Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by myra_dante » Mon Feb 17, 2014 1:14 pm

Εχει κανεις προβλημα με την ηλεκτρονικη γραμματεια ή ειναι μονο δικο μου το θεμα?ενω με βαζει κανονικα στη γραμματεια και δειχνει στοιχεια φοιτητη,οταν επιλεγω βαθμολογιες μου βγαζει σφαλμα συστηματος με διαφορετικους κωδικους σφαλματος καθε φορα..Ειπα και γω Δευτερα ειναι ας δω αν βγηκε τιποτα,αλλα μαλλον με τρολλαρει το συστημα... -.-
EDIT: με σφαλμα -2763768298729783 η κατι τετοιο με πεταγε τελειως..με σφαλμα 70 απλα δεν εκανε τιποτα... Με τα πολλα αποφασισε να με βαλει..
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by frouk » Mon Feb 17, 2014 1:38 pm

myra_dante wrote:Εχει κανεις προβλημα με την ηλεκτρονικη γραμματεια ή ειναι μονο δικο μου το θεμα?ενω με βαζει κανονικα στη γραμματεια και δειχνει στοιχεια φοιτητη,οταν επιλεγω βαθμολογιες μου βγαζει σφαλμα συστηματος με διαφορετικους κωδικους σφαλματος καθε φορα..Ειπα και γω Δευτερα ειναι ας δω αν βγηκε τιποτα,αλλα μαλλον με τρολλαρει το συστημα... -.-
EDIT: με σφαλμα -2763768298729783 η κατι τετοιο με πεταγε τελειως..με σφαλμα 70 απλα δεν εκανε τιποτα... Με τα πολλα αποφασισε να με βαλει..
Εμενα μου πετάει error (-2147221497) στο log in.
Μου φαίνεται έβαλαν random νούμερα να πετάει στα errors για να το παίζουν ψαγμένοι.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by myra_dante » Mon Feb 17, 2014 1:39 pm

frouk wrote:
myra_dante wrote:Εχει κανεις προβλημα με την ηλεκτρονικη γραμματεια ή ειναι μονο δικο μου το θεμα?ενω με βαζει κανονικα στη γραμματεια και δειχνει στοιχεια φοιτητη,οταν επιλεγω βαθμολογιες μου βγαζει σφαλμα συστηματος με διαφορετικους κωδικους σφαλματος καθε φορα..Ειπα και γω Δευτερα ειναι ας δω αν βγηκε τιποτα,αλλα μαλλον με τρολλαρει το συστημα... -.-
EDIT: με σφαλμα -2763768298729783 η κατι τετοιο με πεταγε τελειως..με σφαλμα 70 απλα δεν εκανε τιποτα... Με τα πολλα αποφασισε να με βαλει..
Εμενα μου πετάει error (-2147221497) στο log in.
Μου φαίνεται έβαλαν random νούμερα να πετάει στα errors για να το παίζουν ψαγμένοι.
βασικα βαριομουν να κανω printscreen :P
EDIT:τωρα δεν μπαινει καν στη γραμματεια..dafuq :smt013
edit#2:στο ακαδημαικο ημερολογιο η 9/6 ειναι αργια και ταυτοχρονα πρεμιερα εξεταστικης..Ειναι λιγο αντιφατικο??? -.-
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Eldebryn » Mon Feb 17, 2014 5:19 pm

Μόλις δοκίμασα να μπώ στις βαθμολογίες και μου παίζει κανονικά, ξαναδοκιμάστε τώρα θα έλεγα.
Image<-- My profile playlists
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by myra_dante » Mon Feb 17, 2014 5:34 pm

Eldebryn wrote:Μόλις δοκίμασα να μπώ στις βαθμολογίες και μου παίζει κανονικά, ξαναδοκιμάστε τώρα θα έλεγα.
Δεν μπορουσα να μπω μεχρι τις 4 περιπου.. -.-
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Wed Mar 12, 2014 4:28 pm

Το υπουργείο παιδείας σε συνεργασία με το υπουργείο δημόσιας τάξης και με τη συνδρομή του στεκιού αναρχικών συνιστούν μία δόση δακρυγόνων και κλωτσοπατινάδας μετά λιθοβολισμών την ημέρα.

Ευχαριστούμε για την ανθρωπιστική αυτή συνεργασία. :) Κάνει τις διαλέξεις μας ομορφότερες και συμβάλει στη προσπάθεια για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο.

Συγκινούμαι.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Jami » Wed Mar 12, 2014 10:34 pm

komC_K
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Wed Feb 12, 2014 12:24 pm

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by komC_K » Thu Mar 13, 2014 2:37 am

εσυ MpoMp τι θεση παιρνεις σε αυτα που συμβαινουν τις τελευταιες μερες?
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by moody » Thu Mar 13, 2014 9:16 am

Η θέση που παίρνει ο Μπόμπ είναι η εξής : Να μην απαντάει σε άτομα που έφτιαξαν ακκάουντ για να ρωτήσουν κάτι τέτοιο
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Thu Mar 13, 2014 10:12 am

komC_K wrote:εσυ MpoMp τι θεση παιρνεις σε αυτα που συμβαινουν τις τελευταιες μερες?
Φαντάζομαι φιλο-αναρχικός? Πιθανότατα από το στέκι? Σε ενημέρωσαν ότι κάποιος βλάκας έγραψε κάτι καυστικό για τη παράταξή σας και έσπευσες να αντιπροσωπεύσεις το κύμα?
:smt023
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
komC_K
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Wed Feb 12, 2014 12:24 pm

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by komC_K » Thu Mar 13, 2014 1:53 pm

μοοδυ φ**** το ακαουντ το εφτιαξα γιατι ειμαι πληροφορικη και ειδα οτι υπαρχουν καποια ενδιαφεροντα πραγματα.
οσο για την ερωτηση, την εκανα, γιατι πλακιτσα (που ηταν καλη) μπορει να κανει ο καθενας. το θεμα ειναι τι θεση παιρνεις, αν και ειναι προφανης πλεον.
μπομπ θα μπορουσες απλα να μην απαντησεις ή να απαντησεις οτι δεν θες.
παιξ' το και καλα υπερανω που βλεπεις τα πραγματα "απ'εξω" (εκτος αν εισαι κανενα κομματοσκυλο)....
Last edited by Jami on Thu Mar 13, 2014 2:51 pm, edited 1 time in total.
Reason: Προσβλητικό περιεχόμενο
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by nachos » Thu Mar 13, 2014 2:16 pm

Υπάρχει μια πιθανότητα να βρισκόμαστε ενώπιοι της γένεσης ενός νέου fo@/wolfen. Νιώθω βαθύτατα συγκινημένος.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Thu Mar 13, 2014 2:23 pm

Πάντως γενικά το πρόβλημα έχει δύο διαστάσεις.

Είτε αποδεχόμαστε ότι το πρόβλημα είναι οι μικροπωλητές και όσοι τους υποστηριζουν χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες του ασύλου. Έχει κι αυτό μια δόση ουσίας γενικά. Δεν είμαι υπέρ των επιθέσεων τους μικροπωλητές αλλά από την άλλη δε γίνεται και η ΑΣΟΕΕ να κάνει το καταφύγιο κάθε κατατρεγμένου εις βάρος της δικής της λειτουργίας. Κι αυτό ισχύει και για τους μικροπωλητές και για όσους θεωρούν ότι έχει δικαίωμα κάθε αυτόκλητη ομάδα να τσιμπάει μια αίθουσα της σχολής για να προωθεί τα δικά της υπό την προστασία του ασύλου.

Είτε αποδεχόμαστε ότι στόχος των επιθέσεων δεν είναι οι μικροπωλητές (αλλιώς τόσα χρόνια θα τους είχανε πιάσει ένα πρωί, δυο δρόμους κάτω απ'την ασοεέ και πριν προλάβουν να μπουν μέσα και θα είχε τελειώσει το παραμύθι, αν τέλος πάντων αυτό είναι το πρόβλημα) αλλά το ίδιο το πανεπιστήμιο. Οπότε σ'αυτή την περίπτωση να μας πει ο κύριος Γάτσιος αλλά και οι επικεφαλής της ΠΑΣΠ που τυχαίνει να έχουν την όποια πλειοψηφία στη σχολή με ποιο τρόπο ακριβώς προτίθενται να λύσουν το θέμα με την Αστυνομία. Ωραίες οι δακρύβρεχτες ανακοινώσεις των πασόκων του υπογείου αλλά όταν έβγαινε ο Γάτσιος πρύτανης, με την εντελώς ανεπαρκή στάση του στο θέμα, γουστάρανε και κάνανε τις πάπιες.

Για τους αναρχικούς δεν θα πω κάτι, απλά κι εκεί κάποια στιγμή θα πρέπει να ζητηθούν προσωπικές ευθύνες, σε περίπτωση που χτυπήσει κάποιος γιατί συνήθως τα δακρυγόνα στο προαύλιο δεν σκάνε μόνα τους μέσα, έχει προκληθεί κάτι προηγουμένως. Και γενικώς τα ΜΑΤ δεν φεύγουν επειδή τους πετάνε πέτρες και καρέκλες. Είναι στο δρόμο και φεύγουν μόνο όποτε γουστάρουν. Get over it. Κάθε φορά το ίδιο παραμυθάκι και κάθε φορά τι αλλάζει; Πάλι εκεί απ'εξω είναι τα ΜΑΤ. Συνηθίζεται λύσεις που δε δουλεύουν, να αλλάζουν...
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by moody » Thu Mar 13, 2014 2:56 pm

Άce μαc κουκλ1τca m <3
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by ja_the_invincible » Thu Mar 13, 2014 3:18 pm

Ας πάρουμε κάποια γεγονότα υπόψιν.

1) Υπάρχει άλλη ομάδα η οποία να διώκεται σε τέτοιο βαθμό και με τέτοιο κόστος από την αστυνομία όσο οι μικροπωλητές στην ασοεε?Γιατί κινητοποιούνται 2 διμοιρίες και γίνεται όλη αυτή η ιστορία για 10 μικροπωλητές την στιγμή που π.χ πρέζα παίζει ανενόχλητη 2 στενά πιο κάτω?Άρα μάλλον έχουμε κάποιο άλλο κίνητρο (πολιτικό?).

2) Σχετικά με το στέκι. Ανεξάρτητα από το πώς αντιλαμβάνεται το τρόπο δράσης τους ο καθένας δεν μπορεί κάποιος να παραγνωρίσει το γεγονός ότι τίθενται σε κίνδυνο προκειμένου να προστατέψουν μια διωκόμενη ομάδα.Τα περί συμφερόντων και παράταξης είναι πολύ φθηνά μάλλον κάποιοι αδυνατούν να καταλάβουν την έννοια της (ταξικής) αλληλεγγύης.Τους εύχομαι να μην νιώσουν ποτέ ανεπιθύμητοι/απροστάτευτοι αν εργαστούν σε ξένη χώρα.

3) Είναι δείγμα της εποχής και του πόσα σκ***τά κρύβουμε μέσα μας το γεγονός ότι 9/10 φοιτητές δίνουν στην αισθητική τους μεγαλύτερη προτεραιότητα από την επιβίωση των συνανθρώπων τους.Κατά βάθος υποδηλώνει και τον υποβόσκοντα ρατσισμό/κοινωνικές διακρίσεις μας που καλύπτουμε με το πέπλο του politically correct.Κρίμα γιατί θα περίμενε κανείς ότι σε εποχή κρίσης θα έπρεπε να γίνουμε λίγο περισσότερο άνθρωποι.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Thu Mar 13, 2014 3:24 pm

ja_the_invincible wrote: 2) Σχετικά με το στέκι. Ανεξάρτητα από το πώς αντιλαμβάνεται το τρόπο δράσης τους ο καθένας δεν μπορεί κάποιος να παραγνωρίσει το γεγονός ότι τίθενται σε κίνδυνο προκειμένου να προστατέψουν μια διωκόμενη ομάδα.Τα περί συμφερόντων και παράταξης είναι πολύ φθηνά μάλλον κάποιοι αδυνατούν να καταλάβουν την έννοια της (ταξικής) αλληλεγγύης.Τους εύχομαι να μην νιώσουν ποτέ ανεπιθύμητοι/απροστάτευτοι αν εργαστούν σε ξένη χώρα.
Το πέσιμο που κάνανε μερικοί τις προάλλες με ρόπαλα και κράνη σε μια ομάδα μπάτσων που απλά άραζε κοντά στη σχολή και παραλίγο να τους σκοτώσουν στο ξύλο αν οι τελευταίοι δε τραβούσαν πιστόλια, ήταν κι αυτό για την ταξική αλληλεγγύη?
Μη τα βάζουμε όλα στον ίδιο σάκο. Υπάρχει το πολιτικό κίνητρο για τα γεγονότα όπως αναφέρεις στο (1). Το στέκι δεν είναι εκτός πολιτικής.
ja_the_invincible wrote: 3) Είναι δείγμα της εποχής και του πόσα σκ***τά κρύβουμε μέσα μας το γεγονός ότι 9/10 φοιτητές δίνουν στην αισθητική τους μεγαλύτερη προτεραιότητα από την επιβίωση των συνανθρώπων τους.Κατά βάθος υποδηλώνει και τον υποβόσκοντα ρατσισμό/κοινωνικές διακρίσεις μας που καλύπτουμε με το πέπλο του politically correct.Κρίμα γιατί θα περίμενε κανείς ότι σε εποχή κρίσης θα έπρεπε να γίνουμε λίγο περισσότερο άνθρωποι.
Δεν είναι θέμα αισθητικής ρε φίλε το να μη μπορώ να κάνω μάθημα από τα χημικά, την φασαρία και τις εκτοξεύσεις αντικειμένων για κάτι εντελώς άσχετο από το ελληνικό πανεπιστήμιο.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Thu Mar 13, 2014 3:51 pm

ja_the_invincible wrote:Ας πάρουμε κάποια γεγονότα υπόψιν.

1) Υπάρχει άλλη ομάδα η οποία να διώκεται σε τέτοιο βαθμό και με τέτοιο κόστος από την αστυνομία όσο οι μικροπωλητές στην ασοεε?Γιατί κινητοποιούνται 2 διμοιρίες και γίνεται όλη αυτή η ιστορία για 10 μικροπωλητές την στιγμή που π.χ πρέζα παίζει ανενόχλητη 2 στενά πιο κάτω?Άρα μάλλον έχουμε κάποιο άλλο κίνητρο (πολιτικό?).

2) Σχετικά με το στέκι. Ανεξάρτητα από το πώς αντιλαμβάνεται το τρόπο δράσης τους ο καθένας δεν μπορεί κάποιος να παραγνωρίσει το γεγονός ότι τίθενται σε κίνδυνο προκειμένου να προστατέψουν μια διωκόμενη ομάδα.Τα περί συμφερόντων και παράταξης είναι πολύ φθηνά μάλλον κάποιοι αδυνατούν να καταλάβουν την έννοια της (ταξικής) αλληλεγγύης.Τους εύχομαι να μην νιώσουν ποτέ ανεπιθύμητοι/απροστάτευτοι αν εργαστούν σε ξένη χώρα.

3) Είναι δείγμα της εποχής και του πόσα σκ***τά κρύβουμε μέσα μας το γεγονός ότι 9/10 φοιτητές δίνουν στην αισθητική τους μεγαλύτερη προτεραιότητα από την επιβίωση των συνανθρώπων τους.Κατά βάθος υποδηλώνει και τον υποβόσκοντα ρατσισμό/κοινωνικές διακρίσεις μας που καλύπτουμε με το πέπλο του politically correct.Κρίμα γιατί θα περίμενε κανείς ότι σε εποχή κρίσης θα έπρεπε να γίνουμε λίγο περισσότερο άνθρωποι.
Σχετικά με το 2), εγώ μιλάω επί του πρακτέου. Δε μπαίνω στα περί κινήτρων γιατί δεν είμαι αναρχικός για να τα ξέρω. Όποιος νομίζει ότι τα ξέρει, fine by me, εγώ δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο. Εγώ έθεσα το θέμα του κατά πόσο δικαιούται μια οποιαδήποτε ομάδα να επιλέγει και να ασκεί τρόπο δράσης που πρώτον, δεν έχει κανένα αποτέλεσμα και δεύτερον, θέτει σε άμεσο κίνδυνο μερικές χιλιάδες ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να γίνεται αυτός ο χαμός κάθε φορά ενώ κατά 150% τα ΜΑΤ θα είναι την άλλη εβδομάδα πάλι εκεί. Όποιος θέλει να δημιουργήσει "άβατο" για τα ΜΑΤ γύρω απ΄την ΑΣΟΕΕ, ας βγει στην Πατησίων να κάνει ό,τι θέλει. Μέσα στο προαύλιο δεν πετυχαίνει τίποτα άλλο εκτός απ΄το να ενοχλεί εμάς τους ίδιους, σε τελική ανάλυση. Σέβομαι το ότι κάποιος μπαίνει σε κίνδυνο για να υπερασπίσει άλλους, δεν σέβομαι το ότι βάζει κι εμένα όμως.

Επειδή δεν πιστεύω ότι έχει αποτέλεσμα το να ταμπουρωθείς σαν ηλίθιος σε ένα κτήριο περικυκλωμένο από οπλισμένους με κράνη και ασπίδες, γενικώς, δεν σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με τους μικροπωλητές πάντως...Άσχετα που πιστεύω ότι αν απλά σε κάθε ντου μπαίνανε οι μικροπωλητές μέσα και κάποιος κλείδωνε μέχρι να φύγουν τα ΜΑΤ, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα. Απλά ορισμένοι είναι εκεί και τσιτώνουν την κατάσταση έτσι για να κάνουν την πρωινή γυμναστική τους μου φαίνεται...Από μόνοι τους οι Πακιστανοί και οι μαύροι δεν πιστεύω ότι είναι ταλιμπάν της Αλ Κάιντα ή κάτι τέτοιο....Κι επίσης δεν πετάνε ψεύτικες τσάντες και cd. Πετάνε πέτρες, καδρόνια και μπουκάλια. Αυτά, λοιπόν, κάποιος τους τα δίνει.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by ja_the_invincible » Thu Mar 13, 2014 7:24 pm

MpoMp wrote: Το πέσιμο που κάνανε μερικοί τις προάλλες με ρόπαλα και κράνη σε μια ομάδα μπάτσων που απλά άραζε κοντά στη σχολή και παραλίγο να τους σκοτώσουν στο ξύλο αν οι τελευταίοι δε τραβούσαν πιστόλια, ήταν κι αυτό για την ταξική αλληλεγγύη?
Μη τα βάζουμε όλα στον ίδιο σάκο. Υπάρχει το πολιτικό κίνητρο για τα γεγονότα όπως αναφέρεις στο (1). Το στέκι δεν είναι εκτός πολιτικής.
Δεν είμαι εκπρόσωπος του στεκιού και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό που με ρωτάς.Μιλάω για την δράση τους στην συγκεκριμένη περίπτωση όταν οι μπάτσοι επιχειρούν να συλλάβουν τους μικροπωλητές.

Επειδή σε βλέπω όμως να βγάζεις χολή αποκλειστικά και μόνο για το στέκι απάντησέ μου το εξής: Είσαι υπέρ του να συλληφθούν οι μικροπωλητές? Και αν όχι γιατί επιρρίπτεις ευθύνες στο στέκι και όχι στις παραταξάρες που σφυρίζουν αδιάφορα για το θέμα εννοώντας κυρίως ΠΑΣΠ, ΔΑΠ και ΠΚΣ.
MpoMp wrote:
ja_the_invincible wrote: 3) Είναι δείγμα της εποχής και του πόσα σκ***τά κρύβουμε μέσα μας το γεγονός ότι 9/10 φοιτητές δίνουν στην αισθητική τους μεγαλύτερη προτεραιότητα από την επιβίωση των συνανθρώπων τους.Κατά βάθος υποδηλώνει και τον υποβόσκοντα ρατσισμό/κοινωνικές διακρίσεις μας που καλύπτουμε με το πέπλο του politically correct.Κρίμα γιατί θα περίμενε κανείς ότι σε εποχή κρίσης θα έπρεπε να γίνουμε λίγο περισσότερο άνθρωποι.
Δεν είναι θέμα αισθητικής ρε φίλε το να μη μπορώ να κάνω μάθημα από τα χημικά, την φασαρία και τις εκτοξεύσεις αντικειμένων για κάτι εντελώς άσχετο από το ελληνικό πανεπιστήμιο.
Δεν εννοώ αυτό.Εννοώ ότι για λόγους αισθητικής κάποιοι δεν θέλουν μικροπωλητές γύρω από την ασοεε.Να φύγουν να πάνε αλλού.

Αν το συντριπτικό ποσοστό των φοιτητών έπαιρνε το μέρος των μεταναστών αντί των μπάτσων μπορεί να αναζητούσαμε και πιο πολιτισμένες λύσεις από τον πετροπόλεμο. Η πρυτανεία παίζει αυτό το παιχνίδι γιατί οι wanna be μανατζαρέοι της ασοεε χαλιούνται να έχουν πακιστανούς στον ίδιο χώρο. Και μην ακούσω ότι η πλειονότητα των ατόμων δεν σκέφτεται έτσι , ειδικά στο δικό μας πανεπιστήμιο.
michalis wrote:
Σχετικά με το 2), εγώ μιλάω επί του πρακτέου. Δε μπαίνω στα περί κινήτρων γιατί δεν είμαι αναρχικός για να τα ξέρω. Όποιος νομίζει ότι τα ξέρει, fine by me, εγώ δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο. Εγώ έθεσα το θέμα του κατά πόσο δικαιούται μια οποιαδήποτε ομάδα να επιλέγει και να ασκεί τρόπο δράσης που πρώτον, δεν έχει κανένα αποτέλεσμα και δεύτερον, θέτει σε άμεσο κίνδυνο μερικές χιλιάδες ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να γίνεται αυτός ο χαμός κάθε φορά ενώ κατά 150% τα ΜΑΤ θα είναι την άλλη εβδομάδα πάλι εκεί. Όποιος θέλει να δημιουργήσει "άβατο" για τα ΜΑΤ γύρω απ΄την ΑΣΟΕΕ, ας βγει στην Πατησίων να κάνει ό,τι θέλει. Μέσα στο προαύλιο δεν πετυχαίνει τίποτα άλλο εκτός απ΄το να ενοχλεί εμάς τους ίδιους, σε τελική ανάλυση. Σέβομαι το ότι κάποιος μπαίνει σε κίνδυνο για να υπερασπίσει άλλους, δεν σέβομαι το ότι βάζει κι εμένα όμως.

Επειδή δεν πιστεύω ότι έχει αποτέλεσμα το να ταμπουρωθείς σαν ηλίθιος σε ένα κτήριο περικυκλωμένο από οπλισμένους με κράνη και ασπίδες, γενικώς, δεν σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με τους μικροπωλητές πάντως...Άσχετα που πιστεύω ότι αν απλά σε κάθε ντου μπαίνανε οι μικροπωλητές μέσα και κάποιος κλείδωνε μέχρι να φύγουν τα ΜΑΤ, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα. Απλά ορισμένοι είναι εκεί και τσιτώνουν την κατάσταση έτσι για να κάνουν την πρωινή γυμναστική τους μου φαίνεται...Από μόνοι τους οι Πακιστανοί και οι μαύροι δεν πιστεύω ότι είναι ταλιμπάν της Αλ Κάιντα ή κάτι τέτοιο....Κι επίσης δεν πετάνε ψεύτικες τσάντες και cd. Πετάνε πέτρες, καδρόνια και μπουκάλια. Αυτά, λοιπόν, κάποιος τους τα δίνει.
Πιστεύω θα θυμάσαι και αν όχι να σου θυμίσω πως στην αρχή οι μετανάστες το μόνο που κάναν ήταν να τρεχουν μέσα στο κτίριο. Αναγκάστηκαν να οπλιστούν μετά από τα καθημερινά πεσίματα από αστυνομία και φασίστες.

Συμφωνώ ότι η δράση του στεκιού ίσως δεν είναι αποτελεσματική σε αυτή την περίπτωση (αν και στα πογκρομ των φασιστών ήταν μια χαρά αποτελεσματική) και φέρνει σε κίνδυνο και διάφορους φοιτητές. Από την άλλη όμως είναι η μόνη δράση που μπορούν να ασκήσουν αφού οι αριθμοί μόνο αυτό επιτρέπουν. Γιατί αν δεν βγουν όπως βγαίνουν, οι μπάτσοι απλά θα κάνουν παρέλαση στην σχολή, θα δέσουν τους μετανάστες και problem solved. Αυτό θέλουμε? Ας μαζευτούν αρκετοί αλληλέγγυοι ώστε να ασκηθούν και άλλου είδους πιέσεις και μετά βλέπουμε. Αλλιώς κάποια αντίδραση πρέπει να υπάρχει.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Thu Mar 13, 2014 8:09 pm

ja_the_invincible wrote: Δεν είμαι εκπρόσωπος του στεκιού και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό που με ρωτάς.Μιλάω για την δράση τους στην συγκεκριμένη περίπτωση όταν οι μπάτσοι επιχειρούν να συλλάβουν τους μικροπωλητές.

Επειδή σε βλέπω όμως να βγάζεις χολή αποκλειστικά και μόνο για το στέκι απάντησέ μου το εξής: Είσαι υπέρ του να συλληφθούν οι μικροπωλητές? Και αν όχι γιατί επιρρίπτεις ευθύνες στο στέκι και όχι στις παραταξάρες που σφυρίζουν αδιάφορα για το θέμα εννοώντας κυρίως ΠΑΣΠ, ΔΑΠ και ΠΚΣ.
Μιλάς σα να είσαι όμως. :roll: Εγώ επιχειρηματολογώ κοιτώντας τη γενική δράση του στεκιού στο ΟΠΑ, όχι μόνο όταν σκάνε τα ΜΑΤ. Επίσης, ποιος σου είπε ότι οι μπάτσοι, βασικά τα ΜΑΤ, έρχονται για να συλλάβουν μικροπωλητές?

Δε βγάζω χολή αποκλειστικά για το στέκι, απλά σου απάντησα για αυτό αφού κι εσύ μόνο το στέκι υπερασπίζεσαι τελευταία. Δε νομίζω ότι έχω δώσει την εικόνα εδώ μέσα ότι ΔΕΝ κράζω τις παρατάξεις που αναφέρεις. Δεν επιρρίπτω καμία ευθύνη. Οι παραταξάρες που σφυρίζουν αδιάφορα θεωρώ ότι είναι πλέον αυτονόητο ότι έχουν τα δικά τους συμφέροντα και είναι πολύ πιο βρωμερές από το στέκι.

Εγώ δεν κάνω διακρίσεις του τύπου "μικροπωλητής ή μη μικροπωλητής", "μαύρος ή άσπρος", "μετανάστης ή ντόπιος". Είμαι υπέρ της σύλληψης όποιου παρανομεί. Τώρα αν το στέκι κάνει τέτοιες διακρίσεις, πρόβλημά τους. Εγώ μιλάω χωρίς να έχω κάποια ταξική ή ρατσιστική βάση στο μυαλό μου. Για μένα προς το παρόν η μεγαλύτερη ευθύνη πέφτει σε όσους επιτίθενται στα ΜΑΤ, σε όσους δίνουν εντολές στα ΜΑΤ, στο υπουργείο δημόσιας τάξης και στο υπουργείο παιδείας.

Στο άλλο quote είμαστε σύμφωνοι.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by ja_the_invincible » Thu Mar 13, 2014 9:14 pm

MpoMp wrote: Μιλάς σα να είσαι όμως. :roll: Εγώ επιχειρηματολογώ κοιτώντας τη γενική δράση του στεκιού στο ΟΠΑ, όχι μόνο όταν σκάνε τα ΜΑΤ. Επίσης, ποιος σου είπε ότι οι μπάτσοι, βασικά τα ΜΑΤ, έρχονται για να συλλάβουν μικροπωλητές?

Δε βγάζω χολή αποκλειστικά για το στέκι, απλά σου απάντησα για αυτό αφού κι εσύ μόνο το στέκι υπερασπίζεσαι τελευταία. Δε νομίζω ότι έχω δώσει την εικόνα εδώ μέσα ότι ΔΕΝ κράζω τις παρατάξεις που αναφέρεις. Δεν επιρρίπτω καμία ευθύνη. Οι παραταξάρες που σφυρίζουν αδιάφορα θεωρώ ότι είναι πλέον αυτονόητο ότι έχουν τα δικά τους συμφέροντα και είναι πολύ πιο βρωμερές από το στέκι.
Υπερασπίζομαι το στέκι γιατί θεωρώ την δράση τους στο συγκεκριμένο κυρίως θέμα δικαιολογημένη. Ίσως γιατί γνωρίζω κάποια πρώην/νυν μέλη και δεν έχω σχηματίσει στον νου μου την εικόνα του πολεμοχαρούς φρικιού όπως οι περισσότεροι. Επίσης γιατί όσο και να διαφωνεί κάποιος με την "βια" ( αν και συνήθως όσοι διαφωνούν με αυτή την βια τα βρίσκουν μια χαρά με την κρατική βία της ζαρντινιέρας και των γρηγορόπουλων) δεν μπορεί να μην δει ότι χωρίς αυτή την "βία" μετά την δολοφονία Καντάρη θα είχαμε μαχαιρωμένους μετανάστες πέριξ της ασοεε όπως σε άλλα μέρη της Αθήνας.
Εγώ δεν κάνω διακρίσεις του τύπου "μικροπωλητής ή μη μικροπωλητής", "μαύρος ή άσπρος", "μετανάστης ή ντόπιος". Είμαι υπέρ της σύλληψης όποιου παρανομεί. Τώρα αν το στέκι κάνει τέτοιες διακρίσεις, πρόβλημά τους. Εγώ μιλάω χωρίς να έχω κάποια ταξική ή ρατσιστική βάση στο μυαλό μου. Για μένα προς το παρόν η μεγαλύτερη ευθύνη πέφτει σε όσους επιτίθενται στα ΜΑΤ, σε όσους δίνουν εντολές στα ΜΑΤ, στο υπουργείο δημόσιας τάξης και στο υπουργείο παιδείας.

Στο άλλο quote είμαστε σύμφωνοι.
Chaotic neutral δηλαδή. Εδώ είναι που διαφωνούμε, δεν είναι όλα τα πράγματα το ίδιο. Γιατί το ξέρεις ότι το υπάρχον νομικό σύστημα είναι φτιαγμένο για να βγάζει λάδι κάθε είδους μεγαλοκαρχαρία και να στέλνει στην φυλακή τα ψάρια. Να εκπέμπει το mega του Λάτση χωρίς άδεια? No problem. Να πουλάει ο μικροπωλητής χωρίς άδεια? Φυλακή , ξύλο ή απέλαση. Αυτός που ζει με 1000 κινδύνους στο τσίμα-τσίμα για να βγάλει 2 λεφτά και να γυρίσει στην πατρίδα του δεν αξίζει της αλληλεγγύη μας γιατί είναι παράνομος, γιατί δεν καλύπτεται νομικά. Ο χ,ψ που βγάζει εκατομμύρια σε offshore στερώντας από το κράτος πόρους είναι τυπικός, νομικά καλυμμένος.Μάγκας μην σου πω. Αν μπορέσουμε να δούμε ότι η κουρτίνα του νόμου μπάζει μόνο για τους κροίσους, αν καταλάβουμε ότι οι νόμοι φτιάχνονται από τις κοινωνίες για να εξυπηρετούν τον Άνθρωπο τότε θα καταλάβουμε και γιατί πρέπει να στεκόμαστε αλληλέγγυοι σε περιπτώσεις σαν των μικροπωλητών. Ακόμα και αν πουλάνε "παράνομα". Και θα δούμε επίσης γιατί τα σκυλιά που βάζουν τον εαυτό τους και τα αφεντικά τους πάνω από την κοινωνία και τους συνανθρώπους τους αξίζουν κάθε πέτρα που δέχονται.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by stoupeace » Thu Mar 13, 2014 10:06 pm

MpoMp wrote: Επίσης, ποιος σου είπε ότι οι μπάτσοι, βασικά τα ΜΑΤ, έρχονται για να συλλάβουν μικροπωλητές.
Αυτή είναι η επίσημη θέση της αστυνομίας για το λόγο των επιχειρήσεων σκούπας στην πατησίων.
Η γενική δικαιολογία είναι "για την πάταξη της εγκληματικότητας.
Το γράφουνε και στο site τους συχνά-πυκνά.
π.χ. για χθες (δελτίο για την εγκληματικότητα)
δελτίο και για το παραεμπόριο
Last edited by stoupeace on Thu Mar 13, 2014 10:08 pm, edited 1 time in total.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by moody » Thu Mar 13, 2014 10:08 pm

Δεν είναι πάντα για την πάταξη της εγκληματικότητας . Πχ την προηγούμενη βδομάδα η δικαιολογία που παν στους διοικητικούς ήταν "βρισκόμαστε εδώ για προληπτικούς λόγους" .
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”