουν 2 parts, πχ η φάση με τη σκηνή στο πέτρινο βουναλάκι με τις ρωγμες. Προσπάθησε να χρησιμοποιήσει αεροπλανικά πλάνα στα τοπία σε φάση LoTR, αλλά πιστεύω απέτυχε. Επιπλέον, πολλά σημεία στην ταινία ήταν λίγο άκυρα, πχ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
φεύγοντας από το σπίτι του μπαμπά της Luna, πως στο καλό έτυχε να πέσουν πάνω στους [b]ίδιους [/b]κυνηγούς που είχε συναντήσει η Ερμιόνη; Κάθονταν και περίμεναν;
Τέλος, με χάλασε πολύ η ελληνική μετάφραση των spells, που μετά από λίγο άρχισε να γίνεται πολύ αστεία (βουλώσιους :lol: )
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by chriskin » Tue Nov 30, 2010 7:34 pm

The Punisher wrote: με χάλασε πολύ η ελληνική μετάφραση των spells, που μετά από λίγο άρχισε να γίνεται πολύ αστεία (βουλώσιους :lol: )

αυτο με ειχε κανει και εμενα να παρω τα αγγλικα βιβλια κι ας ειχε γνωστος μου τα ελληνικα - τα μαγικα ειναι στην καλυτερη αστεια οταν τα μεταφρασεις
το χαζο ειναι πως στην αρχικη εκδοση τα περισσοτερα ειναι στα λατινικα (==οχι αγγλικα, αρα γιατι τα μετεφρασαν;;)
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by Master_ex » Tue Nov 30, 2010 7:46 pm

Η μόνη σκηνή που άξιζε κατά τη γνώμη μου ήταν στη τράπεζα, βέβαια την περισσότερη ώρα έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί εκεί... τυχαίο? :smt016
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by Loner » Tue Nov 30, 2010 8:11 pm

Master_ex wrote:Η μόνη σκηνή που άξιζε κατά τη γνώμη μου ήταν στη τράπεζα, βέβαια την περισσότερη ώρα έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί εκεί... τυχαίο? :smt016
Μήπως εννοείς στο υπουργείο μαγείας? :smt016
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by Master_ex » Tue Nov 30, 2010 8:15 pm

Loner wrote:Μήπως εννοείς στο υπουργείο μαγείας?
έστω :smt016
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by StormRider » Fri Dec 03, 2010 2:46 pm

Χαχαχα, τώρα είδα τα posts! @ultimate: είναι δίπλα μου τώρα και μου λέει ότι δεν της αρέσουν τα σχόλια που κάνετε για το μαλλί και την ταίνια της!

Back to topic, νομίζω ότι όσοι δεν είχαν διαβάσει το βιβλίο, έχουν την αίσθηση ότι έγινε προσπάθεια να "τραβηχτεί" η ταινία παραπάνω. Μπορώ όμως να πώ, ότι αν checkαρεις τα κεφάλαια της Rowling δεν παραλήφθηκε κάτι και αυτό στα μάτια του φαν (omg k 3lol - τρομάρα μου) είναι σημαντικό.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Όντως αυτό με τους snatcher που περίμεναν στο δάσος ήταν φάουλ. Νομίζω επίσης ότι ο Fenrir Greyback (o λυκάνθρωπος) και όχι αυτός ο θυληπρεπής punk/emo/w/e ήταν ο αρχηγός τους
Είδα χθες το Due date, το περίμενα καλύτερο (αλήθεια πόσο καιρό έχετε να γελάσετε με την ψυχή σας ταινία;) αλλά ήμουν κουρασμένος και αφέθηκα στο κάπως κάφρικο και αμερικάνικο humor του. Του έβαλα 7 (έχω ανακαλύψει πρόσφατα ότι στο imdb μπορείς να βαθμολογείς, επιτέλους: power to the zombies!)
Image
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Kινηματογραφικά δρώμενα για το 2010

Post by dexter » Sat Dec 04, 2010 12:33 am

StormRider wrote:Είδα χθες το Due date, το περίμενα καλύτερο (αλήθεια πόσο καιρό έχετε να γελάσετε με την ψυχή σας ταινία;) αλλά ήμουν κουρασμένος και αφέθηκα στο κάπως κάφρικο και αμερικάνικο humor του. Του έβαλα 7 (έχω ανακαλύψει πρόσφατα ότι στο imdb μπορείς να βαθμολογείς, επιτέλους: power to the zombies!)
due date ftw!!!
εγώ του βάζω 9 γιατί δεν ειναι η σαπια κλασικη κομεντι, ας είναι μόνο μέσα στην καφρίλα η ταινία..
ο γαλιφιανάκης δίνει ρεσιτάλ..

πολύ καλό και το dinner for shmucks που συμμετέχει ο γαλιφιανάκης :smt023

άντε να βγει και το hangover 2 του χρόνου να τριτώσει το καλό με τον γαλιφιανάκη :-D
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”