Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by AmmarkoV » Sun Oct 19, 2008 10:11 pm

Με χαρά να σας αναφέρω οτι το Guard dog project που αναπτύσω σε συνεργασία με τον κύριο Παπαϊωάννου πήρε την δεύτερη θέση στο διαγωνισμό ρομποτικής που έγινε σήμερα 20/10/08 στο εκθεσιακό κέντρο στο Γκάζι!

Image

Image

Image

Image

:smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

Πληροφορίες για το Project μπορείτε να βρείτε στο http://dias.aueb.gr/~p3040023/guard_dog.html

Guard Dog Robot Project Blog
Last edited by AmmarkoV on Thu Jun 24, 2010 4:50 am, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by SeniorCarbone » Sun Oct 19, 2008 10:23 pm

Respect to AmmarkoV!!
Και εις ανώτερα σου εύχομαι μαν γιατί το αξίζεις.
Η βλακεία είναι ότι πήγα 2 φορές στην έκθεση, Πέμπτη και Παρασκευή αλλά δεν σε πέτυχα πουθενά
και υπέθεσα ότι δεν θα το παρουσίαζες.
Αν έχεις όρεξη κάποια στιγμη μπορείς να κάνεις και ένα demonstration στο πανεπιστήμιο, νομίζω
είμαστε πολλοί που θέλουμε να το δούμε.
*--Common sense is not so common--*
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by AmmarkoV » Sun Oct 19, 2008 10:42 pm

Τα παιδιά από το ΤΕΙ Πειραιά που πήραν την πρώτη θέση , σκέψου είχαν έναν πάγκο 10 μέτρα με 10 κατασκευές και έιχαν αρχίσει να στήνουν τα εκθέματα τους μια εβδομάδα πριν ξεκινήσει η έκθεση!

Αντίθετα εγώ ξεκίνησα 2 η ώρα το Σάββατο ( προτελευταία μέρα ) μέχρι σήμερα το απόγευμα κατά της 5..! Σκέψου το πήρα όπως το είχα χύμα το Robot στο δωμάτιο μου και το έστησα εκεί.. Χωρίς να του έχω βάλει καμμία extra μαλαγανιά για να εντυπωσιάσει! Οπότε παρότι ήταν Imbalanced μάχη είμαι όχι απλά ικανοποιημένος , τρελά ικανοποιημένος..

Για την σχολή αν κανονίσουμε με τον κύριο Παπαϊωάννου δεν είναι τίποτα να το φέρω και να το δείτε! :)
Πιστεύω θα είναι κίνητρο και για άλλο κόσμο να ασχοληθεί με τον τομέα!
Μπορούμε να το βάλουμε να κάνει Path planning στα γραφειάκια στο υπόγειο :-p

Image
Veni vidi vici

Image

Image
David vs Goliath

Image

Image


Image
Last edited by AmmarkoV on Thu Jun 24, 2010 4:51 am, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by mikem4600 » Mon Oct 20, 2008 9:02 am

Συγχαρητήρια AmmarkoV! :smt023 :smt023
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by rose » Mon Oct 20, 2008 9:43 am

AmmarkoV wrote:Τα παιδιά από το ΤΕΙ Πειραιά που πήραν την πρώτη θέση , σκέψου είχαν έναν πάγκο 10 μέτρα με 10 κατασκευές και έιχαν αρχίσει να στήνουν τα εκθέματα τους μια εβδομάδα πριν ξεκινήσει η έκθεση!
AmmarkoV wrote:Με χαρά να σας αναφέρω οτι το Guard dog project που αναπτύσω σε συνεργασία με τον κύριο Παπαϊωάννου πήρε την δεύτερη θέση στο διαγωνισμό ρομποτικής που έγινε σήμερα 20/10/08 στο εκθεσιακό κέντρο στο Γκάζι!
Ναι ε; Μου κάνει πραγματικά εντύπωση, τα παιδιά απο το ΕΜΠ είχαν εξαιρετικές κατασκευές, μάλλον δεν πρόσεξα αρκετά.
Είναι εύκολο να μας πείς ακριβώς το τίτλο διάκρισης,για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις...Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια!


Οι κουρήτες ήταν αρκετά εντυπωσιακοί με το RoboCup.
Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, παρακολούθησα και τις διαδραστικές εφαρμογές του ΑΙΤ.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by SeniorCarbone » Mon Oct 20, 2008 11:57 am

rose wrote: Ναι ε; Μου κάνει πραγματικά εντύπωση, τα παιδιά απο το ΕΜΠ είχαν εξαιρετικές κατασκευές, μάλλον δεν πρόσεξα αρκετά.
Είχαν καλές προοπτικές οι κατασκευές τους αλλά οι περισσότερες που είδα ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο.
Εγώ έριξα πολύ γέλιο με τα sumo-bots, τα σκυλάκια που έπαιζαν ποδόσφαιρο μου φάνηκαν πολύ προχειροπρογραμματισμένα όλο
έκαναν scan και στο τέλος έφευγαν και μακρυά από την μπάλα. Επίσης πολύ αξιόλογη μεταξύ άλλων ήταν και η υπηρεσία online
εκμάθησης μουσικών οργάνων.
AmmarkoV wrote: Για την σχολή αν κανονίσουμε με τον κύριο Παπαϊωάννου δεν είναι τίποτα να το φέρω και να το δείτε! :)
Πιστεύω θα είναι κίνητρο και για άλλο κόσμο να ασχοληθεί με τον τομέα!
Μπορούμε να το βάλουμε να κάνει Path planning στα γραφειάκια στο υπόγειο :-p
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! :-D
*--Common sense is not so common--*
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by ~~Wind~~ » Mon Oct 20, 2008 12:14 pm

SeniorCarbone wrote:Respect to AmmarkoV!!
Και εις ανώτερα σου εύχομαι μαν γιατί το αξίζεις.
Η βλακεία είναι ότι πήγα 2 φορές στην έκθεση, Πέμπτη και Παρασκευή αλλά δεν σε πέτυχα πουθενά
και υπέθεσα ότι δεν θα το παρουσίαζες.
Αν έχεις όρεξη κάποια στιγμη μπορείς να κάνεις και ένα demonstration στο πανεπιστήμιο, νομίζω
είμαστε πολλοί που θέλουμε να το δούμε.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
για τους τολμηρους :-D

Code: Select all

int i;main(){for(;i["]<i;++i){--i;}"];read('-'-'-',i+++"++++\
+++++++++\n",'/'/'/'));}read(j,i,p){write(j/p+p,i---j,i/i);}
Μπραβο ρε AmmarkoV :smt023
Last edited by ~~Wind~~ on Mon Oct 20, 2008 10:38 pm, edited 1 time in total.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by AmmarkoV » Mon Oct 20, 2008 5:54 pm

Είναι εύκολο να μας πείς ακριβώς το τίτλο διάκρισης,για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις..
http://www.athensdigitalweek.com/el/the-core/talk-zone

14.00-15.00 Παρουσίαση Ρομποτικής
2η θέση στην Απονομή Διαγωνισμού Best of Show, powered by Corallia :-D
Δεν έχουν ανεβάσει ακόμα τα αποτελέσματα :-p
Θέλω να βρώ όμως και βιντεάκι που ανεβαίνω στην σκηνή όταν φωνάζουν τα αποτελέσματα!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by rose » Mon Oct 20, 2008 6:15 pm

AmmarkoV wrote:
Είναι εύκολο να μας πείς ακριβώς το τίτλο διάκρισης,για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις..
http://www.athensdigitalweek.com/el/the-core/talk-zone
14.00-15.00 Παρουσίαση Ρομποτικής
2η θέση στην Απονομή Διαγωνισμού Best of Show, powered by Corallia :-D
Kαι καλά το περισσότερο πικάντικο...Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση, πώς και δεν βγήκαν οι κουρήτες; :-p
Συγχαρητηρια ξανα AmmarkoV! Δεν ηξερα οτι ησουν εκεί, κρίμα.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by sandra » Mon Oct 20, 2008 6:18 pm

Ρε συ rose ακούγεσαι σαν να το σνομπάρεις τον άνθρωπο με αυτά που λες!
Συγχαρητήρια amar! Ψήσε τον κ.Παπαϊωάννου, θα τραβήξεις κόσμο :)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by rose » Mon Oct 20, 2008 6:24 pm

Καμία σχέση Sandra. Αλίμονο.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by Bloody Mary » Mon Oct 20, 2008 7:47 pm

Συγχαρητήρια!!!!! Αν οργανώσετε κάτι με τον κ. Παπαϊωάννου στη σχολή θα είμαι κι εγώ εκεί! :)
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by cyberpython » Mon Oct 20, 2008 7:56 pm

Image Image Image Image Image Image

(Περιμένουμε ημ/νια που θα το φέρεις στη σχολή)
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by adam98 » Mon Oct 20, 2008 10:37 pm

Συγχαρητήρια ρε, περιμένουμε more videos!
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by PaP » Mon Oct 20, 2008 10:47 pm

r e s p e c t
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by AmmarkoV » Mon Oct 20, 2008 10:54 pm


Link
Δυστυχώς άρχισε να γράφει αφού ανέβηκα :)

Kαι καλά το περισσότερο πικάντικο...Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση, πώς και δεν βγήκαν οι κουρήτες; :-p
Εχμ όχι το πιο πικάντικο..

Χαίρομαι που το είπες αυτό , κάτι που συζητούσαμε με τα παιδιά από το ΤΕΙ πειραιά είναι οτι γενικά ο κόσμος ο οποίος δεν ασχολείται με τον τομέα εντυπωσιάζεται από απλά και χαζά πράγματα.. Πχ το "ρομπότ" που τράβηξε τα βλέμματα από το ΤΕΙ Πειραιά ουσιαστικά ήταν μια τηλεχειριζόμενη συσκευή.. Το κυρίως Project που έφτιαχναν ( ένα UAV ) δεν τράβηξε πολλά βλέμματα γιατί ο κόσμος θέλει να δεί κάτι μεγάλο και τρομακτικό να κουνιέται για να εντυπωσιαστεί! :) Αντίθετα το Guard Dog είναι αυτόνομο , ενσωματώνει Video Input / Audio Input / Speech Recognition / Face Detection / Path Planning / Wifi / Remote Control via HTTP και άλλα πολλά..
Επίσης κατεσκευαστικά αποτελείται από πρωτογενή υλικά ( balsa , βίδες , ροδάκια , μπαταρίες , παξιμάδια ) assembled in Greece , και εξυπηρετεί κάποιο πρακτικό σκοπό με ένα κάρο θεωρία πίσω..
Τώρα αν κάτσω να εξηγίσω για Epipolar lines ή για Optical Flow σε μια κυρία που έρχεται στον πάγκο δεν θα καταλάβει και πολλά , αντίθετα ένα βεγγαλικό σε σχήμα ρουκέτας mounted πάνω στην κατασκευή , η το να κλωτσάει μια μπάλα είναι πιο γνώριμη "πικάντικη" εικόνα!

Με αυτά στο μυαλό πιστεύω πως το Sony AIBO ήταν πολύ πιο "πικάντικο" θέαμα , χωρίς κάποια πρακτική εφαρμογή , σαφώς λιγότερη καινοτομία ( όση περίπου καινοτομία έχει να αγοράσεις πέντε τηλεοράσεις από την Sony και να τις βάλεις να παίζουν ένα μάτς ποδοσφαίρου ) απλά γενικά τράβηξε προσοχή λόγω του οτι ήταν ρομπότ που έπαιζαν μπάλα , αρα cool :-p

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! :)
Επιφυλάσσομαι να σας φέρω τοGuard Dog Mk3 ( το τρέχον πρωτότυπο είναι το 2 ) το οποίο θα έχει καινούργια μοτέρ , αυξημένη αυτονομία και πλαστικό σκελετό πλέον για ένα test drive :-D :-D :-D :-D
Θα είναι μάλλον η επόμενη βόλτα του έξω από το σπίτι!
Last edited by AmmarkoV on Wed May 19, 2010 3:20 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by Loner » Mon Oct 20, 2008 11:56 pm

Συγχαρητήρια και από 'μένα! [λίγη σημασία έχουν(όχι επειδή δεν τα αξίζεις,αλλά επειδή τα είπα εγώ :smt016 ), αλλά είπα να τα πω]
AmmarkoV wrote:Επιφυλάσσομαι να σας φέρω το Guard Dog Mk3 ( το τρέχον πρωτότυπο είναι το 2 ) το οποίο θα έχει καινούργια μοτέρ , αυξημένη αυτονομία και πλαστικό σκελετό πλέον για ένα test drive :-D :-D :-D :-D
Θα είναι μάλλον η επόμενη βόλτα του έξω από το σπίτι!
Ανυπομονούμε!!!
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by tZoLe » Tue Oct 21, 2008 2:53 am

Συγχαρητήρια και από μένα!!! Ένα πολύ μεγάλο μπράβο πραγματικά AmmarkoV!!! :smt023 :)
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by Ισοβίτης » Tue Oct 21, 2008 3:54 am

Ουάου! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Δυστυχώς, δεν ήρθα όταν το παρουσίασες :-( οπότε περιμένω κι εγώ το event στη σχολή!!!

Και ένα n-οστό μπράβο από μένα... :smt023
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by rose » Tue Oct 21, 2008 9:01 am

Ammar, Τι ακριβως προσπαθει να κανει; Αν θέλεις δώσε μερικές πληροφορίες για το API και τα ρέστα.
AmmarkoV wrote:Τώρα αν κάτσω να εξηγίσω για Epipolar lines ή για Optical Flow σε μια κυρία που έρχεται στον πάγκο δεν θα καταλάβει και πολλά , αντίθετα ένα βεγγαλικό σε σχήμα ρουκέτας mounted πάνω στην κατασκευή , η το να κλωτσάει μια μπάλα είναι πιο γνώριμη "πικάντικη" εικόνα!
...

Με αυτά στο μυαλό πιστεύω πως το Sony AIBO ήταν πολύ πιο "πικάντικο" θέαμα , χωρίς κάποια πρακτική εφαρμογή , σαφώς λιγότερη καινοτομία ( όση περίπου καινοτομία έχει να αγοράσεις πέντε τηλεοράσεις από την Sony και να τις βάλεις να παίζουν ένα μάτς ποδοσφαίρου ) απλά γενικά τράβηξε προσοχή λόγω του οτι ήταν ρομπότ που έπαιζαν μπάλα , αρα cool
Τα ΑΙΒΟ δεν τα είδα, παρακολούθησα όμως τα ανθρωποειδή ρομπότ. Σε γραμμές το robocup δεν είναι απλή περίπτωση Ammar και δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το το κατά άλλα καλοφτιαγμένο σκηνοθετικά θέαμα του πολυτεχνείου κρήτης ήταν και απλό.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by AmmarkoV » Tue Oct 21, 2008 12:07 pm

rose wrote:Τι ακριβως προσπαθει να κανει;
Φεύγεις για διακοπές , αυτό έχει μάθει τον χώρο στον οποίο μένεις και του δίνεις εντολές να φιλάει την κεντρική είσοδο , την κουζίνα το σαλόνι και το δωμάτιο σου και οτι θα γυρίσεις στις Χ Δεκεμβρίου..

Ο στόχος είναι να περιδιαβαίνει τον χώρο αυτόνομα και σε περίπτωση που εντωπίσει κάτι περίεργο να σε ειδοποιεί ώστε να επιστρέφεις , ή σε περίπτωση που πχ είσαι στο εξωτερικό να μπαίνεις στο κοντινότερο Internet Cafe και μέσω ενός Web Browser ( ακόμα και με IPhone ) να ελέγχεις το τι είδε , τι άκουσε , να μπορείς να το τηλεχειριστείς , γενικά να έχεις κάτι το οποίο θα είναι πολύ αξιόπιστο και θα προστατεύει πράγματα που έχουν αξία.

Side-Quests ( RPG κ έτσι :-p ) είναι μέσω Speech Recognition να μην χρειάζεται να έχεις κάποια οθόνη μπροστά σου όταν θές να δόσεις κάποια τοπική εντολή , πχ αν κάνει πολύ φασαρία να του λές "Shut Up" ξέρω γώ και να μην μιλάει , ή στον χώρο που είσαι να μπορείς να του βάλεις κάτι πάνω του και να του πείς "Go to Kitchen" και να το πάει , να του πείς "Radio On" και να αρχίζει να σου streamάρει μουσική από τα ηχειάκια του , να μην έχει μόνο Face Detection αλλά και Face Recognition έτσι ωστέ να μπορεί να αντιληφθεί ποιος είναι ο αφέντης του , τέτοια πεζά πράματα.. :-p
rose wrote:Σε γραμμές το robocup δεν είναι απλή περίπτωση Ammar
Ενώ Machine Vision και να επιλέξει και να φτιάξει ένα άτομο ένα χειροποιήτο robot από το Software μέχρι και την τελευταία βίδα είναι πολύ πιο εύκολο..? :-D
Θα το έχω στο μυαλό μου αυτό ! :-p
Θα τα πετάξω όλα και θα πάω να αγοράσω 2 http://www.robotsrule.com/html/robosapien-rs-media.php και 5 AIBO και θα σκοτωθώ στην δουλειά του χρόνου!


Το Project αποτελείται από :

Hardware :
Intel D201GLY2 Motherboard
512 MB RAM
2GB Compact Flash σαν σκληρό
NetGear Wireless WG311T
PicoPSU 120W
2x Mindstorm NXT Kits
Ένα κυκλωματάκι που φτιάξαμε με έναν φίλο μου για να μπορεί να γίνεται Switch από μπαταρία στο τροφοδοτικό και να φορτίζει η μπαταρία χωρίς να καεί η Motherboard

Ένα 10Pack από επαναφορτιζόμενες μπαταρίες C - 12 V
Έναν ανεμιστήρα
2 x LifeCam VX-6000
Ένα Custom τροφοδοτικό 12V 12.5Α
Ηχειάκια που δεν θέλουν εξωτερική τροφοδοσία
Μικρόφωνο
2 Ροδάκια τύπου καροτισού Super Market

Ξύλο Balsa , παξιμάδια και βίδες

Software :
Windows XP Embedded
Direct X για Video Input
Microsoft Speech API για Speech Recognition
FDLib για Face Detection
Μια δική μου βιβλιοθήκη για USB 2 NXT
Ένα Implementation A* για Path Planning
AmmarGUI για Graphical User Interface

Και το κομμάτι Vision προς το παρόν υλοποιεί disparity mapping σε ένα Z-Buffer , με 2 τρόπους , σιγά σιγά προστίθεται και optical flow για το κάθε "μάτι" ξεχωριστά , ενώ έχουν να προστεθούν ακόμα αρκετά..

Το κάθε Z-Buffer προβάλεται/αποθηκεύεται σε ένα 3D μοντέλο στην μνήμη του υπολογιστή το οποίο καθώς κινούμαστε σχεσιακά με το αποθηκευμένο κομμάτι μετακινείται και συνεχίζεται

Ένα έτοιμο τέτοιο robot είναι αυτό που παραθέτω από κάτω με μια κάμερα ( αλλά και Laser Scanner από κάτω ) !
Έχοντας 2 κάμερες έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερα χρήματα ( από το να βάλεις μια ) και ελπίζω καλύτερο αποτέλεσμα από το Laser Scanner! :-p

Link

To Guard Dog MK3 θα έχει σαν μηχανισμό κίνησης 2x EMG30 Motors και μπαταρία Lead Acid , ή μπαταρία αυτοκινήτου με σκοπό να φτάσουμε σε αυτονομία καμμία μέρα , αντί για τις 2 ώρες που είναι τώρα!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Athens Digital Week - Πήραμε την 2η θέση!

Post by Master_ex » Tue Oct 21, 2008 12:46 pm

AmmarkoV wrote:2 Ροδάκια τύπου καροτισού Super Market
Από ποιό Super Market τα πήρατε??? :smt016

Ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ και από'μένα!!!
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”