Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
User avatar
Billy_Papageorge
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 202
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:39 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου

Post by Billy_Papageorge » Tue Oct 06, 2015 8:31 pm

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος ποιες προθποθέσεις πρέπει να πληρεί κάποιος για να κάνει αίτηση για πτυχίο? Συγκεκριμένα τα μαθήματα που πρέπει να συμπληρώσει πρέπει να είναι 36 με Αγγλικά 4 ή 37 μαζί με τα Αγγλικά? Επίσης , με τα ECTS τι παίζει? Τέλος, η πτυχιακή εργασία μετράται ως επικλογής κύκλου, (τοποθετώντας την εκεί που θέλει κάποιος) 'η ελεύθερης επιλογής?
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Re: Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου

Post by gk4ever » Wed Oct 07, 2015 12:05 am

Για τα αγγλικα υποθέτω οτι είναι 37 (μαθηματα για πτυχίο + αγγλικα). Πάντως για τις πτυχειακές απο τον οδηγό σπουδών λέει ότι μετράνε σαν μαθήματα επιλογής κύκλου τον οποίο (κύκλο) τον αποφασίζει το ΔΕΠ με βάση το θέμα της πτυχιακής σου ή απλά κοίτα τον οδηγό σπουδών του τμήματος για το 14-15 σελίδα 28 που τα λέει ποιο αναλητικά.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου

Post by Jami » Wed Oct 07, 2015 1:14 pm

Εγω που μπηκα το 2010 και πηρα πτυχιο στην εξεταστικη Ιουνιου 2015, οταν πηγα γραμματεια να ρωτησω τι χρειαζεται για να παρω πτυχιο μου ειπαν οτι ολοι απο την χρονια μου και μετεπειτα ειναι με το συστημα των μοναδων ΕCTS (για τους πιο παλιους δεν ρωτησα τι ισχυει). Σε καθε περιπτωση το πιο safe ειναι να κοιτας τον τελευταιο οδηγο σπουδων.

Πρεπει να αθροιζεις 240 μοναδες για να κανεις αιτηση πτυχιου. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων αυτο αντιστοιχει και σε 36 μαθηματα, το εχουν φτιαξει ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα αν εχει υπολογισει καποιος το πτυχιο του απλως παιρνοντας 36 μαθηματα. Αρα 36 μαθηματα + Αγγλικα, δηλαδη συνολο 37 για να παρεις πτυχιο.

Υπαρχουν ομως καποιοι συνδυασμοι μαθηματων που δεν αθροιζουν 240, οπως με ενημερωσαν στη γραμματεια. Στους οδηγους σπουδων επικρατει μια συγχυση, γιατι εγινε αλλαγη στις μοναδες, οποτε θα σου προτεινα να πας στη γραμματεια να σε ενημερωσουν αυτοι επακριβως.
User avatar
Billy_Papageorge
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 202
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:39 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου

Post by Billy_Papageorge » Wed Oct 07, 2015 2:28 pm

Jami wrote:Εγω που μπηκα το 2010 και πηρα πτυχιο στην εξεταστικη Ιουνιου 2015, οταν πηγα γραμματεια να ρωτησω τι χρειαζεται για να παρω πτυχιο μου ειπαν οτι ολοι απο την χρονια μου και μετεπειτα ειναι με το συστημα των μοναδων ΕCTS (για τους πιο παλιους δεν ρωτησα τι ισχυει). Σε καθε περιπτωση το πιο safe ειναι να κοιτας τον τελευταιο οδηγο σπουδων.

Πρεπει να αθροιζεις 240 μοναδες για να κανεις αιτηση πτυχιου. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων αυτο αντιστοιχει και σε 36 μαθηματα, το εχουν φτιαξει ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα αν εχει υπολογισει καποιος το πτυχιο του απλως παιρνοντας 36 μαθηματα. Αρα 36 μαθηματα + Αγγλικα, δηλαδη συνολο 37 για να παρεις πτυχιο.

Υπαρχουν ομως καποιοι συνδυασμοι μαθηματων που δεν αθροιζουν 240, οπως με ενημερωσαν στη γραμματεια. Στους οδηγους σπουδων επικρατει μια συγχυση, γιατι εγινε αλλαγη στις μοναδες, οποτε θα σου προτεινα να πας στη γραμματεια να σε ενημερωσουν αυτοι επακριβως.

Ok! Σ'ευχαριστώ πολύ! :smt023
gk4ever wrote:Για τα αγγλικα υποθέτω οτι είναι 37 (μαθηματα για πτυχίο + αγγλικα). Πάντως για τις πτυχειακές απο τον οδηγό σπουδών λέει ότι μετράνε σαν μαθήματα επιλογής κύκλου τον οποίο (κύκλο) τον αποφασίζει το ΔΕΠ με βάση το θέμα της πτυχιακής σου ή απλά κοίτα τον οδηγό σπουδών του τμήματος για το 14-15 σελίδα 28 που τα λέει ποιο αναλητικά.
Τέλεια μια χαρά!! :-)
Last edited by Eldebryn on Wed Oct 07, 2015 4:06 pm, edited 1 time in total.
Reason: postNewer.mergeWith(postOlder).commitEdit();
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”