Προγραμματιστικές γνώσεις

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
xenosdio
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 197
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:46 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by xenosdio » Tue Jun 03, 2014 6:53 pm

Καλησπερα. Δεν ηξερα που να γραψω αυτο το ποστ, μαλλον εδω πρεπει..

Υπαρχει καποιο μαθημα στο τμημα μας που να ασχολειται με PHP, Javascript, HTML, CSS (εκτος απο αυτα τα λιγα στην εισαγωγη στην επιστημη των υπολογιστων) και γενικα προγραμματιστικες γνωσεις, οι οποιες -με μια γρηγορη ματια- ζητουν πολλοι στον εργασιακο χωρο? Δεν ειμαι πολυ σχετικος με το τι ζητανε, απλως βλεποντας τα και μην εχοντας ασχοληθει με κατι τετοιο ως τωρα, θα ηθελα να ξερω τις επιλογες μου. Ψαξιμο μονος μου μονο η υπαρχει και κατι αλλο να με βοηθησει?
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by stoupeace » Tue Jun 03, 2014 6:58 pm

Τεχνολογίες και Προγραμματισμός Εφαρμογών στον Ιστό

Μια που φαίνεται να σε ενδιαφέρει το web.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by Jami » Tue Jun 03, 2014 7:07 pm

Φετος δεν εγινε το μαθημα καθολου, και οταν ειχα ρωτησει τον Βασσαλο αν θα γινει του χρονου, ειχε πει οτι δεν ξερει και οτι παντως αυτος δεν θα το κανει.
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by Spongebobu » Tue Jun 03, 2014 7:12 pm

Το μάθημα που ανέφερε ο στουπής λογικά θα καλύπτει τις βασικές τεχνολογίες του ιστού. Εγώ δεν το πήρα διοτι φέτος δεν προτεινόταν και δεν ξέρω αν στο μέλλον θα ξαναρχίσει. Πέρα απο αυτό πρέπει να κοιτάξεις και κάποια πράματα μόνος σου γιατί η σχολή θα σου προσφέρει βασικές γνώσεις και ερεθισμούς αλλά δεν θα σε αναγκάσει να κοιτάξεις κατι παραπάνω. Και γενικότερα, το πανεπιστήμιο σου δίνει το θεωρητικό υπόβαθρο. Εαν θες να ασχοληθείς με κάτι πιο πρακτικό, με καινούργιες γλώσσες προγραμματισμού, νέες τεχνολογίες κτλ. δυστυχώς (ή ευτυχώς) πρέπει να το κάνεις μόνος σου.

Edit: Να παραθέσω οτι στο μάθημα Τεχνολογία Πολυμέσων το project είναι της επιλογής σου και ανάμεσα στις προτεινόμενα θέματα έχει αρκέτα που αφορούν νέες τεχνολογίες του ιστού (π.χ. WebRTC). Οπότε μπορείς να εκτμεταλλευτείς την ευκαιρία και να ασχοληθείς με κατι που σ' αρέσει και να πάρεις και βαθμό.
Last edited by Spongebobu on Tue Jun 03, 2014 7:27 pm, edited 1 time in total.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by stoupeace » Tue Jun 03, 2014 7:26 pm

Χίψτερ μάθημα, έγινε 2 χρόνια για τους εκλεκτούς
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by StRanastassis » Tue Jun 03, 2014 11:50 pm

Εδώ θα διαφωνήσω,χίψτερ μάθημα ήταν η λογική.Απευθυνόταν μόνο σε αυτούς που ήξεραν τι θα πει πραγματική γνώση αλλά έγινε πολύ mainstream και δεν αξίζει.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματιστικές γνώσεις

Post by michalis » Fri Jun 06, 2014 1:43 pm

xenosdio wrote:Καλησπερα. Δεν ηξερα που να γραψω αυτο το ποστ, μαλλον εδω πρεπει..

Υπαρχει καποιο μαθημα στο τμημα μας που να ασχολειται με PHP, Javascript, HTML, CSS (εκτος απο αυτα τα λιγα στην εισαγωγη στην επιστημη των υπολογιστων) και γενικα προγραμματιστικες γνωσεις, οι οποιες -με μια γρηγορη ματια- ζητουν πολλοι στον εργασιακο χωρο? Δεν ειμαι πολυ σχετικος με το τι ζητανε, απλως βλεποντας τα και μην εχοντας ασχοληθει με κατι τετοιο ως τωρα, θα ηθελα να ξερω τις επιλογες μου. Ψαξιμο μονος μου μονο η υπαρχει και κατι αλλο να με βοηθησει?
Το μόνο μάθημα αυτό είναι, όντως. Αλλά αν θέλεις τη συμβουλή μου, για προγραμματισμό σε web θα πρέπει μόνος σου να λερώσεις τα χέρια σου. Σε 2 μαθήματα έως τώρα χρειάστηκε να ασχοληθώ με JSP web server (που ομολογουμένως δεν είναι το market trend, αλλά είναι οκ σαν πρώτη ενασχόληση) αλλά μόνο όταν έκατσα ν'ασχοληθώ για πάρτη μου (=στην πτυχιακή μου), έμαθα πραγματικά τι παίζει. Κι ακόμη, εννοείται, έχω να μάθω πάρα πολλά. Τα πιο πολλά μαθήματα σου δίνουν μόνο το έναυσμα για ν'ασχοληθείς, ούτε καν τη βασική γνώση.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”