java2 χωρίς java1

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

java2 χωρίς java1

Post by AmbitiousLady » Wed Feb 13, 2013 3:38 pm

Καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν έχει "ξαναπαίξει" το θέμα εδώ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να ασχοληθώ και να περάσω την java2 ΧΩΡΙΣ να έχω περάσει java1 και ξέροντας μόνο ορισμένα βασικά πραγματα.Μπορώ να καλύψω τα κενά ή να την αφήσω μια και καλή εξαρχής?
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by Jami » Wed Feb 13, 2013 3:42 pm

Γενικα η 1 θεωρειται πιο δυσκολη απο την 2. Κατ'εμε ναι μπορεις να καλυψεις τα κενα , ασχολησου με εργασιες, δες tutorials και θα περασεις!
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: java2 χωρίς java1

Post by XaviannNJ » Wed Feb 13, 2013 3:49 pm

Jami wrote:Γενικα η 1 θεωρειται πιο δυσκολη απο την 2. Κατ'εμε ναι μπορεις να καλυψεις τα κενα , ασχολησου με εργασιες, δες tutorials και θα περασεις!

Επιβεβαιώνω!(Έχω περάσει τη 2 και όχι την 1. ;) )
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by AmbitiousLady » Wed Feb 13, 2013 4:03 pm

XaviannNJ wrote:
Jami wrote:Γενικα η 1 θεωρειται πιο δυσκολη απο την 2. Κατ'εμε ναι μπορεις να καλυψεις τα κενα , ασχολησου με εργασιες, δες tutorials και θα περασεις!

Επιβεβαιώνω!(Έχω περάσει τη 2 και όχι την 1. ;) )
ναι αλλά έκανες εργασίες στην 1;Εμένα οι εργασίες μου ήταν άθλιες και γενικά όπως προανέφερα...ξέρω μονο ορισμένα βασικά... :???:
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: java2 χωρίς java1

Post by MpoMp » Wed Feb 13, 2013 4:12 pm

AmbitiousLady wrote: ναι αλλά έκανες εργασίες στην 1;Εμένα οι εργασίες μου ήταν άθλιες και γενικά όπως προανέφερα...ξέρω μονο ορισμένα βασικά... :???:
Η αλήθεια είναι ότι στη Java 2 διδάσκονται πιο "προχωρημένες" προγραμματιστικές έννοιες. Εγώ θα πρότεινα δύο εναλλακτικές:
1) αν ενδιαφέρεσαι πολύ για προγραμματισμό, πάρε το μάθημα και διάβασε παράλληλα από εξωτερικές πηγές. Και βεβαίως να ρωτάς ό,τι θελήσεις στο thread του μαθήματος για να σε βοηθήσουμε! :)
2) αν το φοβάσαι και διστάζεις, περίμενε να πάρεις πρώτα Java 1 για να κάνεις μια σταθερή αρχή στο επόμενο χειμερινό και επικεντρώσου σε άλλα μαθήματα στο ερχόμενο εξάμηνο (π.χ. μαθηματικά, λογιστική).

Καλύτερα να αφιερώσεις το χρόνο σου σε κάποια μαθήματα που θα τα πάρεις σοβαρά, παρά να πάρεις ένα παραπάνω μάθημα που θα σου φάει χρόνο και δε θα το καταλάβεις πλήρως! :smt002
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: java2 χωρίς java1

Post by XaviannNJ » Wed Feb 13, 2013 4:17 pm

AmbitiousLady wrote:
XaviannNJ wrote:
Jami wrote:Γενικα η 1 θεωρειται πιο δυσκολη απο την 2. Κατ'εμε ναι μπορεις να καλυψεις τα κενα , ασχολησου με εργασιες, δες tutorials και θα περασεις!

Επιβεβαιώνω!(Έχω περάσει τη 2 και όχι την 1. ;) )
ναι αλλά έκανες εργασίες στην 1;Εμένα οι εργασίες μου ήταν άθλιες και γενικά όπως προανέφερα...ξέρω μονο ορισμένα βασικά... :???:

Μπορείς να τα καταφέρεις! (ανεξαρτήτα από τα αποτελέσματα σου στις εργασίες ;)) Απλά ξεκίνα να εξασκείσαι όσο πιο πολύ μπορείς στα σημεία τα οποία δεν κατάφερνες μέχρι τώρα!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Και όντως,αν φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφερεις καλυτερα παρε τα υπολοιπα μαθηματα του εξαμηνου και δωσε βαση εκει.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: java2 χωρίς java1

Post by bstrds » Wed Feb 13, 2013 4:26 pm

MpoMp wrote:Καλύτερα να αφιερώσεις το χρόνο σου σε κάποια μαθήματα που θα τα πάρεις σοβαρά, παρά να πάρεις ένα παραπάνω μάθημα που θα σου φάει χρόνο και δε θα το καταλάβεις πλήρως! :smt002
Γενικά σωστό είναι αυτό, αλλά νομίζω πρέπει να προσπαθεί κανείς να ρίξει οσο πιο πολύ βάρος μπορεί στα προγραμματιστικά μαθήματα, επειδή ούτως ή άλλως πάνω τους χτίζεται το μισό workload της σχολής.
Να υπενθυμίσω επισης πως αυτό το εξάμηνο είχαν ξεκινήσει κάποια παιδιά απο εδώ να κάνουν βοηθητηκές διαλέξεις πανω στην java 1, όπου ερχονταν παιδιά και ελυναν τις απορίες τους, και γινόταν μια 2η κάλυψη της ύλης, για να μη μείνει κανείς πίσω. Λογικά και το εξάμηνο που έρχεται, θα συνεχιστεί αυτό και για την java 2, οπότε μπορεί όποιος θέλει να ρίξει έξτρα βάρος να έρχεται να παρακολουθεί.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: java2 χωρίς java1

Post by ja_the_invincible » Wed Feb 13, 2013 4:30 pm

Φυσικά και γίνεται , ειδικά αν είσαι τόσο ambitious :) .

Να προσθέσω ότι unofficially οι διαλέξεις του προηγούμενου εξαμήνου viewtopic.php?f=129&t=10555 πιθανότατα θα συνεχιστούν , αν πάρουμε και το οκ του διδάσκοντα , άρα έχε το υπόψιν ότι υπάρχει και αυτή η ομάδα και δουλεύει συπληρωματικά ως προς τις διαλέξεις.peace.

:lol: @bstrds great minds meet bro.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: java2 χωρίς java1

Post by MpoMp » Wed Feb 13, 2013 4:36 pm

bstrds wrote:
MpoMp wrote:Καλύτερα να αφιερώσεις το χρόνο σου σε κάποια μαθήματα που θα τα πάρεις σοβαρά, παρά να πάρεις ένα παραπάνω μάθημα που θα σου φάει χρόνο και δε θα το καταλάβεις πλήρως! :smt002
Γενικά σωστό είναι αυτό, αλλά νομίζω πρέπει να προσπαθεί κανείς να ρίξει οσο πιο πολύ βάρος μπορεί στα προγραμματιστικά μαθήματα, επειδή ούτως ή άλλως πάνω τους χτίζεται το μισό workload της σχολής.
Δε μίλησα για κλίση προς κάποιο συγκεκριμένο μάθημα. Αλλά κι εγώ που πήρα java 2 χωρίς να έχω περάσει την 1, μόνο χρόνο ξόδεψα. Και το θέμα δεν ήταν ότι δεν είχα περάσει την 1, αλλά ότι δεν είχα μάθει Java γενικώς.

Επίσης δε μπορείς να πηγαίνεις με το σκεπτικό "προγραμματισμός > μαθηματικά" επειδή έτσι είναι το workload. Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Είμαστε σχεδόν αμιγώς τμήμα πληροφορικής αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όταν κάνεις μαθηματικά, τα κάνεις ως συμπλήρωμα. :smt002

Ελπίζω να συνεχιστούν οι διαλέξεις των φοιτητών με το καλό (θα παρευρίσκομαι/βοηθάω και εγώ αν το επιτρέπει ο χρόνος) και συστήνω ανεπιφύλακτα στην AmbitiousLady να τις παρακολουθήσει! :smt024
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: java2 χωρίς java1

Post by bstrds » Wed Feb 13, 2013 4:37 pm

ja_the_invincible wrote: :lol: @bstrds great minds meet bro.
:lol: indeed
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: java2 χωρίς java1

Post by nikolas17 » Wed Feb 13, 2013 5:16 pm

Σίγουρα γίνεται, αλλά από πότε η Java2 είναι πιο εύκολη από την Java1? Θυμάμαι είχα παρακολουθήσει την 1 και είχα κάνει εργασίες κτλ και πάλι είχα δυσκολίες με την Java2. :-|
Εκτός εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα τόσο πολύ!

Θα πρότεινα να αξιοποιήσεις τώρα όσο καιρό έχεις για να χτίσεις τις γνώσεις σε Java, ειδικά εφόσον θα έχεις 1 βδομάδα κενή λόγω εξεταστικής. Μετά μπορείς να πας στα πρώτα μαθήματα για να δεις εάν καταλαβαίνεις και μπορείς να συνεχίσεις ή όχι. Ξέροντας κάποια πολύ βασικά πράγματα και χωρίς παραπάνω διάβασμα θα τα βρεις σκουρα στην Java2!
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by chriskin » Wed Feb 13, 2013 6:35 pm

nikolas17 wrote:θα τα βρεις σκουρα στην Java2!
αυτο ^

επισης, θα παρεις και μαζι σου τους αλλους επειδη δεν θα ξερεις τι λεει σε καποιες φασεις και θα πρεπει να ρωτησεις για να καταλαβεις

μεσα στη βδομαδα που εχετε ανετα προλαβαινεις να μαθεις αρκετα ωστε να εισαι ετοιμη να παρακολουθησεις τα μαθηματα/εργαστηρια στη java 2
αξιζει τις 3-4 μερες διαβασμα που θα σου παρει, ειναι πολυ σημαντικο να αρχισεις με καλες βασεις στη java για τα επομενα εξαμηνα
User avatar
Ktulu
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 246
Joined: Fri Apr 03, 2009 12:39 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Φορολογιστάν

Re: java2 χωρίς java1

Post by Ktulu » Wed Feb 13, 2013 7:42 pm

Μην το σκεφτεσε καν, ανετα παιρνεις java 2 χωρις να εχεις περασει java 1. Μετα θα σου φαινεται η java1 παιχνιδακι, μην αφησεις την ευκαιρια χαμενη και χασεις χρονια.

Η java1 εχει απλα πραμματα που με μια εβδομαδα καλο διαβασμα τα εχεις καλυψει. Το ευκολο ειναι να πεις οτι "αστην την java2, θα παρω του χρονου java1 και μετα την java2", αυτη ειναι χρονοβορα και λανθασμενη τεχνικη κατ'εμε.

Παντως να ξερεις πως αμα δεν κανεις project, δεν εχεις καμια τυχη να περασεις το μαθημα...
Δοκιμάστε το Unagi, project που έγινε σε συνεργασία με συνάδελφο από το τμήμα μας και είναι αυτήν την στιγμή ανεβασμένο σε Windows Phone Store και Nokia Store.
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: java2 χωρίς java1

Post by bstrds » Wed Feb 13, 2013 8:00 pm

Ktulu wrote:Παντως να ξερεις πως αμα δεν κανεις project, δεν εχεις καμια τυχη να περασεις το μαθημα...
Δεν ισχύει, αλλά τα projects είναι πάρα πολύ σημαντικά για την κατανόηση της ύλης, και για να μάθεις στην πράξη όσα διαβάζεις. Γι' αυτό είναι καλή ιδέα να τα παλέψεις και να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να τα τελειώσεις. Αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα, ιδιαίτερα τα προγραμματιστικά.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: java2 χωρίς java1

Post by rexes » Wed Feb 13, 2013 8:11 pm

Η Java ένα κατά την άποψή μου θέλει να σε βάλει στο τρυπάκι της αλγοριθμικής σκέψης και του πώς να ολοκληρώσεις την επίλυση ενός προβλήματος χρησιμοποιώντας Java. Στην Java 2 τα πράγματα είναι πιο απλά γιατί, πάλι κατά την δική μου άποψη, προσπαθούν να μας μάθουν όσο πιο πολλά γίνεται για την ίδια την Java. Οπότε ίσως γι αυτό να είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αποτυχίας στην 1 σε σχέση με την 2. Γενικά πάντως θεωρείται πιο εύκολη η 2, οπότε κάνε την προσπάθειά σου!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by m4ver1ck » Wed Feb 13, 2013 9:11 pm

Θα προσυπογράψω στους προλαλήσαντες, που σου λένε να πάρεις το μάθημα. Δεν είναι ακατόρθωτο μιας και αν έχεις κάποιες βάσεις στην λογική της γλώσσας μπορείς να συνεχίσεις άνετα. Το θέμα είναι οτι θα χρειαστεί λίγο περισσότερο ψάξιμο και εξάσκηση που θα κάνεις μόνη σου. Γενικά δες το σαν χόμπι, μια ώρα την ημέρα, κάνε και παραπάνω πράγματα και τα projects και το τέλος θα σου φανούν σημαντικά πιο εύκολα. Και ευτυχώς απο τα λοιπά μαθήματα εκτος απο Σχεδίαση (που γενικές γραμμές είναι εύκολη) δεν είναι απαιτητικά ως προς το θέμα "εξτρα ψάξιμο".
Last edited by m4ver1ck on Wed Feb 13, 2013 9:20 pm, edited 1 time in total.
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: java2 χωρίς java1

Post by necrofear_13 » Wed Feb 13, 2013 9:20 pm

Γενικά άκου τους προηγούμενους. Μια συμβουλή και από εμένα. Τα 2 πρώτα χρόνια της σχολής είναι η βάση για όλα τα υπόλοιπα. Αν πιεστείς λίγο παραπάνω τα πρώτα 2 χρόνια και καλύτερα θα περάσεις μετά και δεν θα δυσκολευτείς να τελειώσεις. Και ότι και αν κάνεις με την java, αν νιώθεις ότι έχεις κενά κάτσε κάλυψέ τα λίγο το καλοκαίρι ώστε να μην μπεις δεύτερο έτος με κενά. Η java διαβάζετε μόνη της δεν χρειάζεσαι ούτε καθηγητή ούτε τίποτα απλά λίγο ψάξιμο στο google. Αν θες βοήθεια ή συμβουλές ή έχεις απορίες εδώ είμαστε εμείς. Αυτό είναι και το νόημα του venus. Εύχομαι τα καλύτερα.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by m4ver1ck » Wed Feb 13, 2013 9:25 pm

Ναι, καλό θα είναι να μπεις στο δευτερο έτος χωρίς κενά στην Java, γιατι τοσο οι Δομές θα χρειαστουν java σε εκτενες βαθμό όσο και η C++, για τους μηχανισμούς και τις διαδικασίες που είναι ίδιες.
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: java2 χωρίς java1

Post by ja_the_invincible » Wed Feb 13, 2013 11:30 pm

This shit is comfusing.

Λοιπόν ας μιλήσουμε λίγο σωστά.Η java2 δεν είναι πιο εύκολη από την 1.Δεδομένου όμως ότι έχεις φάει την κρυάδα στο 1ο εξάμηνο θα είσαι λιγότερο ψαρωμένη και θα κάνεις πολύ πιο σωστό διάβασμα.Από εκεί και πέρα η ύλη της 1 αποτελείται από 2 βασικά κομμάτια : το 1ο είναι συναρτησιακή λογική και έχει κατανόηση πινάκων , επαναλήψεων , συναρτήσεων.Το 2ο είναι οι κλάσεις , τα αντικείμενα και η κληρονομικότητα.Θα βοηθούσε να μας πεις ( σε πμ ή εδώ ) σε ποιο σημείο κολλάς ακριβώς για να σου δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες στο τι να δεις κλπ.Αν έχεις πρόβλημα μόνο στο 2ο κομμάτι έχε υπόψιν ότι στην 2 γίνεται μια μερική επανάληψη αυτού του κομματιού και ότι πολύ λίγοι συμφοιτητές σου έτσι και αλλιώς καταλαβαίνουν το concept της αντικειμενοστρέφειας πλήρως , ανεξάρτητα από το αν έχουν βγάλει ή όχι τις εργασίες.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 14, 2013 1:48 pm

Οταν λες "ορισμενα βασικα πραματα" τι εννοεις? Απο αυτο εξαρταται και η σωστη απαντηση στην ερωτηση σου. Αν τα βασικα πραματα ειναι μεχρι το if, θα εχεις σοβαρο προβλημα στην java2. Και το θεμα δεν ειναι να μην χασεις χρονο, το θεμα ειναι να εχεις σωστες βασεις στον προγραμματισμο.

Εγω στην θεση σου θα εκανα το εξης(αν μου το επετρεπε ο χρονος): Θα εκανα ενα speed course(κυριως πανω στα κενα μου) απο το documentation της oracle που ειναι πολυ καλο, θα παρακολουθουσα τις διαλεξεις που κανει ο τζα και η gang του, και -αν δεν κανει ο Συρης :-p - θα παρακολουθουσα και διαλεξεις java2 ισα για να μπαινω στο κλιμα. Και αν εβλεπα οτι την παλευα θα εκανα και projects/θα το εδινα στο τελος. Αλλιως no worries, θα εχει ηδη βελτιωθει δραματικα το υποβαθρο σου και του χρονου θα ησουν για βαθμαρα. Αυτα...
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by moody » Thu Feb 14, 2013 2:31 pm

Εγώ πήγα java2 χωρίς να χω ακουμπήσει ποτέ java1,μέσα σε 1-2 βδομάδες καψίματος ,το χεις καλύψει το κενό :smt023
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by AmbitiousLady » Thu Feb 14, 2013 5:56 pm

ja_the_invisible τα κενά μου αφορούν κυρίως τα αντικείμενα τα οποία δεν έχω καν ακουμπήσει...Ωστόσο με βοήθησαν αρκετα οι απαντήσεις όλως,ευχαριστώ πολύ παιδιά λέω το μάθημα να το προσπαθήσω να μη μου μείνει για του χρόνου,θα κάνω ό,τι μπορώ :-)
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”